Luděk Bednář: Útok na svobodu horší než v 80. letech. Odmítají Rusko a Čínu, sami nás k nim tlačí

23.08.2024 4:34 | Rozhovor

Ti, kdo odmítají ruský nebo čínský systém, svým chováním reálně tlačí Západ právě na jejich úroveň. Otázkou podle publicisty Luďka Bednáře je, zda to dělají záměrně, nebo o tom nevědí. Pamětník československého disentu a vydavatel samizdatových tiskovin varuje, že dnešní útok na lidskou svobodu je mnohem sofistikovanější než v osmdesátých letech.

Luděk Bednář: Útok na svobodu horší než v 80. letech. Odmítají Rusko a Čínu, sami nás k nim tlačí
Foto: Screen Youtube
Popisek: Luděk Bednář

Vy jste v opozici zažil 80. léta, kdy jste se podílel na vydávání tehdy nelegálních tiskovin. Z toho, jak vás znám, mám dojem, že jste tak trochu v opozici i teď, kdy nominálně žijeme v demokracii a v kapitalismu a Husák s Jakešem jsou už nenávratně pryč. Jak tedy vidíte dnešek při srovnání s oněmi 80. léty?

V současnosti je útok na lidskou svobodu mnohem sofistikovanější a nebezpečnější než v 80. letech. Tehdy byl nepřítel v podobě socialistického režimu jasně čitelný a bylo pro mne snadné se s ním neztotožňovat. Dnes je pro mne distancování se od současného režimu mnohem komplikovanější, protože se schovává za pojmy, jako jsou například západní hodnoty, tedy něco, co mne v 80. letech přitahovalo.

Vůbec mě tehdy nenapadlo, že by jejich obhajoba v sobě mohla nést autoritativní prvky, což se dnes děje. Jako by se forma útlaku, kterou se podařilo vyhodit dveřmi, vracela oknem nazpět. A zdá se mi, že boj s ní bude mnohem těžší než s tou předchozí. Tento trend posilují informační technologie, zejména sociální sítě, jež přinášejí jejich uživatelům ztrátu soukromí. Přitom bez soukromí není lidská svoboda v podstatě možná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Omyly bývalých hrdinů z disentu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseznámka , 23.08.2024 9:26:49
jsou jasně patrné již od převratu v r. 1989. S tehdy všudy přítomným laskavým úsměvem se vyhazovalo z práce, prodávaly za babku, či věnovaly "za zásluhy" podniky, banky a leccos jiného. A hlavně funkce, kde se dalo přijít do té doby k neslýchanému bohatství. Následovaly návraty exulantů z ciziny, hlavně těch, kterým to tam nevynášelo tolik jako v představách a snech o bohatém Západu. A tak bylo třeba uspokojit i jejich požadavky. Šlechta a církve se také postavily do fronty a tak se vlastně rozdalo i to, co vždy patřilo státu a pracujícímu lidu. No a jak známo kdo má bohatsví má větší moc než chudák. A tím je dnešní pracující člověk na kterého zbyly dluhy které nezpůsobil, ale které musí platit. Tak to ve vysněném kapitalismu chodí.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Prezident by mohl být ukradený, proto více Hradní stráže? Obrana utrácí jak blbá blondýna se zlatou kartou. Fidler nám to zase spočítal

4:44 Prezident by mohl být ukradený, proto více Hradní stráže? Obrana utrácí jak blbá blondýna se zlatou kartou. Fidler nám to zase spočítal

„K obyčejnému vojákovi v poli se nedostane téměř nic, zatímco lízači v kancelářích jedou permanentní…