Prezident Emmanuel Macron už pár měsíců mluví o tom, že levná pracovní síla z východu ohrožuje pracovní místa nejen ve Francii, a v posledních dnech téma zmiňoval důrazněji. Směrnice, která toto bude řešit, se dohodne už v říjnu a postačí kvalifikovaná většina, čili Polsko nebude mít šanci nic vetovat. Vy jste v reakci na jeho slova mimo jiné i pro Argument psala o „strategii začlenění se na bázi kolonie“ a zmínila jste: „Co jste zaseli, to sklízíte, pane Macrone.“ I když se evidentně jedná o vzkaz Macrona hlavně francouzské veřejnosti, do jaké míry tohle skutečně může zasáhnout řekněme Polsko nebo Českou republiku, a jak? A čeho bychom si na tomto vzkazu z Francie měli všímat?
Jedná se především o politiku pro domácí publikum – Macron čelí bezprecedentnímu poklesu podpory doma, do toho chce změnit zákoník práce a tak nabízí téma, kterým chce odlákat pozornost k těm zlým Východoevropanům.
Kromě vazby na francouzskou politikou scénu je to ukázka toho, že západním „elitám“ se ten závod ke dnu, neboli závod konkurenceschopnosti, trošku vymknul z rukou. A teď to má být prostě „odsamsaď pocamsad“, aby se ukázalo, jak se „bojuje“ proti sociálnímu dumpingu. Ve skutečnosti, když máte jako základ společného trhu volný pohyb osob, kapitálu, zboží, služeb, tak čemu se kdo diví? Pracovníci z východu jsou super, když můžou pracovat za málo v cizích firmách, třeba francouzských, tam je ta „cenová výhoda“ zcela v pořádku, zatímco u vysílání pracovníků ne. Je to celé směšně absurdní a nejhorší na tom je, že se to bude v těch vyspělých zemích prodávat jako sociální pokrok a ještě se znovu z východní Evropy udělá ta skupina „podlidí“, co za všechno může.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá