Mají pokyny z Bruselu nebo z Německa? Někdo jim vyhrožuje? Lékař promluvil

08.02.2022 15:12 | Rozhovor

Ve zdravotnictví tiká hned několik časových bomb. Myslí si to lékař Miroslav Havrda, místopředseda Svobodných a mluvčí Paralelní lékařské komory. „Tunelování systému všeobecného zdravotního systému nadměrným očkováním a zejména bezprecedentně masívním a zbytným testování zdravých jedinců zatnulo obrovskou sekyru do rozpočtu zdravotní pojišťoven,“ je přesvědčen Havrda, podle kterého poslední dva roky jasně ukázaly, že snaha o centrální řízení epidemie je marná, neefektní a dokonce škodlivá.

Mají pokyny z Bruselu nebo z Německa? Někdo jim vyhrožuje? Lékař promluvil
Foto: Archiv M. Havrdy
Popisek: Miroslav Havrda, místopředseda Svobodných a zakladatel Paralelní lékařské komory
Ostře jste se vymezil proti novele pandemického zákona, která je podle Svobodných bezprecedentním zásahem do základních práv a svobod. Zeptám se vás však především jako lékaře. Není přeci správné, aby měla jakákoliv vláda v ruce nástroj, kterým může bezprostředně reagovat na případně rychle se zhoršující epidemickou situaci? 
 
Ne. Bezprostřední reakci na onemocnění koronavirem vždy provedou lidé v první linii, tedy praktičtí a následně nemocniční lékaři. Daleko lepší je dělat opatření cílená a tedy decentralizovaná. Poslední dva roky jasně ukázaly, že snaha o centrální řízení epidemie je marná, neefektní a dokonce škodlivá. I podle slov mého přítele profesora Berana vím, že všechna cílená opatření navrhovaná tímto odborníkem bylo možné provádět při současném respektu k dlouhodobě zavedeným demokratickým principům. Bez toho, aby se musela rovnováha moci vychýlit ve prospěch moci výkonné, na úkor moci zákonodárné, tak jak je to nyní násilně prohlasováno v novele Pandemického zákona.
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…