SPD je jejími kritiky občas vyčítáno, že krajské volby pojímá jako boj proti vládě a zdůrazňuje „celostátní“ témata. Vy jste poslankyně a současně kandidujete na hejtmanku. Co jsou podle vás specifická témata vašeho kraje, která jsou třeba akutně řešit?
Pokud bych to měla shrnout dle jednotlivých regionů a okresů Plzeňska, tak určitě v případě Tachovska je to nedostupnost zdravotní péče ve všech jejích podobách a vysoká kriminalita způsobená rostoucí přítomností zahraničních agenturních pracovníků.
Město Plzeň trápí rovněž kriminalita, neustálé porušování veřejného pořádku agresivními narkomany a bezdomovci, pohozené injekční stříkačky na dětských hřištích a v parcích atd. Také je zde velkým problémem hustá doprava v centru města.
Ostatní okresy v kraji jsou na tom obdobně, ale intenzita výskytu zmíněných problémů tam nedosahuje úrovně Tachovska a hlavního města kraje.
Už několik týdnů jezdíte s kampaní po regionu. Jaká témata, z toho, co slyšíte, dnes lidi pálí nejakutněji? A máte představu, jak jim z krajské úrovně pomoct?
Právě ty výše zmíněné, jak jsem je popsala v předchozí otázce.
Tedy nedostupnost zdravotní péče a zhoršení bezpečnostní situace v kraji.
Také je trápí problematika nedostupnosti bydlení. Ceny bydlení jsou nyní extrémně vysoké a mnozí poctivě pracující lidé nemají volné finanční prostředky nejen na pořízení vlastnického bydlení, ale mnohdy už ani na nájemní bydlení, např. kvůli spojení vysokých nájmů a nutnosti složit vysoké finanční kauce před zahájením nájmu.
Já osobně jsem minulý rok vyvinula ve sněmovně iniciativu a v rámci pozměňovacího návrhu ke státnímu rozpočtu jsem žádala o přesun peněz v rámci resortu ministra Bartoše na dostupné bydlení – na startovací byty pro mladé, na byty pro seniory, na výhodné půjčky pro mladé pracující lidi a rodiny s dětmi.
Peníze z veřejných rozpočtů by měly jít především na tyto účely a ne do zahraničí, politickým neziskovkám apod.
Na druhou stranu vládní politika do působení samospráv zjevně zasahuje, v letošním roce to dokonce vedlo k vystoupení několika starostů a hejtmanů proti vládě. V čem podle vás tato vláda uškodila regionům nejvíce?
Díky tomu, že jsem ve sněmovně členkou Výboru pro veřejnou správu, tak je mi problematika krajů a obcí nesmírně blízká a mám informace tzv. z první ruky. Proto mohu zodpovědně říci, a to souvisí s (ne)činností vlády, že náš Plzeňský kraj patří mezi nejvíce znevýhodněné kraje v rámci tzv. rozpočtového určení daní.
Každý rok přichází o stovky milionů korun, protože při rozdělování peněz krajům zcela nesmyslně platí pravidla a statistické ukazatele z roku 2004!!!
Přitom od té doby se např. počet obyvatel našeho kraje, počet škol placených krajem apod. zvýšil enormním způsobem. Je nutná změna podoby rozpočtového určení daní!
Osobně jsem ve sněmovně také podala pozměňovací návrhy, aby tato asociální vláda neokrádala obce a kraje ve prospěch cizích zemí! Konkrétně jde o snížení podílu obcí a krajů na vybraných daních v letech 2024–2026 ze strany Fialovy vlády v tzv. konsolidačním balíčku.
Tím, že vláda samosprávy okrádá, zhoršují se služby v kraji.
To se týká mj. nedostatku peněz na zubní pohotovosti, nedostupnosti sociálních služeb, zhoršení kvality krajských silnic II. a III. tříd, a tak bych mohla pokračovat!
Za posledních 20 let Plzeňský kraj přišel o zhruba 2 miliardy korun. Za to by byla postavena nová krajská nemocnice a řádně zaplacen i její provoz!!!
Bohužel proti spravedlivému rozdělení peněz do krajů vždy stála Praha a její politický lobbismus!
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo