Miloš Zeman pro PL: ČT je zkažené maso a hlásná trouba, pořád Kalousek. A je drzá, ať mlčí. Matěj Hollan je blázen a s těmi 100 Kč v nemocnici je to jinak

18.02.2017 14:39 | Zprávy

ROZHOVOR S PREZIDENTEM Skandály ve zpravodajství České televize, brněnský program na integraci migrantů, ale i výbušné téma obnovení hospitalizačního poplatku. I taková byla témata interview ParlamentníchListů.cz s prezidentem Milošem Zemanem. Ten upřesnil i datum své návštěvy Sněmovny. Obsáhleji také pokračoval v kritice centra proti dezinformacím na Ministerstvu vnitra.

Miloš Zeman pro PL: ČT je zkažené maso a hlásná trouba, pořád Kalousek. A je drzá, ať mlčí. Matěj Hollan je blázen a s těmi 100 Kč v nemocnici je to jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Pane prezidente, zaregistroval jste v posledních dnech skandály, kterým čelí vedení zpravodajství České televize? Vyšlo najevo, že si veřejnoprávní televize objednala PR služby za 10 milionů u firem, z nichž jednou je Bison & Rose, což je agentura známá z napojení na vrcholné politiky ČSSD. A v nejužším vedení „Bizonů“ je také Jana Lutonská, žena zástupce šéfa zpravodajství ČT. Televize ale jakýkoli střet zájmů odmítá. Co o případu soudíte?

Můj obecný názor, který se týká jakékoli firmy včetně České televize, je, že marketing nemůže nahradit špatnou kvalitu. Jinými slovy, když výkony České televize, která by měla být veřejnoprávní, objektivní, nezávislá a vyvážená, jsou podle mého názoru velmi špatné kvality, tak sebelepší agentura a sebelepší PR to nenahradí. Je to něco jako potravinová konzerva se zkaženým masem.

A kromě toho, já jsem zaregistroval jiný, daleko větší skandál, o kterém jsme spolu myslím ještě nemluvili, a to je 4:0 u americké volební noci, že. Jestliže má být diskuse, kde jsou dva a dva stoupenci jednoho a druhého kandidáta a ve skutečnosti jsou tam čtyři stoupenci Hillary Clintonové a ani jeden stoupenec Donalda Trumpa, tak co to je jiného než zkažené maso v hezké konzervě.

Na to upozornila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), vůči čemuž se otevřeným dopisem ohradili právě zástupce šéfa zpravodajství Lutonský a někteří další. Nicméně šlo o výsledek šetření RRTV a ti zástupci ČT odmítali jakékoli pochybení a od té doby celá kauza vlastně utichla.

Když Rada pro rozhlasové a televizní vysílání sebere odvahu, aby pokárala Českou televizi, tak je naprostá drzost, aby se proti tomu Česká televize ještě ohrazovala. Měla by sklopit uši a odstranit příčiny, aby se tento skandál neopakoval.

Vy kritizujete zpravodajství ČT dlouhodobě a před časem jste pravidelně vznášel návrh, jakým způsobem by to šlo do budoucna vyřešit. Nikdo z dalších politiků nebo vládních představitelů, kteří by mohli takové návrhy uvést do praxe, to za své zřejmě nevzali. Uvažujete o dalším angažmá v této věci?

Politici teď čekají na volby a reforma opravdu veřejnoprávní České televize, tak aby to nebylo něco jako hlásná trouba jedné politické strany, znamená vyčkat volebních výsledků. Naštěstí jsou volby za pár měsíců na podzim a to je historicky krátká doba.

Nechci teď předbíhat 9. březen, ale v případě, že oznámíte další kandidaturu, neobáváte se, že ČT bude opakovat svůj postup v informování veřejnosti tak, jak to činila v případě amerických prezidentských voleb?

Samozřejmě že ano, protože ona už to činila v případě mého duelu s Karlem Schwarzenbergem a myslím si, že v jejím vedení se toho zase tolik nezměnilo.

Vraťme se ještě k tomu prvnímu případu, tedy k PR zakázce pro Bison & Rose, která je známa určitým napojením na vrcholné politiky ČSSD. Není i tohle určitý problém? Stejná agentura de facto pracuje pro jednu vládní stranu a stejná agentura má pracovat pro ČT s tím, že premiér nejčastěji dává rozhovory právě ČT…

Považuji za naprosto samozřejmé, jestliže premiér poskytuje rozhovory České televizi, to by mně nevadilo. To, co pokládám za nespravedlivé je, že ČT nemá vyvážený postoj k ostatním politikům. Chápu, že se občas v televizi objeví pan Kalousek, ale z hlediska frekvence jeho vystoupení mám někdy dojem, že premiérem české vlády je právě pan Kalousek.

S ČT souvisí i další případ. Radnice Brno-střed, kde vládne hnutí Žít Brno a zastupitelem tam je vám známý Matěj Hollan, si objednala PR služby s cílem propagovat jeden jejich záměr, který nakonec ani nebyl realizován. Přitom právě lidé z Žít Brno za něco podobného dřív kritizovali tehdejšího hejtmana Michala Haška. Co o tom soudíte?

Já pana Hollana pokládám, a řekl jsem to na minulé tiskové konferenci, za blázna, který se nechá bičovat v sadomasoporno klubu a ještě na Ukrajině, takže nenechává vydělat naše kluby, a z toho vyplývá, že když se politik chová tímto poněkud šíleným způsobem i v soukromém životě, tak není důvod očekávat, že se bude chovat úplně jinak v životě politickém.

Když jsem zmínil Brno, tamní magistrát nedávno schválil projekt „Zvyšování interkulturní prostupnosti veřejných institucí ve městě Brně“ za 10 milionů korun. Slyšel jste o tom?

Proboha, co je to interkulturní prostupnost? To je tak flexibilní a mlhavý pojem, že si pod ním lze představit prakticky všechno. Ale já už jsem jednou kritizoval hodiny na náměstí Svobody, které stály asi víc než 10 milionů, údajně asi 40, někdo říká 20. A ty hodiny mají jednu drobnou nevýhodu, a sice že neukazují čas. Jednou za 24 hodin z nich vypadne jakási kulička, která má připomínat, tuším, že švédské obléhání Brna. A je-li tomu tak, Brno má zřejmě tradici v zadávání nesmyslných veřejných zakázek.

Konkrétně jde o záměr s cílem integrace migrantů, kteří by do Česka patrně měli v budoucnu přijít. Radnice zaměstná třeba tlumočníky z arabštiny, z dalších jazyků atd. Rozpočet také počítá s cestami pracovníků do zahraničí za účelem zjištění praxe v tomto oboru.

(dlouhý smích) Pane redaktore, milý Radime, tak přesně tomuhle se říká politická turistika, neboť nyní jsem zcela jasně pochopil, co je to interkulturní prostupnost! Interkulturní prostupnost jsou zahraniční cesty pracovníků, kteří to budou zajišťovat.

A co se týče integrace imigrantů, je potřeba, aby podobné projekty česká města realizovala, když jsme ještě nikoho nepřijmuli?

Rozhodně ne. Mimochodem, zažili jsme pokus Generace 21, který jak známo byl neúspěšný. Přišli sem lidé z Iráku a odešli dílem do Německa a dílem zpátky do Iráku. Myslím, že tenhle experiment by měl bohatě stačit.

Pojďme na téma, které naštvalo mnoho Vašich příznivců a to i z řad politiky. Na úvod krajské návštěvy v Hradci Králové jste podpořil stokorunové poplatky za pobyt v nemocnici s tím, že „to nikoho nezabije“. Sice jste to vysvětloval už při debatách s občany, nicméně… nelitujete toho prohlášení?

Já jsem pronesl řadu provokativních výroků a toto je jeden z nich. Je potřeba si uvědomit, v jakém kontextu se tento výrok vyskytoval. My jsme hledali způsob, jak zvýšit velmi bídné mzdy pracovníků v sociálních službách, protože tyto mzdy se často pohybují těsně nad úrovní minimální mzdy. Je to 12, 13 nebo 14 tisíc hrubého. A protože nestačí, abychom jenom litovali, že tito lidé mají nízké mzdy, musíme se ptát, kde vzít peníze na to, aby se jim mzdy zvýšily. Jedna z cest, která představuje zhruba dvě miliardy korun ročně, je znovuobnovení hospitalizačních poplatků.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…