Muž ze Strany zelených promluvil o kmotrech v politice. Nevynechal Bakalu

31.03.2012 14:25

ROZHOVOR Jiří Roubík je předsedou Strany zelených v Olomouckém kraji a zastupitelem ve Velkém Újezdě. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mimo jiné uvedl, co bylo příčinou neúspěchu zelených v posledních volbách do Poslanecké sněmovny, co soudí o vystoupení Kateřiny Jacques v pořadu Uvolněte se, prosím, či kdo by neměl být ve vedení strany.

Muž ze Strany zelených promluvil o kmotrech v politice. Nevynechal Bakalu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala

Co dnes nejvíc trápí zelené v Olomouckém kraji?

Trápí nás teď celorepublikový trend rušení regionálních železničních tratí. Jako část naší iniciativy chceme uspořádat malou besedu ve Vidnavě, kde je zrušena trať Vidnava – Velká Kraš. Je to sice pouhé dva kilometry, ale pro místní to má velký význam. Zrušit tuto trať byla velká chyba. Veřejná doprava by měla být veřejnou službou, stejně jako hasiči nebo policie.

Kde jsou podle vás kořeny momentálního stavu české společnosti?

V korupci a klientelismu. Lidé proto ztratili víru v systém politických stran, a to je něco, s čím se nemůžu vyrovnat, protože já systému politických stran důvěřuji. Je to podle mého soudu nejdemokratičtější systém. Bohužel do tohoto systému vstoupili kmotři, kteří ho zcela obcházejí. Co si mám o tom myslet, když třeba pan Bakala všem vládním stranám dal příspěvek na kampaň. To je nehoráznost. A to pochopitelně podkopává důvěru lidí v politiku.

Jak tedy přesvědčit lidi, aby měli větší zájem o politiku?

Pokud dokážete rozlousknout tuhle otázku, tak dostanete Nobelovu cenu za mír. Věřím tomu, že nejlepší způsob je osobní příklad a snaha lidi vtáhnout do života strany, aby jejich činnost a funkce neskončila tím, že platí členské příspěvky. Já se snažím neustále svoje členy v kraji vyzývat k zapojování do dění.

Jak by měl podle vašich představ fungovat náš stát?

Základní problém je vymahatelnost práva. Máme legislativu, ve které se neorientují ani zákonodárci, natož ti, kteří ji musí denně využívat. A kvůli tomu, že je naše legislativa tak rozbujelá a rozkošatělá, tak je v podstatě nevymahatelná. Takže právo dopadá tvrdou rukou na ty, kteří nemají peníze na právníky, a nepostihne ty, kteří tu možnost zaplatit si právníky mají. A to v lidech vyvolává blbou náladu. Vezměte si, že zajistit si dneska povolení na stavbu rodinného domku je časově výrazně náročnější, než vlastní stavbu realizovat. Základem je proto zjednodušení legislativy a její dodržování. Ve chvíli, kdy toto bude fungovat, nemusíme se bát nějakých kmotrů ani korupce.

Opravdu si myslíte, že lze vymýtit korupci?

Pokud by byla vůle, tak to reálné je. Podívejte se, vy ukradnete miliardu a když budete mít hodně špatného právníka, tak vás pošlou do vězení na deset let a pak si můžete užívat s miliardou korun. Ale když ukradnete v supermarketu sto tisíc, tak dostanete deset let taky, zničí vám to život a nemáte nic. Je potřeba diferencovat mezi zločinem. Člověka chytnou za ruku při korupci a ten člověk dostane milost od prezidenta. Nebo toho člověka dokonce i odsoudí, ale dají mu nepodmíněný trest se zkušební lhůtou na dva roky. Tady vidím základní problém.

Co bylo podle vás příčinou neúspěchu Strany zelených v posledních parlamentních volbách?

Rozhodně je to její ultrapravicová minulost. Strana zelených nemůže být pravicovou stranou, jak si přál Martin Bursík, a voliči to straně spočetli. Myslím si, že Strana zelených je strana, která pracuje s nástroji, jako je daň nebo dotace, a to jsou z ekonomického hlediska v podstatě levicové nástroje.

Někteří lidé vás také viní ze zdražování cen energie v důsledku nástupu fotovoltaiky. Co o tom soudíte?

Pokud budu člen ODS a budu mít spoustu hektarů zastavěných fotovoltaickými panely, tak se mi náramně bude hodit říkat: „Já nic, to tamten.“ A pokud ještě k tomu budu mít k dispozici média, která to budou ochotně papouškovat, tak co víc bych si mohl přát. Zabiju dvě mouchy jednou ranou. Budu mít kšeft a ještě znemožním svého politického konkurenta. Strana zelených nemá s fotovoltaikou na orné půdě vůbec nic společného. To byl projekt především ČSSD, který pokřivil myšlenku. Fotovoltaika je vynikající, ale musíte ji mít na střeše svého rodinného domku, musíte ji mít na výrobní hale, ne na půdě s nejvyšší bonitou. Podle mě fotovoltaické elektrárny, které mají více jak 20-30 kw výkonu, jsou zločinem proti přírodě.

Nemrzí vás, že si lidé dnes spojují SZ dost často také s vystoupením Kateřiny Jacques v pořadu Uvolněte se, prosím, kdy se jí nepodařilo vysvětlit, co je to biomasa?

Mrzí mě to. Co s tím ale nadělám. Kateřina Jacques hluboce osobně selhala, ale následky neseme všichni. Když jsem vstupoval do Strany zelených, byla to pro mě především strana, která hájí a chrání životní prostředí pro budoucí generace. Po deseti letech se nám do strany vplížil naprosto nevítaný host – otázka lidských práv, kde Strana zelených jako bohužel zatím marginální politická strana, hájí marginální zájmy marginálních skupin, což je pro tuto stranu cesta do pekla. A Kateřina Jacques je produktem vkrádání se těchto lidsko-právních témat. Nic proti těmto tématům. Strana zelených by měla ale především hájit svůj základní program, který má v názvu, tedy životní prostředí. Ta skupina kolem lidských práv je bohužel nesmírně aktivní, a proto je o nich hodně slyšet. Kateřina Jacques není ekolog a od Krause tehdy bylo dost nefér se jí na to ptát a od ní bylo hloupé, že na to odpovídala, protože není ekoložka, ale odborník na lidská práva.

Matěj Stropnický se v souvislosti se zvolením Martina Bursíka do republikové rady vyjádřil na facebooku, že strana nepřestala být nikdy nemocná a že by měla přiznat, že vládnutí s Langerem, Římanem, Kalouskem, Řebíčkem, Julínkem a dalšími byla chyba. Souhlasíte?

Já budu mluvit o lidovcích. Tato strana je nám co do voličské přízně velmi podobná a i její ideové jádro, které není založeno na financích, je nám poměrně blízké. Lidovci se dokázali vyrovnat se svým dědictvím. Vyměnili vedení, nasadili nového předsedu, který se jeví jako velmi zdatný, dokonce i v krajích přicházejí noví lidé, kteří nejsou spojeni s předchozím vedením Strana lidová, si myslím, má velmi dobře našlápnuto. Udělali to, co nám se úplně nepodařilo. My jsme pouze udělali rošádu a nesmetli jsme figurky ze šachovnice a nezačali novou hru. I když určitá vlaštovička, která ale jaro nedělá, je, že Matěj je alespoň členem předsednictva, což před rokem si nikdo nedokázal ani představit.

Měla by si tedy strana přiznat, že je nemocná?

To, co říká Matěj, je naprostá pravda, kterou já podepisuju rukama i nohama. Matěj je vynikající v tom, že si dokáže nebrat servítky a dokáže nahlas říct to, co si jiní říct nahlas netroufnou. Na druhou stranu, nemyslím si, že je dobře, aby to říkal do médií a na facebooku. Je to věc, kterou by měl říct všem členům ve straně a hlavně by měl víc pracovat s jednotlivými členy strany a snažit se přesvědčit členy. Strana se totiž neobrodí sama ze sebe, stranu mohou obrodit pouze její členové.

Jaké figurky by bylo potřeba smést ze šachovnice?

Týká se to kromě Matěje Stropnického a Ondřeje Mirovského v podstatě celého současného předsednictva a minimálně třetiny republikové rady.

Předpokládám, že nevnímáte Bursíkův návrat jako posilu?

Přesně tak. Čistota strany je v tom, že se dokáže vypořádat zdravým způsobem se všemi názory všech členů strany. Martin má své podporovatele. Nezbývá mi proto, než se smířit s tím, že v republikové radě, která má 55 členů, je. Není třeba přeceňovat jeho roli, i když jako ministr životního prostředí byl patrně nejschopnější ze všech našich ministrů. Myslím si ale, že by byl perlou spíše v ODS. Kdyby ODS měla takového odborníka přes životní prostředí a vnímala, co říká, tak by občanští demokraté byli pro zelené daleko zajímavějším partnerem než dnes.

Co by mělo být synonymem pro Stranu zelených namísto toho, jak je dnes strana mnohými občany vnímána? Co dobrého se zeleným podařilo prosadit, když byli ve vládě?

Pokud mám současnou vládu srovnat s předchozí Topolánkovou, ta jeho byla mnohem zelenější a přátelštější vůči životnímu prostředí. Nejsme ve vládě dva roky a už se zmírňují limity pro vypouštění škodlivin do ovzduší velkým znečišťovatelům, znovu se začíná mluvit o prolomení těžebních limitů, uhlobaroni, kteří z toho jediní budou mít zisk, se zapřísahají pracovními místy, která jsou ve skutečnosti jen žebračenkami. Synonymem pro Stranu zelených by měla být čistota. Čistota přírody, duše, práva, přístupu k lidem.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Petr Kupka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kondici ČT mnozí vnímají jinak, než ji prezentuje Rada ČT. Třeba ambasáda... poslanec a novinář Berkovec ťal do živého

16:14 Kondici ČT mnozí vnímají jinak, než ji prezentuje Rada ČT. Třeba ambasáda... poslanec a novinář Berkovec ťal do živého

ROZHOVOR „Obávám se, že celý boj proti dezinformacím je jen eufemismem pro zavedení cenzury,“ říká v…