Naším cílem není pouze se navlékat do obleků a na politiku si hrát, říká mladý politik od Svobodných

01.02.2025 9:56 | Rozhovor

Média a část mladých se nás stále pokouší vykreslit jako generaci, která je zmítána klimatickou úzkostí a apokalyptickými obavami z budoucnosti. Není to pravda. To říká odvážně jednadvacetiletý politik David Lavička, který je od podzimu v čele Mladých Svobodných. „Naším úkolem je motivovat mladé k tomu, aby se nejen o politiku zajímali, ale aby aktivně přispívali k jejímu formování,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Naším cílem není pouze se navlékat do obleků a na politiku si hrát, říká mladý politik od Svobodných
Foto: archiv D. Lavička
Popisek: Předseda Mladých Svobodných David Lavička.

Pane Lavičko, co vás osobně přivedlo k politické angažovanosti? Proč jste se rozhodl právě pro Svobodné?

Sledování politiky a aktuálního dění mě vždycky bavilo; dá se říct, že to byl a je můj dlouhodobý koníček. Intenzivněji jsem se o politiku začal zajímat v období kolem roku 2020, kdy covidové restrikce výrazně zasáhly do života každého z nás. Právě tehdy jsem si začal více uvědomovat, jak důležité je, aby stát nezneužíval svou moc a aby zachoval co největší svobodu jednotlivce. Svobodní mi byli vždy ideově nejblíž – hájí právo na vlastní odpovědnost, menší roli státu a zdravý selský rozum. Krátkou dobu mě oslovovala i Trikolora, ale nakonec jsem zjistil, že Svobodní mnohem lépe odpovídají mým hodnotám a vizi pro budoucnost.

Říká se, že mladí lidé dnes o politiku nestojí, že je toto téma zcela míjí. Vnímáte to také tak? Čím je to, podle vašeho názoru, zapříčiněno?

Je pravda, že značnou část mladých politika nezajímá, ale nedá se to zobecňovat jen na mladou generaci, podobný nezájem vidím i u starších ročníků. Na druhou stranu, existuje část mladých lidí, kteří politiku sledují a dokonce se aktivně angažují, což mě těší o to víc, když vidím, že mnozí z nich smýšlejí pravicově. Sám se svým přátelům a svému okolí snažím ukázat, že politika není jen o zdlouhavých debatách a nekonečných hádkách, jak to často vypadá na první pohled. Ve skutečnosti se týká každého z nás a ovlivňuje téměř každou naši denní činnost, což si značná část společnosti, nejen mladých, neuvědomuje. Myslím si, že když se mladým ukáže, že mohou reálně něco změnit, jejich zájem postupně naroste.

Mladá generace se často nechává inspirovat některými významnými osobnostmi. Byl to i váš případ? Je někdo, kdo by se mohl pro mladou generaci stát takovým vzorem? 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…