Ne vše, co Rusové říkají, je lež. Stejně jako ne vše, co tvrdí Západ, je pravda. Otevřená zpověď bývalého poradce britského ministerstva Galeottiho

19.03.2017 10:03 | Zprávy

ROZHOVOR Jsou založeny spíše na osobních vztazích se šéfem než na úředních strukturách. Rozhodnutí dělají mimo dohled a předkládají jako nařízení spíše, než jako důvod k diskusi. Nesouhlas si vykládají jako zradu a vede to k odvetným opatřením. Tak srovnává Trumpovu s Putinovou administrativou Mark Galeotti, vedoucí Centra evropské bezpečnosti Ústavu mezinárodních vztahů v Praze a mezinárodně uznávaný odborník na Rusko, jenž byl i poradcem britského ministerstva zahraničních věcí.

Ne vše, co Rusové říkají, je lež. Stejně jako ne vše, co tvrdí Západ, je pravda. Otevřená zpověď bývalého poradce britského ministerstva Galeottiho
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Proč a kdy podle vás lidé v Evropské unii a USA, tedy v euroatlantické civilizaci, přestali věřit mainstreamovým médiím, oficiálním strukturám a tradičním politickým stranám? Ostatně jak hluboký je ten příkop a co by mělo být uděláno, aby se zaplnil či přemostil?

To je těžká otázka. Domnívám se, že to byl dlouhodobý proces. V některých věcech by se dal jeho začátek odvodit od konce studené války. Falešná jednoduchost světonázoru "dobrý versus špatný" ho navíc povzbuzuje. Na tento vývoj lze nahlédnout i jako na vzestup jednoduchého marketingu politiků stejně jako na rozmnožení informačních zdrojů prostřednictvím internetu. Stále máme ale politické struktury, které jsou postaveny na modelech, které vznikly před mnoha desetiletími, přestože se společnost stává složitější a roztříštěnější. Nicméně je toho hodně, co by mělo být k napravení stávajícího systému uděláno. Obzvláště se snažit řešit takové záležitosti, jako politickou korupci či nedostatek přímých kontaktů mezi obyčejnými lidmi a jejich reprezentací v Evropském parlamentu. Z dlouhodobějšího hlediska pak musíme odpovědně přemýšlet o tom, jak demokratickou politiku všeobecně rozvíjet.

Není jedním z důvodů tohoto příkopu nedůvěry třeba Brexit? Ostatně jak může vystoupení Anglie EU ovlivnit?

Brexit samozřejmě je produktem krize legitimity. Těsná většina voličů nebyla ochotná věřit Bruselu a jejich vlastním politickým a podnikatelským elitám a místo toho často věřili velmi extrémním tvrzením o tom, jak jim vystoupení z EU zajistí lepší život. Tragická ironie je nyní v tom, že většina britských voličů by aktuálně chtěla raději zůstat v Evropské unii, nicméně politici se neodváží vrátit se opět k volbě.

A jak to změní EU? To je těžké říci, ale jistě to zanechá unii a profesionální byrokraty Evropské komise na zásadním rozcestí. Doufám, že pochopí, že jejich politický závazek navždy uzavřené politické unie se míjí s touhami mnoha Evropanů, takže je nutné naopak reformovat kromě jiných věcí často nemotorné a špatně fungující instituce. Nicméně se obávám, že namísto toho budou jen vzdychat úlevou, že Britové, vždy nejotevřenější oponenti v unii, už nyní nedělají problémy, a budou pokračovat jako dříve. Když se tato předpověď naplní, tak jejich arogance možná spustí v blízké budoucnosti další 'exity'.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jan Rychetský

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

21:30 „Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

K příčinám bytové krize a jaké řešení nabízí STAČILO! hovoří lídr hnutí za Plzeňský kraj Vítek Proko…