Paní profesorko, od vojenského důstojníka Foltýna, kterého si vláda najala na to, aby zlepšil její „komunikaci“, jsme se dozvěděli, že občan musí věřit institucím svého státu. Ve stejné době ovšem vidíme, že nám instituce našeho státu lhaly v případě střelby na Filozofické fakultě UK. Občanovi je tedy na jedné straně podsouváno, že kdo nevěří „institucím“, je špatný, a na druhé straně sám vidí produkci těchto „institucí“. Jak se s tím má vypořádat? Jak má dostát svému svědomí?
Občan se stává občanem, má-li zodpovědnost i za to, co se jej bezprostředně nedotýká. Občan (polités) má zodpovědnost za celek (polis). Kdyby občan musel věřit institucím, pak by se musel poddat i jejím manipulacím, jak to známe ze současna i z minula. Polis vznikla z přívratu k pravdě ve smyslu neskryté pravdy, proto je „polos“ v řečtině pólem té pravdy, která se dává lidem ze sebe samé, nepotřebuje prostředníky, kteří pak mají tzv. moc. Občan nesmí mlčet, pokud instituce lže, občan nesmí zavírat oči před jasnou nespravedlností; nesmí mu být jedno, že soused mlátí dítě, manželku či psa. Právě občan není ostrov sám pro sebe! Proto napsal Patočka „Chartu 1977“. Přinejmenším od roku 1789 je člověk občanem, protože se postaví nespravedlnosti, i když se ho to netýká, jde mu o neskrytost (aletheia). Pokud o tom lidé nevědí, nejsou občany, jsou jen jedinci využívající lidská práva, ale jen pro sebe, pro své zisky a výhody, kteří chtějí mít své jisté. Jsou to ti, o kterých Masaryk říkal: Ti nejhorší nejsou ti zlí, ale ti, kteří jsou indiferentní, kteří nechtějí rozeznávat dobro a zlo, i když je to zjevné pro všechny; ti jsou nejhorší. Občan je ten, který cítí nespravedlnost vykonávanou nad jiným člověkem, jako by se to dělo jemu samému, pokud toto necítí a na základě toho nekoná, pak je jen zvířátkem majícím rozum jen jako prostředek, kterým hájí své postavení v darwinovské evoluci. U nás je občanská společnost jen možností, nikoli skutečností.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
demokracie , Doporučujeme , stát , střelba , tragédie , dezinformace , Univerzita Karlova , Foltýn , Hogenová
autor: Jaroslav Polanský
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 10 | 0
Další články z rubriky

0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost
PŮLNOČNÍ ROZHOVOR K čemu máme Listinu práv a svobod a sociální práva v ní garantovaná, ptá se poslan…
- 0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat
- 9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu
- 18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové