Nemůže si za Xavera ČT náhodou sama? Spacáky, díl druhý? Tomáš Vyoral i k tomu, co se valí z obrazovky

05.06.2020 15:40

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Spacáková revoluce 2“? Podle Tomáše Vyorala zvolení nových radních ČT tak dramatickou dohru mít nebude. Tentokrát by to prý navíc dopadlo pro „revolucionáře“ hůře než před dvaceti lety. A co vlastně vyústilo ve zvolení Xavera Veselého, Pavla Matochy a Hany Lipovské? Podle Vyorala lze příčinu hledat v tom, co ČT vysílá.

Nemůže si za Xavera ČT náhodou sama? Spacáky, díl druhý? Tomáš Vyoral i k tomu, co se valí z obrazovky
Foto: Archiv Tomáše Vyorala
Popisek: Komentátor Tomáš Vyoral

Vláda se chystá postavit tzv. „semafor“ zemí, do kterých bude bezpečné vycestovat např. na letní dovolenou. Co na tato omezení svobody pohybu říkáte?

Anketa

Měly by skončit Otázky Václava Moravce?

97%
3%
hlasovalo: 25607 lidí
Asi to, co v poslední době na řadu s koronavirovou show spojených mouder našich vy-volených, kteří se inspirují renomovanými radami kvazi epidemiologů typu Prymuly či Maďara. Jinak jedna věc je vstup do naší země a parametry, které má stát nezpochybnitelné právo nastavit dle sebe, a druhá věc jsou parametry a podmínky ostatních zemí. Z takzvaného semaforu víc než logiku cítím, a můžu se plést, dozvuku opojení mocí a další populistický PR tahák, kterým nás hloupé na oko chtějí oni nehloupí chránit. I z pohledu na země, které jsou v jednotlivých skupinách, je na první pohled vidět klasická nelogičnost. Chtít však po Prymulovi, Maďarovi, Vojtěchovi nebo Hamáčkovi selský rozum se rovná snaze o to, aby koroptev pochopila teorii relativity. Se vší úctou ke koroptvi a se vší neúctou k výše zmíněným.

Starostovi pražských Řeporyjí Pavlu Novotnému (ODS) bylo oznámeno zahájení řízení o přestupku z moci úřední, zároveň byl předvolán jako obviněný k ústnímu jednání. Šlo o jeho výroky k šéfovi ruské diplomacie Sergeji Lavrovovi, který prý má viset. „Bude bavendo,“ uvedl k tomu Novotný. Neztrácí tímto ODS na vážnosti?

Neztrácí. Protože vážnost současné ODS, bohužel, bohudík reprezentované ztělesněnou vulgaritou z Řeporyjí nebo politickým eunuchem a lidskou čivavou s brýlemi Harryho Pottera a přehazovačkou za sebe se stydícího starého pána je na úrovni udavačských Pirátů nebo antičeské TOPky. Je s podivem, že Novotný za své podněcování k oběšení, zabití nebo močení na hroby politických oponentů, nejen že je stále členem ODS adorovaným soudruhem předsedou, ale trajdá si opojen podpůrnými prostředky, nebo jen svou psychickou nestabilitou na svobodě, místo aby byl v lepším případě na prostředcích lékaři předepsaných. Nebo ve svěrací kazajce. 

Na středečním zasedání Rady ČT přišla na přetřes i budoucnost pořadů 168 hodin, či Reportéři ČT. Radní Zdeněk Šarapatka, který bude 9. června čelit návrhu poslankyně Kořanové (ANO) na své odvolání, před kolegy tyto pořady hájil. Prý by se za ně měl postavit každý svobodně smýšlející člověk. Podle Šarapatky jsou tyto dva pořady nositeli faktu, že ČT je dosud svobodná a nezávislá. Stojí to podle vás takto? A není skutečně něco pravdy na tom, že tyto pořady vadí hlavně některým politikům?

Anketa

Hrozí v Evropě podobné nepokoje jako v USA?

89%
11%
hlasovalo: 10407 lidí
Pořady pana Wollnera, paní Fridrichové a pana Moravce jsou nositeli faktu asi jako Prymula je epidemiolog. Patří k tomu nejtendenčnějšímu a nejnevyváženějšímu, co je na české mediální scéně k dispozici. Navíc si tyhle lepší novináře platíme z vlastních kapes a ani nevíme, protože na to nejsme dle ředitele Dvořáka připraveni, jak štědře. Takže zřejmě sakra štědře. Asi tak. Výběr hostů, témat, rétorika, vyřizování si účtů, výběrové mistrovství světa ve skoku do řeči, nebo k druhým naopak úlisnost par excellence. Jakkoliv řemeslně jsou výše zmínění na slušné úrovni a na oko občas působí i důvěryhodně. Bez těchto pořadů se devět z deseti občanů obejde.

A co samotný Šarapatka? Jak jsem již zmínil, v úterý se jeho budoucností bude zabývat sněmovní volební výbor. Podle mediálního experta Michala Klímy, který byl jedním z kandidátů v nedávné dovolbě do Rady, je nutné snahu o odvolání Šarapatky odsoudit, jeho odvolání by prý bylo dalším krokem k ovládnutí ČT. Jak se k tomu stavíte vy?

Neznám pana Šarapatku nijak blíže, ale z toho, co jsem zaznamenal, tak se jedná o hulváta, který pod rouškou pravdy a lásky šíří, jak je jemu podobným příznačné, v sametu zabalenou lež, zlobu a nenávist. Typově psychopat na úrovni prominentů Novotného, Koláře nebo Hřiba.

Luboš Xaver Veselý v rozhovoru s Čestmírem Strakatým uvedl, že o jeho zvolení do Rady ČT se v podstatě zasloužil právě Zdeněk Šarapatka. Je na tom podle vás něco pravdy?

To nevím. Když to říká Xaver, tak to asi tak bude. Stejně tak mohla být důvodem samotná ČT, štědře placená z našich kapes, jejíž zpravodajství a publicistika coby veřejnoprávního média se místo vyváženého zprostředkování faktů a informaci spíše stala továrnou na emoce, tedy propagandu, a PR agenturou Evropské unie, Ameriky – kromě Trumpa pochopitelně, NATO, politických neziskovek typu Milionu chvilek nebo Člověk v tísni či Bakalových Respektů a jiných médií tohoto velkého Čecha pro jistotu již se nevracejícího ze Švýcar. Třeba chce, jakkoliv bych nepřeceňoval vliv rady, alespoň svým malým dílem, půjde-li to, přispět ke ztransparentnění, zefektivnění a zhospodárnění naší, vaší a hlavně jejich ČT. 

Hrozí podle vás, že současný vývoj kolem České televize vyústí v novou spacákovou revoluci? A co by to přineslo?

Anketa

Existuje v České republice rasová či národnostní diskriminace?

11%
89%
hlasovalo: 6926 lidí
Myslím si, že nevyústí, jakkoliv by si to možná někteří přáli, aby se jim dostalo trochu větší pozornosti, než se běžně dostává jejich redaktorskému a moderátorskému umu. Nevidím ani důvod, proč by se něco takového mělo stát. A mám za to, že by se taková „revoluce“ mohla tentokrát již obrátit proti jejím aktérům tak, jak často revoluce požírají své děti.

Rasové nepokoje v USA. Podle ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského jde o zlomový moment v kariéře Donalda Trumpa. Rozhoduje se o tom, zda Trump bude mít šanci obhájit, nebo odejde jako jeden z nejopovrhovanějších prezidentů v historii země. Jde o to, zda násilí Trump dokáže zastavit. Je na místě po něm něco takového chtít? A může se mu to povést?

Že jde o jeden ze zlomových momentů, je bez debat. Ačkoliv těch už taky bylo. Chtít po něm zastavení násilí je adekvátní, protože jako americký prezident má v daném systému silné pravomoce a vliv na veřejné mínění. Na druhou stranu, když pohrozí řešením silou, které je z mého pohledu rovněž adekvátní v situaci, kdy se výtržnictví, vandalismus rabování a fyzické násilí omlouvá bojem proti rasismu, tak se proti němu veřejně obrátí tak silné hlasy zevnitř vlastního aparátu, že má prakticky svázané ruce.

Protestující mnohde svou zlobu obrátili proti konfederačním pomníkům, které poškodili, nebo se je pokusili strhnout. Jde zejména o památníky někdejší Konfederace a děje se to napříč USA. Protesty za sebou také nechávají desítky zraněných a už dokonce i mrtvé. Co na to říci?

To, co jsem řekl dříve. Protesty a demonstrace jsou jedna věc. Vandalismus, násilí a rabování věc druhá. A je důležité je nezaměňovat, neomlouvat, nezlehčovat a netolerovat, jak mají tendenci někteří politici či novináři, když jim to zrovna hraje do not a jejich vidění světa.

Donald Trump v souvislosti s nepokoji v USA označil Antifu za teroristickou organizaci, je to namístě, nebo máme viníky hledat jinde? A máme čekat reakci od Ivana Bartoše?

Nemyslím si, že je úplně na místě ukazovat na jednoho viníka, jakkoliv Antifu a její praktiky vůbec neobhajuju. Jde dle mého o souhru řady faktorů. Policisty, který podle všeho překročil mez, médií, která situaci eskalují a dělají z ní opět něco, čím ve skutečnosti není podobně jako s koronavirem, vyřizování politických účtů a přirozeného naturelu některých jedinců po obohacení a ničení. Od pana Bartoše a Pirátů jsme již slyšeli hodně, zejména na jejich stranické ČT, takže bych ho nepřivolával. Čím méně Piráti mluví a zejména konají, tím lépe pro nás všechny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Datová schránka- dotaz

Dobrý den, nevíte proč já, 77letý důchodce (nepodnikám, nejsem občanský aktivista, pouze jsem povinně ze zákona v tzv. "podivném" SVJé) jsem se z draze zaslané doručenky dověděl, že mi zřídili Dat. schránku- důvod, žeby svého času nový OP ????. Pokud jsem pochopil z jiných "povídání", bude mi aktivo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stávka. Okamura po demonstraci odhalil plán

12:21 Stávka. Okamura po demonstraci odhalil plán

„Potřebovali bychom k tomu zmobilizovat velké závody, podniky, statisíce zaměstnanců. Diskusi jsem z…