Nesmí na Ukrajinu, teď se vrátil z Krymu: Okamurův poslanec pobíhal, všechno si točil, všichni s ním mluvili. A jak to tam vypadá?

29.03.2017 9:02 | Zprávy

ROZHOVOR Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes může říkat, že blokáda Donbasu nikam nevede a dobrovolníci, kteří ji organizují, jsou zločinci. Ale zítra se podle situace a politické žárlivosti k úspěchu fašistů postaví do čela hnutí „Ať žije blokáda“. Rusínský předák a podnikatel Alexandr Gegalčij se právě vrátil z Krymu a pro ParlamentníListy.cz líčí, jak to tam vypadá.

Nesmí na Ukrajinu, teď se vrátil z Krymu: Okamurův poslanec pobíhal, všechno si točil, všichni s ním mluvili. A jak to tam vypadá?
Foto: Archiv AG
Popisek: Pondikatel narozený za SSSR v Užhorodě Alexandr Gegalčij

Zúčastnil jste se tříletého výročí ruského zabrání Krymu. Jak to vypadalo?

Nejel jsem tam nějak zvlášť slavit, neviděl žádné ohňostroje. Pro mě to byla hlavně cesta za poznáním a v tomto smyslu splnila mé očekávaní. I dřív jsem pobýval na Jaltě, ale až nyní jsem navštívil nádherný Livadijský palác, kde probíhala Jaltská konference. A velmi se mi líbila myšlenka krymských politiků udělat tam obdobnou schůzku na nejvyšší úrovni.

Hovořili jsme s kolemjdoucími naprosto spontánně. Zúčastnili jsme se několika zajímavých rozhovorů s vedením Krymské republiky, s nezávislou organizací bojující za ochranu lidských práv, s hlavním muslimským muftím Krymu, s předsedy spolků menšin, např. krymsko-tatarského, řeckého, židovského, arménského, ukrajinského apod. Hovořili jsme s prezidentem, rektorem, profesory a studenty tamní inženýrské a pedagogické univerzity. Měl jsem takový pocit, že právě na Krym by měli jezdit odborníci z Evropské unie, aby se naučili zvládat migrační krize.

Byl tam s vámi český poslanec SPD Jaroslav Holík. O čem jste spolu hovořili?

Trošku už jsem znal pana Holíka po jeho setkáních s Rusíny během anabáze na Podkarpatské Rusi. Kdybych mluvil dnešním mainstreamovým jazykem, tak bych musel říct „anektované po válce krvavým diktátorem Stalinem a teď okupované mírumilovným demokratickým pučistou Porošenkem“. Jarda Holík není ani bruselským, ani pražským politickým byrokratem. Na Podkarpatí i na Krym jel, aby se osobně seznámil se situací na místě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel mluvil o odzbrojení. Jeho následníci vůbec. Jiří Paroubek si všiml

22:00 Havel mluvil o odzbrojení. Jeho následníci vůbec. Jiří Paroubek si všiml

„Václav Havel hovořil rád o odzbrojení a myslím si, že zrovna ti lidé, kteří se hlásí k jeho politic…