O zdraví lidí jim nejde. Středula temně: Zavíráme nad tím oči

13.02.2021 15:02 | Zprávy

ROZHOVOR „Na základě zkušeností mohu říci, že speciálně u zaměstnavatelů není určitě prioritou zdraví jejich zaměstnanců. A to je velmi smutné zjištění, pro mě tedy rozhodně,“ zhodnotil chování českých firem Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Zalitoval, že si premiér Andrej Babiš buď nepamatuje, co řekl na jednání tripartity, nebo neříká, co si myslí. Odboráři totiž už dlouho prosazují zvýšení nemocenské, která by motivovala lidi nechat se trasovat, případně jít do karantény a premiér nápad podpořil. Následně to však popřel. Podle Středuly jsou to právě továrny, kde se nákaza šíří, zatímco před tím vláda zavírá oči.

O zdraví lidí jim nejde. Středula temně: Zavíráme nad tím oči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Odboráři se už delší dobu u vlády zasazují o zvýšení nemocenské. Sám jste říkal, jak je demotivující nechat se trasovat nebo zavřít do karantény, když tím zaměstnanci přijdou o polovinu svých příjmů. A kvůli tomu jste začali v rámci tripartity jednat o tom, že by se nemocenská z vašeho pohledu zvýšit měla. Ta dohoda se ale stále s politiky nedaří. Proč?

V této chvíli už jsme nějaký postup zaznamenali. Vláda navrhla, aby se nemocenská pro lidi, kteří budou v karanténě nebo v izolaci, zvýšila o určitou hodnotu. My si ale myslíme, že toto není systémové řešení. Systémově čisté řešení je zvýšit, byť na dobu dočasnou, nemocenskou všem, protože věřím, že vláda tímto svým krokem nechce ukázat, že je zde jedna prioritní nemoc covid-19 a pak ty další nemoci. Podle mého by to byl špatný signál pro všechny. A zároveň říkáme, že nechceme rozdělovat nemocné, zda mají tu či onu nemoc. Existují totiž choroby, které jsou pro samotného nemocného ještě horší. A pak ještě jedna důležitá věc. Zvýšení nemocenské je administrativně nejméně náročnou záležitostí. Jediné, co stačí udělat, je změnit parametry v příslušném zákoně a stanovit časový úsek, kdy platí.

Rozhodně bychom se ale měli, aby systémovost byla dokonalá, inspirovat od zemí, jako je například Spolková republika Německo nebo Rakousko, kde mají lidé – přesněji řečeno v Německu – nemocenskou ve výši sto procent po dobu šesti týdnů. A to z jednoduchého důvodu. V Německu si vyhodnotili, že pro ekonomiku, společnost i atmosféru v ní je vždy lepší, když se lidé nebojí léčit, ať už je důvod nemoci jakýkoliv. A podstatné také je, aby se člověk mohl do práce vrátit opravdu vyléčený a nemusel mít strach, jaký to bude mít dopad na jeho kupní sílu. Je to velmi jednoduchá rovnice, která v České republice bohužel zatím neplatí, protože zaměstnavatelé se zachovali způsobem, který je pro mě zcela neakceptovatelný – odmítají podobné návrhy. Současná částka navíc k nemocenské mi připadala jako by někdo licitoval na trhu: Je to za 400! To je moc, tak 320! To je málo, tak 370! To bude tak akorát.

Když s politiky jednáte, jaký je jejich argument, proč nechtějí zvýšit nemocenskou celkově, třeba i na omezenou dobu?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna k výročí porážky Německa: Měli bychom zase stavět hraniční opevnění

18:40 Foldyna k výročí porážky Německa: Měli bychom zase stavět hraniční opevnění

Německo je na nejlepší cestě stát se velmi agresivním chalífátem, tak bychom měli začít na hranicích…