Odporné slovo "havlismus". Petr Pithart o Havlovi, jeho odkazu, co neměl podepsat i o ideálním kandidátovi na Hrad

14.12.2014 8:20

TŘI ROKY BEZ VÁCLAVA HAVLA. Prezident Václav Havel byl oceňovaný v zahraničí, protože se na rozdíl od nás ostatních světa nebál. „Neměl žádný mindrák: měl čisté svědomí a za sebou dílo, kterému svět rozuměl, překládal si ho a hrál na světových jevištích - dávno před tím, než se stal prezidentem,“ prohlásil o posledním československém a prvním českém prezidentovi jeden z prvních signatářů Charty 77, někdejší předseda české vlády a expředseda Senátu Petr Pithart. V rozhovoru pro Parlamentní listy, v němž vzpomíná na veřejností i cizinou milovaného, ale některými skupinami i nenáviděného prezidenta, označil ty, kteří začali s kritikou Václava Havla až po jeho smrti, za ubožáky.

Odporné slovo "havlismus". Petr Pithart o Havlovi, jeho odkazu, co neměl podepsat i o ideálním kandidátovi na Hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart

Jak se proměnilo vnímání Václava Havla v české společnosti? Je podle Vašeho názoru objektivnější nebo zkreslené?

Platí obojí. To objektivnější vnímání se ale týká menšiny, to zkreslené, obávám se, že se týká většiny. Podle toho, co kdo čte, na co se dívá. Nic nového: tak je to vždycky. Bulvár umí jen skandalizovat.

Proč je podle Vás Václav Havel více uznáván v zahraničí než doma?    

Protože on se světa nebál, my ano. Neměl žádný mindrák: měl čisté svědomí a za sebou dílo, kterému svět rozuměl, překládal si ho a hrál na světových jevištích - dávno před tím, než se stal prezidentem. My na rozdíl od něho pořád hledáme (a pak vždycky spolehlivě najdeme) nějaké nepřátele, kteří nemyslí na nic jiného, než jak nám, zrovna nám, uškodit: kdysi Habsburkové (ale snad dodnes!), šlechta (které už moc není), katolická církev (která ztrácí své věrné), Němci (kteří jsou dnes nejspořádanější národ a stát v Evropě), hlavně ti sudetští, Evropská unie (bez které bychom tu měli ještě daleko větší právní chaos) a Poláci (kteří se i za nás ujímají ve Střední Evropě agendy naší obrany před hrozícími riziky). My, kdybychom neměli nepřítele a neměli se čeho bát, tak bychom snad ani nebyli. Patriot, vlastenec se ale obejde bez nepřítele. Je hrdý na svou vlast a právě proto dobře ví i o jejích slabinách. Nebojí se o nich mluvit, aby se neopakovaly. Národovec, nacionalista, xenofob a jim podobní hledá nepřítele - a spolehněte se, že když se ti dají do hledání, vždycky ho brzy najdou. Oni ho totiž nutně potřebují, jinak se jim ten jejich svět sesype. Nestojí na sebevědomí, ale na mindráku.

Přispívají k lepšímu pochopení minulosti a osobnosti Václava Havla vzpomínkové knihy nebo jiná díla inspirující se historií jako například televizní seriál České století?

Ano, ale lidé je musí číst! Kolik lidí přečte např. nové seriózní knihy Žantovského či Kaisera? Zlomek populace. Seriál České století byl docela dobrý. V tom hlavním, co chtěl každý díl říci vlastně jednoduchou větou, se trefoval. Přitom mnohé detaily byly zajisté ve skutečnosti jinak, nebo trochu jinak. To ale není důležité.

Objevilo se něco, co Vás v souvislosti s výroky o Václavu Havlovi v poslední době potěšilo nebo naopak rozčílilo?

Pohrdám paušalizacemi a trivializacemi. Ne Havel, ale "havlismus"!  Potěšily mne nové, důkladné a vyvážené knihy Žantovského a Kaisera a řada důkladných esejů, třeba ten Hvížďalův v jeho nové knize "Pokusy".

Jak Vy osobně hodnotíte s odstupem času význam osobnosti Václava Havla, jeho myšlenky, činy, případně i chyby, kterých se dopustil?

To není na takovouto anketu. Píši o tom ve svých knihách a esejích. Měli jsme na řadu věcí odlišný názor, už v disentu, ale vždycky jsem o tom mluvil nahlas nebo o tom veřejně psal. Nemám důvod s tím přicházet zrovna teď, když už není mezi námi a vzpomíná se jeho smrti. 

Proč Václav Havel i dnes, po třech letech od jeho úmrtí, stále některým lidem vadí natolik, že se proti němu musí stále vymezovat?   

Zejména ti, kteří s tím začali až po jeho smrti, jsou ubožáci. Na Václava Havla bylo lze mít jistě mnoho názorů, i velmi kritických. Třeba že nikdy neměl tři dny před vypršením jeho mandátu podepsat "Dopis osmi", podporující Bushovu invazi do Iráku. Vždycky byl čas o nich otevřeně mluvit a mnozí také mluvili. Ale když se začíná používat odporné slovo "havlisté", "havloidi", "havlismus", tak to pro mnoho lidí, například pro mne, diskuze končí, ještě než začala. Mluvit se má o Václavu Havlovi, dramatikovi, disidentovi, trojnásobném vězni, prezidentovi - ale ne o nějakém neosobním "havlismu". Tak se kdysi u nás mluvilo o "sionismu", "titoismu", "šikovštině". Nevím, jak je to v jiných jazycích, ale v češtině už těmi příponami toho člověka a jeho myšlení předem degradujete na nějakou ubohost nebo lumpárnu. 

Premiér Bohuslav Svoboda se při odhalení busty v Kongresu USA přihlásil k odkazu Václava Havla. Ale dokazuje to česká vláda i svým jednáním?                

Vláda  se v poslední chvíli chytila za nos a začala mluvit poněkud jinak. O Rusku, Ukrajině, Západu, lidských právech, sankcích (hlavně premiér a ministr zahraničí ). Nevím, jestli se za něj chytla z vlastní vůle, anebo zda se k tomu cítila být nucena. To druhé by bylo o dost horší.

V čem  jsou podle Vás nástupci Václava Havla odlišní? Václav Klaus i Miloš Zeman jsou jistě výrazné politické osobnosti, ale takovou úctu a respekt si ani doma a především v zahraničí nezískali.     

Václav Havel nás nestrašil - naopak, vyjížděl velkému světu vstříc, oslovoval ho pro ně neznámou zkušeností a ten svět mu vstřícnost a důvěru oplácel. Tím i nám Havel tak posiloval naše národní sebevědomí. Ten, co přišel po něm, nás naopak jen a jen strašil: Unií, Německem, sudeťáky... Ten druhý se zase kamarádí se státníky, kteří nám nemají co říci a jde s nimi dělat leda tak obchod. A zřejmě se nebojí toho, koho bychom se měli skutečně obávat (Putina). Proto naše celkově chabé sebevědomí poslední dobou zase upadá.

V souvislosti s chováním a výroky současné hlavy státu Miloše Zemana se začíná hovořit o tom, že by měla jít příště do přímé volby prezidenta osobnost, která by navazovala na odkaz Václava Havla. Padají jména jako Šimon Pánek nebo Tomáš Halík. Jakou osobnost byste si představoval na Pražském hradě Vy?

Obávám se, že přímá volba, spojená s očekáváními "vladaře", který se posadí vysoko nad Prahu na "Hrad", povede zase k vyjevení nějaké, třeba zase jiné polarizace. Naše společnost se totiž bohužel polarizovat "chce", chce zbožňovat anebo nenávidět, protože jinak zatím neumí. Ve vzduchu je příliš mnoho zklamání, ale také dezorientace, za kterou si lidé mohou sami, protože se dost politice nevěnují: čtou Blesk a dívají se na Novu. Z toho všeho názor nezískají, leda třeba ten, za který byl Blesk pranýřován, když den před volbami hnusně pomluvil manželku prezidentského kandidáta (že neumí česky). Lidé to chtějí mít jasné, bez přemýšlení: Losna, nebo Mažňák? Rozum zatím příliš do voleb tohoto druhu nezapojujeme. Volil bych staršího, moudrého člověka, který má za sebou úspěchy i prohry, umí mluvit a hlavně naslouchat. Nesmí to být samolibý ješita, zamilovaný do své originality. Musí vědět, co všechno neví. A skoro hlavně: nesmí se nechat obklopit pochybnými lidmi či přímo lumpy. Jak se to ale pozná předem, že? Profese není rozhodující.

Existují u nás politické síly, které  nejen slovy, ale i jednáním následují odkaz Václava Havla?

Síly zcela určitě, hlavně mezi mladšími lidmi. Hlavně ti byli vidět na jeho pohřbu. Ale vy se ptáte na politické síly: to bude asi slabší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Spisovatel: Greta? Posírají se hrůzou a tleskají. Nanynky dělají propagandu. Milion chvilek se povyšuje

7:44 Spisovatel: Greta? Posírají se hrůzou a tleskají. Nanynky dělají propagandu. Milion chvilek se povyšuje

ROZHOVOR Když budu chtít ideologii, zapnu ČT24. Když chci informace, rozhlédnu se jinde. Estráda Mil…