Odpůrci islámu šíří strach a nenávist. Prosazují dokonce deportace, koncentráky a fyzickou likvidaci. Bývalý předseda pražských muslimů varuje

26.03.2016 17:01 | Zprávy

ROZHOVOR „Nikdy se mi nepodaří pochopit jejich myšlení,“ říká v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz Vladimír Sáňka, bývalý předseda pražské muslimské obce, o teroristech z Bruselu a Paříže. Takzvaný Islámský stát podle něj v žádném případě nebojuje za muslimy, naopak. „Jako středový muslim bych byl první na jejich mušce.“ Přitom sám čelí obvinění za vydání teologické knihy. Obává se i současných protimuslimských nálad. „Radikální odpůrci islámu uplatňují princip kolektivní viny a ze zločinů několika skupin extremistů obviňují všechny muslimy. Šíří strach a nenávist vůči jedné menšině a přicházejí s jednoduchými řešeními – v krajní podobě prosazují koncentrační tábory, deportace nebo přímo fyzickou likvidaci,“ domnívá se.

Odpůrci islámu šíří strach a nenávist. Prosazují dokonce deportace, koncentráky a fyzickou likvidaci. Bývalý předseda pražských muslimů varuje
Foto: Archiv VS
Popisek: Ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka

Evropa zaznamenala další teroristický útok, tentokrát v Bruselu. Co je podle vás vlastně cílem teroristů?

Nikdy se mi nepodaří pochopit jejich myšlení. Pokud se přece jen objevují spekulace o jejich motivech, může mezi nimi být například snaha vyvolat konflikt mezi muslimským světem a Západem. V tomto ohledu se podobají některým radikálním odpůrcům islámu v Evropě, kteří se rovněž snaží vyvolávat nenávist mezi oběma stranami, a to jakýmkoliv způsobem, často šířením stereotypů, démonizací muslimů a islámu, uplatňováním principu kolektivní viny atd. Druhým typem teroristů mohou být ti extremisté, kteří se chtějí pomstít za politiku některých západních zemí vůči muslimskému světu. Pokud však skutečně v Paříži a v Bruselu útočil tzv. ISIL, je namístě otázka, proč útočil zrovna tam, když Sýrii a Irák bombardují hlavně jiné státy než Belgie a Francie. Tento motiv by se spíše hodil na atentáty v Londýně a Madridu v letech 2004 a 2005, kdy vlády Velké Británie i Španělska velmi horlivě podporovaly americké útoky na Irák a jeho následnou okupaci, a to i přes masívní odpor veřejnosti ve svých zemích. Před pár dny jsem četl i názor psychologa, že terorista je velmi frustrovaný člověk, jehož základní lidské potřeby a touhy se nenaplnily. Podle mého názoru jde většinou o kombinaci několika faktorů. Není náhodou, že tito teroristé nejsou žádní zbožní věřící, ale velmi často lidé z okraje společnosti s kriminální minulostí, kteří o islámu mnoho nevědí. Podobně jako teroristé s jiným vyznáním se asi neřídí tím, co jim jejich víra přikazuje. Pro muslimy platí navíc to, že už z islámu mají povinnost dodržovat zákony těch zemí, do kterých přišli nebo ve kterých žijí.

K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát. Co si myslíte o nich?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…