Petr Robejšek: Méně Evropy, hlasovali Britové. EU není žádný oltář. Když to elity nepochopí, přijde následující scénář...

24.06.2016 20:03

ROZHOVOR Má největší radost z brexitu Moskva? Jak odchod Spojeného království ovlivní vývoj na kontinentu? Nejen na tyto otázky odpovídá v reakci na vyhlášení výsledků britského referenda politolog a expert na mezinárodní otázky Petr Robejšek. Podle něho Britové odchod zvládnou a zvládne to i britská ekonomika. Stejně jako bychom to podle něho zvládli my.

Petr Robejšek: Méně Evropy, hlasovali Britové. EU není žádný oltář. Když to elity nepochopí, přijde následující scénář...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Robejšek

Anketa

Velká Británie odchází z Evropské unie. Co se teď stane s EU?

hlasovalo: 19710 lidí

Pane docente, očekával jste nakonec vítězství příznivců brexitu? S jakými pocity jste výsledek přijal?

Byl jsem příjemně překvapený, protože jsem si byl jistý, že rozhodnutí bude velice těsné. Díky událostem posledních dnů a zejména kvůli vraždě labouristické poslankyně jsem se obával, že to vyvolá určitou vlnu soucitu, která může znamenat i zásadní posun, pokud jde o hlasy. Dalším důvodem k obavě bylo i to, že nikdo nemá rád změnu a jde o cestu do neznáma pro mnohé lidi, přestože jsem si jistý, že to Britové zvládnou, jako bychom to zvládli i my. Pořád je to cesta do neznáma a začít takovou cestu není úplně snadné.

Už během kampaně se objevovala řada černých scénářů, jak Británie v případě brexitu dopadne. Kampaň „Remain“ strašila nízkými důchody, ztrátou pracovních míst atd. Dojde naplnění těchto výstrah nebo šlo o pouhé prázdné politické proklamace?

Z velké části to byla manipulativní politická komunikace, kterou přímo nekritizuji, protože to patří k politickému byznysu. Nikdy jsem ale těmto scénářům nevěřil a je zřejmé, že většina Britů to také neudělala. Takové to sténání a obavy, které jsou manifestně přednášeny ať už podnikateli nebo politiky mají vždycky svůj účel. Když ale přijde na lámání chleba, věc se stane, ekonomika si s tím určitě poradí a doufám, že politici také. Hlavně v zájmu toho, aby po brexitu nenásledovaly další exity.

Je pravděpodobné, že další exity budou následovat? Mnoho příznivců brexitu po celé Evropě dlouho říká, že odchod Britů spustí dominový efekt či lavinu a Unie bude přicházet o další členy? Přece jen není Spojené království příliš specifickou zemí, která byla celou dobu tak trochu jednou nohou mimo EU?

Určitě, ale to je případ každé země. Vždycky je specifická situace. Prostý občan si žádá změnu cíle a smyslu politiky. Lidé chtějí pryč od dalšího prohlubování, pryč od více Evropy. Když evropští politici a špičky nejdůležitějších evropských států tohle sdělení pochopí a naopak EU povedou směrem k uvolňování, subsidiaritě, méně Evropy a hlavně k suverenitě prostých občanů nad svým životem, je možné, že brexit dokonce svým způsobem stabilizuje jádro EU na mnohem nižší úrovni a Unii by to mohlo posílit.

Vzhledem k tomu, jaké mám zkušenosti s těmi, kteří v Evropě (v Bruselu) a v hlavních městech Evropy vládnou, nejsem si jistý, že tohle sdělení pochopí a dokážou zpracovat. Pak by opravdu hrozily další exity a bylo by to jenom správně, protože nadnárodní spolek není oltář, na který se kladou oběti. Nýbrž je to instituce, která má přinášet zisk jejím členům. Když zisk nepřináší, je dysfunkční a nemá žádné oprávnění existovat.  

Během dne po vyhlášení výsledků se už začaly objevovat komentáře spojující brexit s Ruskem. Konkrétně pak, že se z výsledku referenda radují hlavně v Rusku, protože bude snazší destabilizovat Evropu jako celek. S podobným prohlášením přišel třeba Miroslav Kalousek nebo bývalý diplomat Petr Kolář. Jde o reálné zvýšení ruské hrozby?

To si nemyslím. Ruské hrozbě může čelit nejlépe Severoatlantický pakt a stabilizovaná Evropa. Ale ta Evropa, kterou jsme zažívali v posledních letech, byla daleko od stability. Naopak byla na cestě k další destabilizaci. Oba zmínění pánové formulovali něco, co není úplně domyšlené. Evropu má bránit NATO a Evropa sama o sobě bude schopna se bránit nejlépe, když se konsoliduje na úrovni, která je únosná a funkční. Formulace, že největší radost má Moskva, to mi přijde poněkud z oblasti politické rétoriky, což ovšem nemá s realistickou analýzou moc společného.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Giuseppe Maiello: Moje zkušenost s Dominikem Ferim. Ještě před aférou. Už je mi to jasné

5:00 Giuseppe Maiello: Moje zkušenost s Dominikem Ferim. Ještě před aférou. Už je mi to jasné

Tříletý trest vězení zhatil Dominiku Ferimu nejen domácí hvězdnou politickou kariéru, ale připravil …