Podnikatel v pohostinství se rozpovídal, jak se podnikalo za Babiše. Velmi otevřeně

02.11.2021 20:19 | Rozhovor

Desítky kontrol, kavárna s pekárnou po rekonstrukci, pokuty a atmosféra strachu. Tak popisuje poslední roky podnikání Dušan Mesarč, který má v centru Prahy pekárnu s kavárnou Babiččina spíž. ParlamentníListy.cz ho vyzpovídaly během čekání na pracovníky hygieny v pražské restauraci Šeberák, která se rozhodla otevřeně bojkotovat vládní nařízení, protože je považuje za protizákonná. A Mesarč takové rozhodnutí plně podporuje, sám kontroly očkování či negativních testů ve svém podniku odmítá.

Podnikatel v pohostinství se rozpovídal, jak se podnikalo za Babiše. Velmi otevřeně
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Dušan Mesarč

Jak vás jako podnikatele zasáhly poslední měsíce s koronavirem a současná opatření vlády?

Vzhledem k tomu, že jsem kavárnu a pekárnu kupoval v prosinci 2019, udělal jsem kompletní rekonstrukci a otevřel začátkem března a po deseti dnech začal covid... Mě to zasáhlo hodně, měl jsem nasmlouvané lidi, zakázky a počítal jsem s tím, že s plánovaným rozpočtem budu za půl roku v černých číslech, už začali chodit lidi. A najednou nebyli cizinci, kteří jsou v centru Prahy důležití. Nasmlouvané brigádnice jsem musel rušit a vybírat, koho udržím a koho ne, hlavní pracovní poměry jsem měnil na dohody. Šestnáct hodin denně jsem tam pracoval sám a vzal jsem ještě jednu práci, kdy dělám softwarové systémy pro automobilky, abych měl stabilní příjem.

Naštěstí je to pekárna a kavárna s prodejnou, celiatici a diabetici ke mně chodí nakupovat jako do obchodu. Mohl jsem nechat otevřeno, protože jsem splňoval prodej základních potravin, udělal jsem rozvozy, ale jen proto, aby byl člověk na očích. Sice jsem prodal více sortimentu, ale náklady stouply, což stát v kompenzacích nebere v potaz. Kompenzace jsou na lidi, okénko a tak dále, ale když máte lidi na dohodu o provedení práce, tak se na vás kompenzace nevztahují, neplatíte odvody. Když máte otevřeno a jste obchod, kde je jen okénko, tak rovněž ne. Dostal jsem jen nájemné s velkým zpožděním, a to pouze třikrát, pak naběhl další program s podmíněnými čísly obratu. Z čeho vycházeli, to jsme se nedozvěděli, a kdo dělal rozvozy, sice navýšil obrat, ale zisk neměl žádný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…