Politici se vodí jako loutky. Je to o penězích. Drží se funkcí jako klíšťata. Poslankyně, kterou kamenovali za slova o homosexuálech, se teď rozpovídala, jak funguje ČSSD a celá politika

14.04.2017 9:01 | Zprávy

ROZHOVOR Poslankyně Pavlína Nytrová se loni v červenci pustila do homosexuálů tvrzením, že se „budou snažit realizovat sex s dětmi“, a v prosinci vystoupila z ČSSD. A teď pro ParlamentníListy.cz říká: „Tím, že na kandidátkách budou často pouze krajští ‚bafuňáři‘ a vysoce loajální lidé, ‚politické loutky‘ bez vlastních názorů, to může sociální demokracii velmi významně dlouhodobě poškodit.“ Roztrpčuje ji totiž, když ze strany vystupují lidé, kteří už v životě něco dokázali a kteří jsou u veřejnosti oblíbeni. A Andrej Babiš? Ani se mu prý nediví, když Poslaneckou sněmovnu označil za „žvanírnu“. „Babiš dokázal, že politiku dělat umí!“ míní.

Politici se vodí jako loutky. Je to o penězích. Drží se funkcí jako klíšťata. Poslankyně, kterou kamenovali za slova o homosexuálech, se teď rozpovídala, jak funguje ČSSD a celá politika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavlína Nytrová.

Paní poslankyně, už je to více než čtvrt roku, co jste odešla z ČSSD, v poslaneckém klubu jste ale zůstala. Pozorujete s časovým odstupem, že je strana „zvenčí“ jiná, nežli byla předtím? Když jste z ČSSD vystupovala, tak jste tvrdila, že je tato strana „prolezlá politickou korupcí“, čehož se prý nechcete zúčastňovat. „Politickou korupcí rozumějme trafiky, stranické posty a podporu lidí, kteří na jednáních zastupitelstva hlasují často v neprospěch voličů,“ řekla jste. Stále si za tím stojíte?

Má slova o politické korupci jsou denně potvrzována. Musím zdůraznit, že politická korupce se netýká jen sociální demokracie. Je prolezlá skrz naskrz politickým spektrem a nejen jím. Pro vůdce, či lépe řečeno, pro „loutkovodiče“ tradičních politických stran, je nejdůležitější postava „politická loutka“. Tedy člověk, který za svou poslušnost dostane na jeho poměry velmi dobře zaplaceno a za tohoto předpokladu bude šlapat jako hodinky. Sáhněme si jeden vedle druhého do vlastního svědomí a sami si odpovězme na otázku, kdo z nás by si za poslušnost nenechal dobře zaplatit? Kolik z nás by nezvedalo poslušně ruce, když by za to dostávalo slušné peníze?

Právo tyto postupy kritizovat mají jen ti, kteří stojí pevně za svými názory, i přesto, že jim hrozí ztráta jakékoliv formy profitu a lákavým nabídkám nepodlehli. Bohužel současní kritici jsou většinou ti, kteří sami tak lehce neprofitují a závidí těm druhým, tedy těm „politickým loutkám“ a jednají podle hesla – když ne já, tak ani ty. Politiku tak poškozují obě strany a ztrácejí tím voliče. Co však vidím jako větší problém, je to, že voliči často nevědí koho volit, a proto nechodí k volbám, což dokládá stále klesající volební účast. A tak se jednoho dne může stát, že do Poslanecké sněmovny usednou zákonodárci, kteří získali jen pár stovek hlasů. A tohle bychom měli voličům vysvětlovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jozef Banáš: Takzvaná názorová shoda Západu je spartakiáda cvičených opic

17:26 Jozef Banáš: Takzvaná názorová shoda Západu je spartakiáda cvičených opic

Publicista a spisovatel Jozef Banáš se v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz pustil do ostré kritiky z…