Politiku lze dělat bez podrazů a špinavostí, slibuje Marta Šorfová (ODS)

31.07.2016 8:37

V roce 1991 zakládala Marta Šorfová ODS na Praze 11. A ačkoliv na politiku nikdy úplně nezanevřela, v současné době nezastává žádnou zastupitelskou funkci. Proč a s jakým cílem kandiduje letos do Senátu? Jak napravit pověst ODS nejen na Praze 11, ale i na celostátní úrovni? A nakolik její osobní život poznamenalo sledování soukromou agenturou ABL? Nejen to se ptaly ParlamentníListy.cz.

Politiku lze dělat bez podrazů a špinavostí, slibuje Marta Šorfová (ODS)
Foto: archiv kandidátky
Popisek: Marta Šorfová
reklama

Patříte mezi zakládající členy ODS; a ačkoliv v politice nejste úplným nováčkem, delší dobu se jí již aktivně nevěnujete. Proč jste se nyní rozhodla kandidovat do Senátu? Zvažovala jste své rozhodnutí dlouho?  

ODS jsem na Jižním Městě zakládala v květnu 1991 a jsem členkou ODS dosud. Od roku 1994 jsem byla za ODS členkou zastupitelstva MČ Praha 11. I když jsem v éře D. Mlejnského nemohla v místní ODS, a tím ani v ZMČ P11, aktivně působit, problémům komunální politiky jsem se věnovala stále. Chodila jsem na všechna jednání zastupitelstva i na setkání s občany, v té době jako občan, kterého zajímá, co se děje v jeho okolí. Jako občan, který se zajímá o to, jak se vedení radnice stará o svěřený majetek MČ, o její občany a jejich životní prostředí. Spolupracovala jsem i s občanskými sdruženími. Poslední 2 roky pracuji na radnici Prahy 11 a i nyní se snažím pozitivně ovlivnit prostředí, kde žiji já, ale i moje rodina, přátelé a spoluobčané.

Když jsem dostala nabídku kandidovat do Senátu za ODS, radila jsem se s rodinou a přáteli. Většina z nich mi kandidaturu schválila; a to rozhodlo.

Ptala jsem se i proto, že vás před deseti lety sledovala bezpečnostní agentura ABL s cílem vás diskreditovat. Poznamenalo to nějak váš budoucí život a neobáváte se, že by vás jako senátorku mohl potkat podobný osud? Přeci jen ze vzájemného sledování, odposlouchávání a nejrůznějšího špiclování se podezřívají i politici nejsilnějších vládních stran ČSSD a ANO.

Je samozřejmé, že aféra s mým sledováním a sledováním i mé rodiny firmou ABL nebyla pro nikoho z nás příjemná. Beru to nyní tak, že každá zkušenost, a to i ta nepříjemná, může člověku přinést nějaká pozitiva. Já jsem poznala, kolik skvělých lidí mne a mou rodinu v té době podpořilo, a velice si toho vážím.

Člověk, který hájí práva většiny i svou pravdu, se nesmí nechat zastrašit. Já se v životě snažila řídit masarykovským heslem: „Nebát se a nekrást“. Pokud mi voliči dají svou důvěru, budu se tímto heslem řídit i v Senátu.

Jak vidíte vaše šance? Věříte, že se ODS podařilo odrazit ode dna, nebo jste přesvědčena, že získat zpět důvěru voličů bude ještě nějaký čas trvat?

Naši situaci vnímám tak, že se ODS odrazila od pomyslného dna a že se nám pomalu daří získávat zpět důvěru našich voličů. Věřím, že se mi spolu s kolegy podaří přesvědčit voliče, že politiku lze dělat bez podrazů a špinavostí, že politiku jde dělat otevřeně a ve prospěch občanů, kteří nás zvolili.

V dobách největší krize opustila stranu také řada členů včetně jejího zakladatele a bývalého předsedy Václava Klause. Vy jste ale zůstala. Proč? Neměla jste někdy nutkání ze strany odejít?

Jsem přesvědčena, že je správné a potřebné stále prosazovat dlouhodobé priority ODS: nedotknutelnost soukromí, levný stát, nezadluženou budoucnost a solidaritu zodpovědných. Jsem v demokratické straně, kterou tvoří tisíce aktivních a inspirativních lidí, jimž není lhostejná budoucnost naší země, lidí, kteří vyznávají hodnoty, jako je svoboda a demokracie, a kteří bojují za to, aby poctivé a pracovité občany stát podporoval, a ne stále více kontroloval a byrokraticky otravoval.

Stejně jako ODS věřím v silnou a prosperující Českou republiku, která je pevnou součástí západu. Toto je to, co mne stále s ODS spojuje.

Troufnete si odhadnout, kolik mandátů ODS získá? A z kolika byste měla radost?

Já bych byla spokojená, pokud se nám v Praze podaří získat 3 mandáty pro ODS. Věřím, že i v dalších místech bude ODS úspěšnější než v minulých senátních a krajských volbách.

Čím budete chtít přesvědčit voliče? Jaké jsou vaše hlavní priority, s nimiž kandidujete?

Do Senátu jsem se rozhodla kandidovat, abych prosazovala kvalitní, srozumitelné a vymahatelné zákony, ale i proto, abych pomohla rozvoji svého senátního obvodu. Mandát senátorky bych chtěla využít k podpoře zákonů a projektů, které přesahují rámec kompetencí jednotlivých městských částí. Jde např. o bezpečnost státu a našich občanů, potřeby seniorů, vzdělání mladé generace, podporu mezigenerační soudržnosti, ale i ochranu místních památek.

O jaký ze senátních výborů byste se v případě zvolení chtěla ucházet a jakou konkrétní problematikou se v něm zabývat?

Jako starostka MČ Praha 11 jsem úzce spolupracovala s centrem sociálních služeb a s jednotlivými kluby seniorů. Pokud získám důvěru voličů, chtěla bych na tuto příjemnou zkušenost navázat v sociálním výboru. Dalším okruhem mého zájmu by byla veřejná správa a dopad jednotlivých zákonů na chod obcí, měst a městských částí. Zde bych chtěla využít své 20leté zkušenosti z komunální politiky a ze 4letého vedení radnice Prahy 11.

Chtěla bych spolupracovat s právníky, kteří mají zájem a chuť zpřehlednit náš právní řád. Jsem přesvědčena, že zákony se mají nejen přijímat, ale ty nepotřebné a překonané se musí také rušit. V našem právním řádu se již neorientují ani právní kanceláře, natož samotní občané, kteří mají povinnost zákony dodržovat.

Co byste z pozice senátorky chtěla udělat pro obvod Prahy 11, v němž kandidujete?

Kandiduji za senátní obvod č. 19, do kterého mimo Prahu 11, patří pro mne stejně důležité MČ Praha 15, Praha 22, Benice, Dolní Měcholupy, Kolovraty, Královice, Křeslice a Nedvězí.

Pro lepší životní prostředí občanů všech těchto MČ budu aktivně prosazovat co nejrychlejší dostavbu vnějšího Pražského okruhu v jeho jihovýchodní části. Tato dostavba je naprosto klíčová právě pro obyvatele senátního obvodu, za který budu kandidovat. Stát i vedení Prahy musí společně co nejrychleji projednat a realizovat tuto chybějící část okruhu.

Oddalování a hledání nových tras je nepřípustné hazardování s trpělivostí, ale hlavně se zdravím statisíců obyvatel jihovýchodu Prahy. Stávající trasa 511 má jednoznačnou podporu všech starostů dotčených obcí, jejichž obyvatelé denně trpí průjezdy 10 000 nákladních i osobních aut.

Pozitivně chci také vnímat potřeby, náměty, ale i výhrady občanů a jako senátorka ve spolupráci s vedeními radnic MČ pracovat ve prospěch těch, kteří v senátním obvodu žijí. Jako starostka jsem dělala práci, která měla okamžitý ohlas a byla na Praze 11 vidět. Byla jsem v denním kontaktu s občany, kteří hodnotili práci radnice a rozhodnutí důležitá pro jejich spokojený život. Byla to náročná, ale úžasná zkušenost, na které bych chtěla stavět.

V letech 2002–2006 jste působila jako starostka Prahy 11. Poté, co vás ale nahradil Dalibor Mlejnský, se o Praze 11 začalo hovořit jako o doupěti korupce a klientelismu. Jste přesvědčena o tom, že se nyní podařilo reputaci ODS na Praze 11 opět vylepšit?

Snažím se dlouhodobě, aby ODS v Praze 11 opět získala ztracenou dobrou pověst, abychom znovu jako ODS získali pozici na radnici a mohli pracovat ve prospěch našich spoluobčanů.

Jako členka zastupitelstva MČ P11 i jako starostka této MČ jsem se vždy snažila jednat a rozhodovat ve prospěch obyvatel MČ. Proto také nepatřím k těm 40 zastupitelům Prahy 11, kteří jsou trestně stíháni za poškozování MČ a za rozhodování v její neprospěch. Jsem přesvědčena, že důvěru voličů jsem nezklamala, protože po čtyřletém starostování jsem ve volbách získala největší počet preferenčních hlasů. Důvěra spoluobčanů je pro mne to nejdůležitější a nikdy jejich důvěru nechci zklamat!

Máte na závěr nějaký vzkaz pro voliče?

Vážení přátelé, prosím, přijďte v říjnu k oběma kolům senátních voleb a volte podle zdravého rozumu, ale i podle svého srdce! Volte ty, které znáte. Ty, kteří vás nezklamali a kterým můžete věřit!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán a Věra Jourová? Maďarský europoslanec za Jobbik PL překvapil. Strhávání soch, Slovensko, i to padlo

9:12 Orbán a Věra Jourová? Maďarský europoslanec za Jobbik PL překvapil. Strhávání soch, Slovensko, i to padlo

ROZHOVOR Jak se Maďaři dívají na často kritickou rétoriku eurokomisařky Věry Jourové vůči jejich vlá…