Polsko s Německem plánovaly před válkou napadení SSSR. Žádná propaganda, našel jsem dokumenty, dušuje se historik Morozov

22.05.2017 9:51 | Zprávy

Polsko se domlouvalo dlouho před druhou světovou válkou s Německem a Japonskem na napadení Sovětského svazu. Nevyšlo to. Tehdy vymyšlenou diverzantskou taktiku však posléze Poláci použili při rozdmýchávání nepokojů na Těšínsku. Dokumenty k takovým tvrzením našel v ruských archivech historik Stanislav Vaclavovič Morozov a vyšla mu o tom kniha.

Polsko s Německem plánovaly před válkou napadení SSSR. Žádná propaganda, našel jsem dokumenty, dušuje se historik Morozov
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V gruzínském městě Gori, rodišti Josifa Stalina

„Vím, vypadá to jako nějaká fantasy, ale vše mám podložené archivními materiály, které jsem publikoval v knize ‚Varšavská melodie pro Moskvu a Prahu‘. Ta aktuálně vyšla v moskevském nakladatelství Mezinárodní vztahy, které má dobrou reputaci,“ vysvětluje ruský historik Morozov. Ostatně jeho zjištění jsou svého druhu „revolucí“ v náhledu na historické události před druhou světovou válkou.

Stalinův archiv

„Historie se často podřizuje stávající politice, což je špatně. Ale to není můj případ,“ dušuje se v jedné hospůdce nedaleko Václavského náměstí v Praze. Ostatně jeho druhá kniha vyšla teprve nedávno. Dostal se totiž k materiálům z takzvaného zvláštního archivu Josifa Stalina, v němž je zhruba 1700 dokumentů velmi různorodé povahy. Jelikož umí polsky, rychle se zorientoval i v materiálech z Polska a našel v nich dost unikátní informace.

„Ukázalo se, že se v blízkosti polského maršála Józefa Pilsudského pohyboval sovětský agent, který předával do Moskvy dost závažné informace. Z nich je zřejmé, že se v letech 1934 až 1935 Polsko, Německo a Japonsko připravovaly na napadení SSSR. Nejde o žádný podvrh, materiály se dnes nacházejí ve Státním archivu sociálně-politických výzkumů,“ vysvětluje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na návštěvě u Petra Kramného. Pohovořil i o Blažkovi

4:44 Na návštěvě u Petra Kramného. Pohovořil i o Blažkovi

Petr Kramný, odsouzený na 28 let za vraždu své manželky a dcery, ParlamentnímListům.cz poskytl rozho…