Komunisté jdou do podzimních sněmovních voleb s heslem „Mír ve světě, spravedlnost a bezpečí doma“. Můžete být konkrétnější? Jak budete chtít zajistit mír ve světě a bezpečí doma?
Odmítáme pro někoho možná dojemné, ale neupřímné řeči o světovém míru, kterého je možné dosáhnout jedině zbraněmi a novou válkou, a je jedno, zda ta válka má být na Blízkém východě, v jihovýchodní Asii nebo v Evropě. Jediné, za co se musí „bojovat“, a to vždy a všude, napříč kontinenty i národy, je mír. Válka totiž přijde sama. Jak tedy chceme zabezpečit mír ve světě? Tím, že budeme bojovat za mír, proti válkám. A bezpečí doma? To přece máme. Jsme šestou nejbezpečnější zemí na světě. A to, co máme, je třeba si hájit. Můžeme o to totiž velmi rychle přijít. Na jihu, západě, severu od nás si také mysleli, že mají v podstatě vše. A dnes? Nemusím snad jmenovat státy ani města, kde už bezpečno není. Toto mi nechceme připustit a uděláme vše, aby to nenastalo.
Co konkrétně si představit pod snahou o větší spravedlnost? Z čeho podle vás nerovnost pramení? A kde všude se s ní podle vás setkáváme?
Spravedlnost je širší pojem a každý ji vnímá subjektivně a v jiné rovině. Pro jednoho to může být uplatnění na trhu práce, pro jiného uspokojení jeho práv nebo potřeb. V každém případě budeme usilovat o to, aby každý, kdo se cítí být na svých právech jakkoli poškozen, měl možnost dovolání se spravedlivého posouzení jeho věci. S nerovností mezi skupinami obyvatelstva i jednotlivci se setkáváme v mnoha oblastech všedního života, existuje tedy a nedá se zcela vymýtit. Nesmí však být vnímána jako diskriminační a ponižující.
Jak byste definoval, co je sociální spravedlnost? Znamená to, že všichni mají mít stejně? Nebo že všichni mají mít stejné možnosti? A není určitá forma sociální nespravedlnosti ve světě přirozená – správná a myšlenka rovnosti všech lidí pouze utopií? Nediskriminuje sociální spravedlnost výjimečné a nadané lidi?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková