Pravicový sociolog: Odpůrci Zemana a příznivci Havla a Schwarzenberga nenávidí demokracii, je to fašistická banda. A Sobotka se Zaorálkem...

22.11.2014 4:47 | Zprávy

ROZHOVOR Pravicový sociolog Petr Hampl si myslí, že příznivci Václava Havla a Karla Schwarzenberga v podstatě nenávidí demokracii a neuznávají výsledek demokratických voleb. Jedná se dle něho o fašizující hnutí. Ve svém důsledku ale řadu lidí vyděsí a ti se přidají na stranu Miloše Zemana. Prezident dle něho hájí zájmy českých občanů, zatímco vláda Bohuslava Sobotky jde proti vlastním lidem, protože se musí zalíbit svým šéfům v zahraničí.

Pravicový sociolog: Odpůrci Zemana a příznivci Havla a Schwarzenberga nenávidí demokracii, je to fašistická banda. A Sobotka se Zaorálkem...
Foto: Ivan Dostál
Popisek: PhDr. Petr Hampl na besedě ve Valašském Meziříčí

Co říkáte událostem 17. listopadu? Házení vajíček na Albertově, zpěvák David Koller na koncertě na Václavském náměstí přenášeném veřejnoprávními médii zase mluvil o zloději Klausovi a o tom, jak „leze Zeman Rusákům do prdele“... Václav Klaus označil dění na Albertově za zneuctění 17. listopadu...

Vidím tam několik bodů. Některým věcem by se nemělo přikládat tolik váhy. K životu patří, že někteří mladí lidé se chovají divoce a méně slušně, než by se chovat měli, a že rockoví zpěváci říkají věci, které by třeba slušní lidé neříkali, a ty věci jsou nesmysly. Koneckonců rockový hudebník je člověk, který umí zazpívat či zahrát na kytaru, ale ne člověk, který by nějak rozuměl společnosti, a ani to od něj nemůžeme čekat. Čili tomu, že mladí na někoho nadávají či na někoho hodí vajíčko, jsou věci, kterým bych vskutku nepřikládal až takovou váhu.

Ale pak tam je velmi znepokojivá věc. Že určitá vrstva vzdělaných lidí z velkých měst, která se zjednodušeně nazývá kavárna - a jsou to lidé levicově a neomarxisticky orientováni (byť si o sobě mohou myslet, že jsou pravice) - v podstatě úplně přestala brát vážně demokracii jako politický systém. Proběhla tady přímá volba prezidenta. Vyhrál v ní jiný kandidát než kandidát kavárny. A kdyby byli demokraty, tak by to respektovali a chystali by se na další volby, prodiskutovali by své chyby, aby v příštích volbách měl šanci uspět jejich kandidát. Tady se děje ale něco jiného. Tady proběhla volba, která byla férová, ale přesto ji neuznávají. To v podstatě znamená, že vůbec neuznávají systém demokracie. Mluví se o tom, že prý demokracii nechtějí komunisté, lidé, kteří jsou hloupí, nižší vrstvy a tak dále. Ale všimněte si, že ti, kdo nejrazantněji vystupují protidemokraticky, a ti, kteří nerespektují demokratickou volbu, je právě kavárna. To je velice vážná věc. Ono to teď vypadá, jakoby čekali na nějakého diktátora či někoho, kdo tu jimi nenáviděnou demokracii nahradí. To samozřejmě znamená riziko pro naši zemi.

Tím tedy míníte příznivce Karla Schwarzenberga či Václava Havla?

Ano. To jsou lidé, kteří úplně odmítají demokracii. To je velice vážné. Ke komu se jednou přikloní? Teď tu nejsou nějaké vojenské bojůvky, ke kterým by se mohli přiklonit. A pokud neuznávají prezidentské volby, uznají příští parlamentní volby, když nedopadnou tak, jak by si přáli? Jak nazvat situaci, kdy vzdělaní lidé v této zemi odmítají uznávat volební výsledky?

Jakou roli v tom podle vás hrají média a zvláště veřejnoprávní média?

Já bych neřekl, že média v tom hrají nějakou zvlášť separátní roli. Média jsou součástí této skupiny. Jsou ve vlastnictví této skupiny. To ani tolik nesouvisí s tím, kdo ta média přímo vlastní, kolik má akcií. Ale jde o to, že lidé, kteří v médiích pracují, jsou součástí té skupiny „kavárna“. Patří tam svým vzděláním, temperamentem i životními ambicemi. Takže berme, že média jsou v majetku této skupiny bez ohledu na to, komu patří z hlediska akciových podílů.

Souhlasíte s myšlenkou Václava Klause, že to je pokračování prezidentské kampaně?

Ano. Ti lidé měli za to, že mohou ovlivnit cokoli, prosadit cokoli a projde jim to. Způsob, jakým vedli kampaň a jakého si vybrali kandidáta, byl velmi nešťastný. Ale udělali to, byli poraženi a teď se mstí za svou porážku, se kterou se nechtějí smířit a nechtějí ji uznat. Volbu nikdy neuznali a zpochybňují samotný mechanismus. Čili zpochybňují právo lidí volit si své představitele a podílet se na vládě. To je velice vážné ohrožení pro demokracii.

Kritika Miloše Zemana nyní hodně cílí na směřování české zahraniční politiky. Je to hodně eskalováno konfliktem na Ukrajině a rozkolem mezi USA a Ruskem. Hovoří se o tom, že se prezident Zeman odklání od zahraniční politiky Václava Havla a že je prý proruský a proputinovský...

Musíme si uvědomit, že Amerika se strašně změnila. Ať vidíme roli Václava Havla jakkoli, tak v době, kdy byl proamerický, doznívala reaganovská Amerika. Já jsem již jednou řekl, že kdyby byl dnes prezidentem Reagan, tak by Putin byl velmi váženým americkým spojencem a vztahy mezi USA a Ruskem by byly vynikající. V Americe dnes rozhodují lidé, kteří mají určitě mentalitou, myšlenkově a svými cíli mnohem blíž k představitelům Sovětského svazu než k Reaganovi. Jestli Havel byl proamerický v době Reagana, bylo by možná pokračováním autentického Havla být protiamerickým. Nevím. Pan Havel byl v tom tak rozporný, že se nedá najít jedna pevná linie. Ale podstatné je to, že dnes je Amerika zemí s marxistickou vládou a z toho to všechno vyplývá.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…