Přemysl Sobotka: Až Andrej Babiš skoupí celé potravinářství, budete se divit, co nasadí za ceny

10.04.2017 9:10 | Zprávy

FENOMÉN BABIŠ- NADĚJE, NEBO HROZBA? Bývalý šéf Senátu a někdejší kandidát ODS na post prezidenta Přemysl Sobotka věří, že Senát je účinnou pojistkou, která může zabránit Andreji Babišovi ve změnách Ústavy. „A díky tomu, že jednou za dva roky probíhá změna třetiny Senátu, potřeboval by Babiš třicet let k tomu, aby dosáhl většiny v horní komoře. A to už tady nebude,“ prohlásil současný náměstek pro zdravotnictví Libereckého kraje Přemysl Sobotka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Přemysl Sobotka: Až Andrej Babiš skoupí celé potravinářství, budete se divit, co nasadí za ceny
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Přemysl Sobotka

Podle průzkumů veřejného mínění míří předseda hnutí ANO Andrej Babiš k vítězství v podzimních parlamentních volbách. Myslíte si, že se tak skutečně za několik měsíců stane? A bylo by to pro politickou scénu v České republice dobře?

Vzhledem k tomu, že pan Babiš o sobě tvrdí, že není politik, byl bych moc rád, aby zůstal mimo politiku, ale bohužel veřejnost a voliči si myslí, že když vlastní několik miliard, nenechá se zkorumpovat. Což, jak vidíme z té jeho krátké historie, není tak úplně pravda.

Jak si vysvětlujete, že přes jeho kontroverzní minulost, neprůhledné ovládnutí Agrofertu, podezřelé získání dotace na farmu Čapí hnízdo, korunové dluhopisy, podivné prodeje firem je jeho obliba i podpora hnutí ANO stále vyšší?

Žijeme v mediálním světě a pan Babiš se stal mediální ikonou, každé médium má o něj zájem. A v té chvíli volič, který není dobře informován a nezná pozadí jeho podnikání, si myslí, že to musí být zajímavý člověk. Je pozoruhodné, jak se ze všech těch kauz dokáže vymluvit. A lidé mu věří. On má svoje média a jiná média ho zobrazují sice někdy méně pozitivně, ale pro standardního voliče je jeho obraz vykreslen převážně jako obraz člověka, který nebude zkorumpovatelný a nebude tedy jako ostatní politici, kteří tu byli od listopadu 1989.

Zaslouží si Andrej Babiš uznání, když vybudoval tak velkou firmu jako Agrofert? Sám zdůrazňuje, kolik firem zachránil, kolik lidí zaměstnal, kolik zaplatil daní, odvodů. Je příkladem pracovitého, úspěšného člověka, nebo – jak říká předseda TOP 09 Miroslav Kalousek – je to spíš šizuňk, který žije ze státních zakázek a dotací díky svým blízkým kontaktům s politiky v minulosti a díky tomu, že jeho podnikání probíhalo na hranici zákona?

Osobně si myslím, že jeho předlistopadová role mu poskytla dostatek informací a dostatek kontaktů na to, že začal skupovávat podniky, a dneska jsem až udiven tím, jak má potravinářství minimálně z padesáti procent na své straně a snaží se ovlivňovat další. A jednou se probudíme a bude tady monopol, tentokrát ne státního podniku jako za komunistů, ale bude tady Babišovo. A pak se možná budou všichni divit, jaké tady budou ceny.

Jak se jako člověk, který tu po listopadu 1989 spoluvytvářel demokratické a právní prostředí, díváte na to, že tady má dnes podporu politický subjekt podnikatele, kterému jím vybíraní a jím posvěcení spolustraníci, někdy současně i jeho zaměstnanci, přizpůsobí i morální kodex strany, aby mu vyhovoval i tehdy, kdyby byl obviněn z trestného činu?

Je dobře, že po listopadu 89 vznikly demokratické politické strany, i když nám tady zůstala bohužel jedna, která je pohrobkem minulého režimu – KSČM. Hnutí ANO Andreje Babiše nemá prakticky žádný program, pan Babiš je ryzí populista se zřejmě vynikajícími poradci, kteří mu řeknou, jaké téma má zvednout a jak má odvrátit pozornost od svých problémů. Živě si pamatuji, jak přijel ministr vnitra Milan Chovanec z jednání evropských ministrů a oznámil, že byl přehlasován a že budou zavedeny povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků v Evropské unii. Pan Babiš tehdy prohlásil, že se mu to moc nelíbí, ale že se s tím nedá nic dělat, protože když k nám z Bruselu jdou dotace, musíme se s tím vyrovnat. Teď, když vidí, jaká je nálada v České republice, tak říká, že žádné kvóty nechce. To je ukázka jeho obratnosti a schopností a na to skáčou nejen voliči, ale i někteří novináři.

Může nějaký politický subjekt mít dlouhodobě vysokou podporu voličů, když nemá žádný program ani vizi kromě toho, že bude řídit stát jako firmu? Dá se podle vás vůbec stát řídit jako firma?

Stát není firma. A pokud žijeme stále v parlamentní demokracii, rozhodující roli tu má parlament. A není to tak dlouho, kdy ministr Babiš vystřelil, že chce zrušit senát a snížit počet poslanců. To jsou přesně kroky vedoucí k tomu, aby jeden muž po svém vítězství ve volbách začal ovládat i tyto parlamentní orgány a to je podle mne cesta do hrobu. To já bych určitě nechtěl. Bohužel, musím konstatovat, že i rozumní lidé, kteří mají přehled, se domnívají, že on je ten spasitel. Ale demokracie postupuje pomalými kroky, nedá se to všechno dělat nějakými dekrety, kam on směřuje.

Myslíte si, že Andrej Babiš se může stát takovým politickým fenoménem, jakým byl svého času Václav Havel, Václav Klaus nebo Miloš Zeman, kteří nějakým způsobem – pozitivně či negativně – ovlivnili vývoj v České republice?

To je podle mého názoru nesrovnatelné. Každý z těch, které jste jmenovala, měl své plusy a své minusy, ale u tohoto člověka vidíme, ať už jasnou, nebo skrytou, ale obrovskou touhu po moci, ale po absolutní moci, a to je v rozporu s parlamentní demokracií.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…