Putin, Erdogan a zlá dohoda. Cyril Svoboda vynesl, jak Rusko může odpovědět

27.04.2021 10:17 | Analýza

„Seděl bych v letadle a navštěvoval konkrétní místa a konkrétní vůdce v Evropě, protože osobní kontakt nelze nahradit. Znamená to, že mám o věc obrovský zájem a že mi za to stojí,“ říká bývalý ministr zahraničí, předseda strany a pedagog Vysoké školy CEVRO Institut Cyril Svoboda (KDU-ČSL), jak by se jako ministr postavil ke konfliktu mezi Českou republikou a Ruskem kvůli Vrběticím. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také uvedl své zklamání nad proslovem prezidenta Miloše Zemana. Naznačil též, že Rusko může na tlak Západu odpovědět dohodou s Tureckem, pokud jde o ochranu vnějších hranic EU.

Putin, Erdogan a zlá dohoda. Cyril Svoboda vynesl, jak Rusko může odpovědět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Jak jste si vyložil nedělní proslov Miloše Zemana ke kauze Vrbětice pro televizi Prima, kde jasně nesdělil svůj postoj?

Miloš Zeman mluvil v roli hlavy státu, a měl se tedy dotknout všech témat, která má na starosti, tedy i česko-ruské vztahy a otázku vyhoštěných diplomatů na obou stranách. My víme, že všechny tyto kroky byly učiněny v součinnosti vlády a prezidenta republiky a s podporou Parlamentu. A tady se prezident republiky vůbec nevyjádřil, což považuji za nejslabší část toho vystoupení, totiž že neznáme postoj prezidenta republiky, máme ho pouze interpretovaný tak, jak nám to říká premiér a ministr zahraničních věcí.

Znamená to, že je i Miloš Zeman na vážkách, jak to celé ve Vrběticích bylo, a proto nechce být konkrétní? Nebo proč?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…