Šel a šlápl Škromachovi do ksichtu. Slaboch. Nechutné! Foldyna se pořádně utrhl na člena ČSSD

17.10.2016 16:35 | Zprávy

ROZHOVOR Lidovci našli sami sebe. Sociální demokraté přestali mluvit jazykem svého kmene, Miloše Zemana nikdo neohrožuje. To vše prozradil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), kterého rozčílil Jakub Patočka kritikou Zdeňka Škromacha. „Každý může prohrát. Ale pan Patočka šel a šlápl mu do ksichtu. To může udělat jen slaboch. Měl by se zamyslet sám nad sebou, koho reprezentuje a jaké má on volební výsledky. Myslím, že jsou nesrovnatelné s tím, co dokázal Zdeněk Škromach v průběhu své politické kariéry. Pro mě je to nechutné.“

Šel a šlápl Škromachovi do ksichtu. Slaboch. Nechutné! Foldyna se pořádně utrhl na člena ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jaroslav Foldyna

Prezident Zeman spolu se svým předchůdcem dorazil pozdě na pohřeb Michala Kováče. Bylo z toho haló, titulky hlásaly, že jde o vrchol buranství. Byla tato kritika oprávněná?

Stát se může všechno. Pan prezident určitě nebyl šťastný z toho, že někam přišel pozdě. Brutální způsob, jak tuto věc někteří lidé komentovali, ukázal, že využijí jakoukoliv záminku k tomu, aby pošpinili prezidenta. Byla to souhra náhod, nebyl to záměr. 

Dlouhodobě se mluví o tom, že útoky na prezidenta prakticky z jakýchkoli stran ho ve skutečnosti nejenže neoslabují, ale mezi příznivci spíše posilují. Platí to stále?

Česká veřejnost, alespoň velká její část, která vnímá prezidenta pozitivně, je imunní proti této klace. Je to totiž příliš průhledné. Ji to neoslovuje, možná že i naopak.

Prezident má vysokou popularitu. Čím to? Co dělají jeho kritici špatně?

Jeho kritici patří k lidem, kteří mají za sebou celou řadu negativních věcí a veřejnost si to uvědomuje. Čím více budou oni prezidenta kritizovat, tím více bude u jeho příznivců popularita stoupat. Kdyby byli oni alespoň zčásti tak úspěšní jako prezident, tak nepropadnou ve všech volbách. Jejich jedinou zásluhou jsou církevní restituce, což Zemanovi voliči považují za negativní. Kritika od TOP 09 je něco jako jeho píár, aby ho veřejnost ještě lépe vnímala.

V senátních volbách neuspěl Zdeněk Škromach, který bývá považován za spojence Miloše Zemana. Dokonce uvažoval o kandidatuře na prezidenta, pokud by do voleb nešel Miloš Zeman. Má současný prezident z jeho výsledku (ale nejen z jeho) znervóznět? Nebo je úplně někde jinde?

To se jen někomu hodí, jak najít jakoukoliv záminku, jak dehonestovat pana prezidenta. Prohra Zdeňka Škromacha je prohrou Zdeňka Škromacha, nikoliv podpory Miloše Zemana. Zdeněk Škromach prohrál ve svém obvodu se v místě silnou kandidátkou. To není vůbec o tom, že by prohrály myšlenky Miloše Zemana. To se jen někomu hodí. Když jsem viděl kritiku Jakuba Patočky, tak musím říci – každý může prohrát. Ale aby někdo tímto tvrdým způsobem knokautoval člověka, který teď spadl na zem, to může jen slaboch. Pan Patočka by se měl zamyslet sám nad sebou, koho reprezentuje a jaké má on volební výsledky. Myslím, že jsou nesrovnatelné s tím, co dokázal Zdeněk Škromach v průběhu své politické kariéry. Pro mě je to nechutné. Den po volbách takhle šlápnout na člověka, který v politice v uvozovkách klopýtl a padl. Pan Patočka šel a šlápl mu do ksichtu.

ČSSD nedopadla v krajských a senátních volbách nejlépe, zatímco prezident Zeman – bývalý předseda ČSSD – má vysokou popularitu. Neměla by se ČSSD snažit více získat prezidentovy příznivce?

Od samého počátku, kdy došlo v roce 2003 k rozkolu tehdejšího kandidáta na prezidenta Miloše Zemana s ČSSD, jsem vždy usiloval, aby došlo k narovnání těchto vztahů. Při svých vystoupeních na všech sjezdech jsem říkal, že Miloš Zeman je politik sociálnědemokratického ražení a že strana by se měla poučit z toho, že udělala chybu. Hledal jsem cestu nápravy. Jsem přesvědčen o tom, že Miloš Zeman by měl patřit k těm, koho bychom měli v prezidentských volbách podporovat. Vidím, že se tím dostávám do rozporu s celou řadou lidí v sociální demokracii, kteří to vidí jinak. Ale elektorát pana prezidenta je i elektorát sociální demokracie. Takže já mám pravdu, nikoliv oni.

Nemyslel jsem to teď primárně na prezidentské volby, ale že vy jako sociální demokracie byste usilovali o hlasy voličů prezidenta...

Naprosto souhlasím. Když jsem s Milošem Zemanem jezdil tím autobusem v letech 1996 a 1998 a byli někde sládkovci, říkal, že jsou to zdivočelí sociální demokrati. Někdy si trochu utahuji ze svých kolegů z jiných politických stran, když jim říkám – vy jste jen zdivočelí sociální demokrati a jednou se musíme potkat.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlády, neziskovky, média. Všichni společně proti lidem. Shellenberger o Sorosovi, Bidenovi i cenzuře EU

23:59 Vlády, neziskovky, média. Všichni společně proti lidem. Shellenberger o Sorosovi, Bidenovi i cenzuře EU

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Byl jedním z novinářů, kteří rozkryli aféru Twitter Files. Příběh o tom, jak polit…