Senátor Canov o EU: Toto se stane, pokud se po brexitu nic nezmění. A v ČT se budou zajímat. Padla slova o Xaverovi

07.02.2020 19:03 | Zprávy

ROZHOVOR „To je právě ten kardinální problém – změna EU ze společenství států s volným trhem v byrokratické společenství, které se snaží vše sešněrovat a zbavuje krok po kroku své členské státy jejich suverenity. Pokud ani po odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska EU nezmění kurz zpět k uvolnění, bude narůstat odpor i v dalších státech,“ domnívá se senátor za Liberecko Michael Canov (SLK). Vyjadřuje se i k nominacím do Rady ČT, Xaveru Veselému, či roli jaderné energie při dosažení klimatických cílů. Na úvod však vzpomíná na Jaroslava Kuberu.

Senátor Canov o EU: Toto se stane, pokud se po brexitu nic nezmění. A v ČT se budou zajímat. Padla slova o Xaverovi
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Chrastavy Michael Canov (SLK)

V pondělí jsme si připomněli náhlé úmrtí dlouholetého starosty Teplic a předsedy Senátu Jaroslava Kubery. O co s jeho odchodem přichází česká politická scéna? Jaké na něj máte osobní vzpomínky?

Přichází o hodně. Jaroslav Kubera prosazoval svobodu ze všech možných pohledů. Byl odpůrcem regulací a zákazů, a především byl politik, kterého lidi milovali a který je uměl oslovovat. Osobně ho znám již od devadesátých let. V době, kdy se stal starostou Teplic v roce 1994, jsem se já stal místostarostou Chrastavy a v tehdejším Severočeském kraji jsme se potkávali na krajských setkáních starostů nejen v sále, ale i v kuřáckých přestávkách. V Senátu se naše kontakty samozřejmě nepoměrně zvýšily, vycházeli jsme spolu skvěle, což ostatně dokazuje i to, že si Liberec a Chrastavu vybral na svoji první cestu po regionech po svém zvolení předsedou Senátu. Lidé z něj byli nadšení. Stalo se tak 5. února 2019, před pouhým rokem. Dnes to působí jak před nekonečnem. Osobně jsme spolu mluvili naposledy v Senátu v pátek 17. ledna, byl plný optimismu a zasmáli jsme se. Jeho pondělní skon mě šokoval a převelice zarmoutil. V mém srdci ale zůstane.

Skupina 19 senátorů sepsala otevřený dopis, ve kterém vyzývá členy České biskupské konference (ČBK), aby se distancovali od názorů ekonomky Hany Lipovské na zrušení České televize a stáhli její kandidaturu do rady této instituce. Je to podle vás v pořádku? Nebo snad lidé podle některých s nesprávnými názory do Rady ČT nesmějí? 

Právo navrhovat kandidáty do Rady ČT bylo svěřeno organizacím a sdružením představujícím kulturní, regionální, sociální, odborové zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy, a to po televizní krizi v roce 2000 jako obrana proti zpolitizování televize. Politikům (poslancům) zůstala v rukou „jen“ druhá fáze, tzn. výběr z kandidátů. Do té první fáze, což jsou samotné nominace, nemají politici žádného práva, ani zákonného ani morálního, do toho organizacím a spolkům jakkoli mluvit. Nominace jsou čistě věcí organizací a spolků. Naopak, jakékoli politické ovlivňování těchto nominací je v přímém rozporu s tím, za co bojovali pracovníci televize a lidé demonstrující na Kavčích horách v době televizní krize v roce 2000. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Rodičovská

Nemyslíte, že jste na navýšení rodičovské měli tlačit víc, když jste byli ještě ve vládě? Vím, že jste kritizovali to, jak nespravedlivě byla navýšena a o kolik, ale nic víc jste neudělali. Co myslíte, že víc uděláte teď, když už nejste ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Podnikatel Smetana: Dejme dohromady mocnou pronárodní sílu. Jako v Rakousku. Pozor na ANO

12:47 Podnikatel Smetana: Dejme dohromady mocnou pronárodní sílu. Jako v Rakousku. Pozor na ANO

ANO je ohebné a záleží na tom, s kým po parlamentních volbách bude skládat vládu, tvrdí podnikatel J…