Smutný konec Arménů v Karabachu. Vítězové už se prý dali do ničení, říká publicista Lhoťan

22.11.2020 15:34 | Zprávy

ROZHOVOR Ukončení války o Náhorní Karabach bylo jedinou možností, jak mohli tamní Arméni přežít. ParlamentnímListům.cz to řekl publicista Lukáš Lhoťan, který situaci v regionu dlouhodobě sleduje. Přestože ázerbájdžánský prezident garantoval, že staleté křesťanské památky zůstanou zachovány, jeho vojáci se už, podle Lhoťana, pustili do jejich ničení.

Smutný konec Arménů v Karabachu. Vítězové už se prý dali do ničení, říká publicista Lhoťan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lukáš Lhoťan

Válka o Náhorní Karabach skončila, Arménie s Ázerbájdžánem pod patronátem Ruska podepsaly dohodu. Jak to vnímáte? Šlo o správné, pragmatické rozhodnutí?

Šlo o jediné rozhodnutí, které dalo šanci Arménům přežít. Bohužel arménská vláda se do poslední chvíle tvářila, že situaci zvládá, a bohužel to nebyla pravda a arménská armáda těžce prohrávala. Rusko Armény zachránilo před totální porážkou a zajistili aspoň na chvíli zbytek svobody a nezávislosti Náhorního Karabachu. Obyčejní arménští vojáci a velitelé na frontě ovšem na počátku dokázali obrovsky zázrak. Podle všech dostupných informací arménská vláda a velení armády těžce podcenili riziko ázerbájdžánského útoku. Naopak podle všech dostupných informací ázerbájdžánská vláda připravovala útok několik let a plně do něj zapojila nejen své spojence z islamistického Turecka, ale v určité formě i stát Izrael, který je dlouhá desetiletí věrným spojencem ázerbájdžánské vlády a podporuje ji v její politice vůči křesťanským Arménům. 

V létě se nejspíše odehrál zkušební útok, když došlo ke krátkodobému střetu Ázerbájdžánců s obranou Náhorního Karabachu, aby si ázerbájdžánská armáda vyzkoušela stav obrany Arménů. A v září byl zahájen útok nejspíše záměrně v situaci, kdy USA byly ochromeny volební kampaní kolem prezidentských voleb a byly tak neschopny reagovat. Ale i tak bleskový a masívní útok ázerbájdžánské armády za technologické podpory Izraele a taktické podpory členské země NATO – Turecka, byl několik týdnů zdržován totálním sebeobětováním arménských vojáků. Arméni sice nakonec válku prohráli, ale v praktické rovině lidově řečeno dost tvrdě nakopali zadek armádě několik let připravované specialisty armády NATO a Izraele, což si zaslouží obdiv. Podle některých ruských zdrojů zahynulo v bojích kolem 10 000 Arménů a kolem 15 000 Ázerbájdžánců, Turků, ázerbájdžánských židů a islámských teroristů ze Sýrie.     

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Až to Zelenskyj nevydrží, Trump ho podřeže. Kotrba o konci války

21:48 Až to Zelenskyj nevydrží, Trump ho podřeže. Kotrba o konci války

Analytik Štěpán Kotrba se podíval na pokračující šachovou partii při jednání o příměří mezi Ruskem a…