Smutný konec Arménů v Karabachu. Vítězové už se prý dali do ničení, říká publicista Lhoťan

22.11.2020 15:34 | Zprávy

ROZHOVOR Ukončení války o Náhorní Karabach bylo jedinou možností, jak mohli tamní Arméni přežít. ParlamentnímListům.cz to řekl publicista Lukáš Lhoťan, který situaci v regionu dlouhodobě sleduje. Přestože ázerbájdžánský prezident garantoval, že staleté křesťanské památky zůstanou zachovány, jeho vojáci se už, podle Lhoťana, pustili do jejich ničení.

Smutný konec Arménů v Karabachu. Vítězové už se prý dali do ničení, říká publicista Lhoťan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lukáš Lhoťan

Válka o Náhorní Karabach skončila, Arménie s Ázerbájdžánem pod patronátem Ruska podepsaly dohodu. Jak to vnímáte? Šlo o správné, pragmatické rozhodnutí?

Šlo o jediné rozhodnutí, které dalo šanci Arménům přežít. Bohužel arménská vláda se do poslední chvíle tvářila, že situaci zvládá, a bohužel to nebyla pravda a arménská armáda těžce prohrávala. Rusko Armény zachránilo před totální porážkou a zajistili aspoň na chvíli zbytek svobody a nezávislosti Náhorního Karabachu. Obyčejní arménští vojáci a velitelé na frontě ovšem na počátku dokázali obrovsky zázrak. Podle všech dostupných informací arménská vláda a velení armády těžce podcenili riziko ázerbájdžánského útoku. Naopak podle všech dostupných informací ázerbájdžánská vláda připravovala útok několik let a plně do něj zapojila nejen své spojence z islamistického Turecka, ale v určité formě i stát Izrael, který je dlouhá desetiletí věrným spojencem ázerbájdžánské vlády a podporuje ji v její politice vůči křesťanským Arménům. 

V létě se nejspíše odehrál zkušební útok, když došlo ke krátkodobému střetu Ázerbájdžánců s obranou Náhorního Karabachu, aby si ázerbájdžánská armáda vyzkoušela stav obrany Arménů. A v září byl zahájen útok nejspíše záměrně v situaci, kdy USA byly ochromeny volební kampaní kolem prezidentských voleb a byly tak neschopny reagovat. Ale i tak bleskový a masívní útok ázerbájdžánské armády za technologické podpory Izraele a taktické podpory členské země NATO – Turecka, byl několik týdnů zdržován totálním sebeobětováním arménských vojáků. Arméni sice nakonec válku prohráli, ale v praktické rovině lidově řečeno dost tvrdě nakopali zadek armádě několik let připravované specialisty armády NATO a Izraele, což si zaslouží obdiv. Podle některých ruských zdrojů zahynulo v bojích kolem 10 000 Arménů a kolem 15 000 Ázerbájdžánců, Turků, ázerbájdžánských židů a islámských teroristů ze Sýrie.     

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Víte, co bych chtěl?“ Vidlák vypustil přání, Foltýnovi se líbit nebude

12:00 „Víte, co bych chtěl?“ Vidlák vypustil přání, Foltýnovi se líbit nebude

VIDLÁKŮV TÝDEN – Předseda hnutí STAČILO! se pro ParlamentníListy.cz svěřil, jakou by chtěl funkci. Z…