Starosta Chrastavy podezřívá premiéra Sobotku z vlastizrady
20.08.2016 10:47 | Zprávy
ROZHOVOR Za dobu svého starostování zažil mnohé. Atentát na prezidenta Klause, ničivou povodeň či podivné tanečky kolem místního Výchovného ústavu. Nyní se starosta Chrastavy Michael Canov chce probojovat do Senátu. Tam se bude snažit zabránit tomu, aby byl přijat ústavní zákon, který by vracel část území Polsku. "Jen přes moji mrtvolu. Žádný dluh není. I když premiér pořád chce něco Polákům vracet. Takovýto postoj ústavních činitelů považuji za vlastizradu," říká ostře v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Premiér České republiky Bohuslav Sobotka
reklama
Ve vašem senátním volebním programu mě zaujalo, že jste kromě přímé volby starostů i zastáncem referenda. To není teď po Brexitu v určitých politických a společenských kruzích v oblibě, protože podle nich některým věcem prý obyčejní lidé nerozumí? Vy to ale vidíte jinak. Jaké pro to máte argumenty?
V uvozovkách obyčejní lidé, neboli voliči, každého z nás politiků zvolili do nějaké funkce. Kdybychom řekli, že některým věcem nerozumí, tak by nemohly být volby kohokoliv. Nelze upírat lidem právo při rozhodování o zásadních otázkách. Nejsem zastánce toho, aby se dělalo referendum o každé pitomině. Ale třeba vstup, nebo výstup do EU je věc naprosto zásadní. Nelze tedy připustit, aby když se zdá, že lidé v referendu rozhodnou tak, že se to nelíbí těm, co jsou u vlády, referendum nepřicházelo v úvahu. To se mně zdá naprosto nepřijatelné. Když vezmu do důsledků názor, že voliči tomu nerozumí - pak nemá smysl ani volba kohokoliv z nás. Co pak má smysl? Nějaká osvícená diktatura? Vždyť je to popření základních prvků demokracie. Na druhé straně jsem pro přísná pravidla referend. Úplně nejčistší by podle mě bylo, kdyby pro jeho úspěšnost muselo být 50 procent oprávněných voličů.
Není podobná přezíravost nad míněním lidí od některých vrcholných evropských politiků právě tím důvodem, proč Evropská unie prochází krizí důvěry? Kdy se začíná poukazovat na to, že bruselské elity reprezentované Evropskou komisí vymýšlí různé zbytečné podružnosti, přitom jak ukázala migrační vlna, EU si neumí ohlídat svoji vnější hranici, což je poměrně zásadní věc. Myslíte, že právě Brexit je tím výstražným signálem pro evropské politiky?
Ano. Bylo by dobré, kdyby to tím výstražným signálem bylo. Ale bohužel to zatím nevidím. Je pravda, že Evropa si neumí ohlídat svoji vlastní hranici. Když vznikal Schengen, tak se říkalo, že volný pohyb osob je umožněn proto, že ta vnější hranice bude ostře hlídána. Ta přezíravost je samozřejmě velký problém, kdy se dívají na lidi jako na méněcenné, že do toho nemají co mluvit. Je to podobné jako u těch, co říkají našim lidem o nevhodnosti referenda, tak zase v Bruselu přehlížejí hlasy některých zemí. Viníkem Brexitu není podle mě Farage ani Johnson. Je to tím, jak je Evropská unie vedena. Kdyby byla vedena dobře, žádný Brexit není.
Starosta Chrastavy Michael Canov
Možná, že je to i tím, že Evropská komise není nikým vlastně volená?
To s tím souvisí. Regulují každou pitomost. A pak u zásadních věcí to nefunguje.
Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.