Strategické myšlení v současné politice naprosto postrádám, říká Zálom ze Svobodných

03.05.2022 14:14 | Rozhovor

„Myslím si, že západní člověk je na pokles své životní úrovně daleko citlivější a západní politik je daleko závislejší na podpoře voličů. Za takových podmínek bojovat s Ruskem pomocí sankcí, to je nerovný boj,” říká místopředseda Svobodných Luboš Zálom, který se obává, že ekonomické sankce proti Rusku se už vyčerpaly a jejich stupňováním bychom se stříleli do vlastní nohy.

Strategické myšlení v současné politice naprosto postrádám, říká Zálom ze Svobodných
Foto: Archiv L. Záloma
Popisek: Luboš Zálom, místopředseda Svobodných

Co říkáte výsledku prezidentských voleb ve Francii. Co vítězství Emanuela Macrona bude znamenat pro budoucnost Evropské unie, ve které Francie hraje významnou roli?
 
Výsledek mě nijak nepřekvapil. Bylo jasné, že když se Marie Le Pen dostane do druhého kola, spojí se probruselské síly proti ní. Abych řekl pravdu, daleko více mě překvapil neúspěch Érica Zemmoura. Jeho rétorika mi připadala zajímavá, navíc to byla vlastně nová tvář, po Le Pen, která už má za sebou určité neúspěchy a je otázka, zda může vůbec něco nového nabídnout. Co bude výsledek voleb znamenat pro budoucnost Evropské unie? Podle mě jde o jasný signál, že vývoj půjde dál dopředu, k další integraci, k dalšímu potlačování národních států. Žádná zásadní změna. Jediné, co lze Francii přičíst k dobru, je její celkem racionální energetická politika. Francie bude dále prosazovat jadernou energetiku a věřím, že nedopustí, aby se zelené lobby podařilo celé unii naordinovat katastrofální politiku, jejíž následky teď dopadají na Německo.
 
 
Někteří komentátoři naznačovali, že vítězství pravicové kandidátky Marie Le Pen by mohlo znamenat oslabení Evropské unie, a tedy i ohrožení pro Českou republiku. Byly podle vás na místě tyto obavy?
 
To je asi jediný důvod, proč jsem Marie Le Pen držel palce. I když by její zvolení neznamenalo vítězství nějaké pravicové alternativy, to je záležitost Francouzů. Ale očekával bych od jejího vítězství, že bude v Evropě někdo silný, kdo se bude snažit soustavně a hlavně z pozice velké země sypat do projektu evropské integrace písek. Navíc by bylo bývalo zajímavé sledovat, jak by se Brusel začal chovat k velkému členu Unie, v němž by zvítězil někdo, kdo má přinejmenším nálepku potížisty. Brusel dokáže dělat ramena na Polsko nebo Maďarsko. Ale Francie? To je v kontextu politického projektu EU úplně jiná kategorie. Tak či onak, nic takového se teď v Bruselu řešit nemusí, jedeme bohužel dál. 
 
V EU stále sílí tlak na čím dál přísnější ekonomické sankce proti Rusku kvůli válečné agresi na Ukrajině. Podporujete toto snažení?
 
Já se trochu bojím, že možnosti ekonomických sankcí už se vyčerpaly a jejich stupňováním bychom se stříleli do vlastní nohy. Ostatně zdá se, že Rusko se na sankce dobře připravilo. Jiří Payne psal v jednom svém nedávném článku, že Rusko posledních osm let skupovalo po celém světě diamanty. Ty teď slouží jako základ, který má pomoci Rusku sankce překonat. Pokud to tak skutečně je, znamená to, že Rusko mělo lepší výchozí pozici a naše sankce zkrátka nemohly plně zafungovat. Pokles životní úrovně obyčejných Rusů je navíc dostatečně vyvážen dlouhodobou propagandou. Rusové patrně válku skutečně podporují a já nevím, co by se muselo stát a jak zásadně by jejich životní úroveň musela klesnout, aby si uvědomili, že příčinou jejich bídy je především Putin a jeho klika. Ostatně Rusové jsou na chudobu zvyklí. Mají ji obrazně řečeno zapsanou ve své genetické výbavě. Myslím si, že západní člověk je na pokles své životní úrovně daleko citlivější a západní politik je daleko závislejší na podpoře voličů. Za takových podmínek bojovat s Ruskem pomocí sankcí, to je nerovný boj. S trochou nadsázky, Evropa ještě dosud není tak nesvobodná, aby si mohla dovolit s Ruskem soupeřit v chudobě. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Byl to plán.“ Pět let od covidu. Doktor Čížek tvrdě o „big pharma šmejdech“

15:58 „Byl to plán.“ Pět let od covidu. Doktor Čížek tvrdě o „big pharma šmejdech“

Proč se během covidové pandemie nepsalo o nadějných lécích? Když už se nějaký objevil, byl zadupán d…