Stropnický: Mainstream podporuje válku, jako vždycky. O profesorech nemohou říct, že jsou dezoláti. Ale strašně by chtěli...

19.02.2023 21:04 | Rozhovor

„V mainstreamu nás nenávidí, protože mainstream válku podporuje. Jako vždycky. Díky signatářům nás ale nemůžou proválečná média spláchnout do žumpy jako dezoláty, i když strašně chtějí. Jestli jsou totiž dezoláti i univerzitní profesoři, kdo je potom vlastně ta elita, žejo?“ komentuje pro ParlamentníListy.cz Matěj Stropnický kritické ohlasy na mírovou výzvu v médiích a vysvětluje dezinformace o ní. Vyjádřil se k zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi a k lidem kolem něj. „Obávám se, že až bude Petr Pavel pronášet ústavní slib věrnosti České republice, nebude říkat pravdu. Náš nový prezident vůbec nebude náš,“ podotýká Matěj Stropnický.

Stropnický: Mainstream podporuje válku, jako vždycky. O profesorech nemohou říct, že jsou dezoláti. Ale strašně by chtěli...
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický

Jak přibývají podpisy na vaší mírové výzvě? Máte k ní pozitivní ohlasy?

Podpisy přibývají, máme jich pod výzvou Mír a spravedlnost po měsíci téměř 14 tisíc. Mezi nimi zatím i skoro čtyřicet univerzitních profesorů, šest opozičních poslanců a mnoho známých osobností: sociolog Jan Keller, filosof Marek Hrubec, publicisté Ivan Hoffman, Martin Hekrdla, Daniel Veselý nebo Petr Žantovský, ekonomka Ilona Švihlíková, politologové Zdeněk Zbořil a Petr Drulák, právníci profesor Václav Pavlíček nebo Klára A. Samková, lékař Jan Hnízdil, odboráři Pavel Kučera ze svazu Stavba a Alena Sobolová z Mittalu, i herečka Kateřina Macháčková. Všichni signatáři jsou odvážní a já si jejich podpisů moc vážím.

Jsou některé z nich i z Ukrajiny?

Drtivě převažují podpisy obyvatel České republiky, což je jasné, protože je výzva adresována české vládě. S odstupem následují Slováci. Výzva má pět jazykových mutací: anglickou, francouzskou, německou, ruskou a samozřejmě ukrajinskou. Podpořilo nás ukrajinské mírové hnutí a jeho mluvčí Yurii Sheliazhenko. Podpora přišla i ze Slovenska od prof. Eduarda Chmelára ze Zjednotení za mier nebo z Německa od prof. Moeglinga, který organizuje obdobnou výzvu u nich, a také z Maďarska. Dánové se na nás dokonce obrátili, jestli mohou text naší výzvy přeložit a použít pro vlastní mírovou iniciativu v Dánsku.

V mainstreamových médiích apod. ale schytáváte kritiku, někde jste označován za proruského aktivistu, na Aktualne.cz je text s titulkem, že vaše mírová výzva „je esence hnusu“, na Forum24, že jde o nechutný pamflet ve prospěch Ruska atd. Co tomu říkáte?

V mainstreamu nás nenávidí, protože mainstream válku podporuje. Jako vždycky. Díky signatářům nás ale nemůžou proválečná média spláchnout do žumpy jako dezoláty, i když strašně chtějí. Jestli jsou totiž dezoláti i univerzitní profesoři, kdo je potom vlastně ta elita, žejo?

Provládní média, jako třeba SeznamZprávy, to řeší tak, že do článku o naší iniciativě oslovili rovnou zástupce vlády (v případě SeznamZpráv Tomáše Pojara, národního bezpečnostního poradce premiéra, což je funkce vytvořená pro něj po vzoru USA), který redaktorovi pohotově řekl: Výzva je nesmyslná, Kreml by měl radost. Redaktor povyskočil radostí, že má titulek a „objektivně“ dal slovo „oběma stranám“, čili naší iniciativě a vládě, a SeznamZprávy text vydali pod titulkem: V Kremlu mají radost, sepsul Pojar českou iniciativu Mír a spravedlnost, přičemž překroutili i citace mých kolegů z výboru výzvy prof. Václava Hořejšího a exministra zahraničí Jana Kavana tak, aby to vyznělo, že vyzýváme k ukončení dodávek zbraní Ukrajině ještě před uzavřením příměří, což je lež a ani jeden by to nikdy neřekl.

A jak je to tedy ve vaší výzvě?

Ve výzvě k této věci stojí doslova, že vyzýváme českou vládu, aby „podnikla veškeré kroky vedoucí k dosažení urychleného příměří, jehož součástí bude i přerušení dodávek zbraní“. Chápete? „Jehož součástí…“, ne tedy předem. SeznamZprávy publikovaly o naší výzvě naprosté dezinformace. Navíc: čtete dobře: „sepsul“. Pojar sepsul. Umíte si představit, že by na SeznamZprávy vyšel první článek o iniciativě Milion chvilek pod titulkem: Babiš řekl, že Milion chvilek je pitomost – třeba? Že prostě tzv. ochránci občanské společnosti a demokracie nechají vládního poradce vyhejtovat občanskou aktivitu hned v titulku prvního textu o té iniciativě?

Říkám to tak podrobně pro ilustraci, takových případů byla celá řada a je to naprostá nehoráznost. Také jsem se proti článku jménem iniciativy písemně ohradil k redakční radě SeznamZpráv, kterou vede Jindřich Šídlo. Po měsíci to smetli ze stolu s tím, že je článek v pořádku a že děkují za podnět k titulkům. Oni vědí, co dělají; vědí, že spousta lidí si přečte jen titulek a „má jasno“. Chtěli nás hned v zárodku udusit, ale to se jim nepovedlo a nepovede.

Zelení, jichž jste byl kdysi předsedou, se od vašich „mírových aktivit“, jak to nazvali, před pár dny na sjezdu distancovali, co na to říkáte?

Přijali velmi hloupé usnesení, jímž se bezvýhradně přihlásili k válečné politice Fialovy vlády a distancovali se ode mne a hlavně od úsilí o mír. Zelení kdysi vznikli jako součást mírového hnutí, dnes se od úsilí o mír distancují, dávají ho posměšně do uvozovek a stojí na válečné straně. Mrzí mě to, ale nepřekvapuje. Naše cesty se rozešly už před časem. Tím jsem nepřestal hájit zájmy ochrany přírody, to v žádném případě. Čeští zelení v tomto svém postoji nejsou jediní, obzvlášť neuvěřitelné kadence to má v osobě německé ministryně zahraničí za zelené Annaleny Baerbockové. Kam se na ni hrabe Condoleezza Rice.

Jenomže Baerbocková samozřejmě ví, co říká a dělá: voliči zelených v Německu jsou v průměru lidé s nejvyššími příjmy ze všech politických stran. Těm válka nevadí, těm nevadí zabíjení, ti mají profity za všech okolností a za všech okolností u toho mluví o lidských právech. Správně to zhodnotil jeden ze signatářů naší výzvy profesor Václav Pavlíček, který před rokem 1989 vedl právní sekci Československého helsinského výboru, což byla protirežimní lidskoprávní organizace: Největším nepřítelem lidských práv je válka.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

frakce

Tomu nerozumím.Frakce kterou založili Babiš Orbán a spol.nebudou mít žádny vliv Evr.Parlamentu ale můžou ohrozit a jsou nebezpečím pro Evropu

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Česká republika měla, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseLadislaw , 20.02.2023 9:25:02
v konfliktu mezi příslušníky dvou postsovětských republik poskytovat humanitárních důvodů útočiště ukrajinským dětem s mámami před nebezpečím bojů. Ukrajinským proto, že boje se odehrávají na Ukrajině. Prostě proto, že děti za nic nemohou a zaslouží si žít. Mísit se do konfliktu dodáváním vlastních zbraní, finančním a materiálním zabezpečením každého Ukrajince, včetně lékařské péče, vzdělávání atd. je nesprávné. Vede to ke dvojciferné inflaci. Je to na úkor vlastních občanů, momentálně vláda dokonce uvažuje o snížení životní úrovně těch, kteří se již bránit nemohou - důchodců.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

13:00 Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

„Mám tušení, že jednání Viktora Orbána se nazývá diplomacie a je skvělou alternativou k tomu, aby li…