Studentský vůdce Bartuška: Nebýt Havla, byli bychom vydáni napospas ruskému revanšismu

19.10.2014 22:12

ROZHOVOR Listopadové události roku 1989 vynesly do popředí tehdejšího studentského vůdce Václava Bartušku, jenž se už deset dnů po svém posledním zadržení stal členem komise pro vyšetřování událostí 17. listopadu. Nynější zvláštní velvyslanec České republiky pro energetickou bezpečnost říká, že nebýt Václava Havla, byli bychom dnes vydáni napospas ruskému revanšismu.

Studentský vůdce Bartuška: Nebýt Havla, byli bychom vydáni napospas ruskému revanšismu
Foto: hns
Popisek: Velvyslanec Česka pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška

Vy jste patřil během listopadových událostí roku 1989 ke studentským vůdcům, byl jste v samotném centru dění. Co Vám z té doby nejvíce utkvělo v paměti?

Především rychlost. Stávka vysokých škol začala v pondělí 20. listopadu, v pátek 24. listopadu padlo politbyro. Koncem roku byl Havel zvolen prezidentem ... A tu rychlost jsem pocítil i v osobní rovině. Naposledy jsem byl zadržen 19. listopadu, přesně o deset dnů později, 29. listopadu, mě Federální shromáždění zvolilo do komise, která měla dohlížet na vyšetřování událostí 17. listopadu.

Měl jste tehdy ve svých jedenadvaceti letech představu, jakým směrem by se naše země měla po revoluci ubírat?

Měl jsem obecnou představu. Tedy takovou, abychom byli normální evropskou, myšleno západoevropskou, zemí.

V naší redakční anketě jsme se ptali čtenářů, jaký vývoj by si přáli, pokud by o něm mohli po roce 1989 rozhodovat. Z nabízených možností u nich měla jasnou převahu varianta s tím, že by zemi měli vést Komárek a Dubček a měl se tu budovat socialismus s lidskou tváří připomínající rok 1968. Co si o tom myslíte a jakým směrem se mělo či mohlo Československo v roce 1989 také vydat?

Socialismus v žádném případě, ten naprosto selhal. Členství v NATO a Evropské unii osobně považuji za nejlepší volbu pro tuto zemi.

Která z osobností naší politiky měla podle Vás za uplynulých pětadvacet let největší vliv na další vývoj naší země?

Václav Havel. Nebyli bychom dnes v NATO, protože bez Havla a Walesy by se NATO nejspíš nikdy nerozšířilo na východ. A dnes bychom byli vydáni napospas ruskému revanšismu.

Havlovy zásluhy jsou jedna věc, ale jak jeho slova z jednoho z prvních projevů „Budou vás strašit nezaměstnaností, nevěřte jim“, vysvětlit té zhruba půlmilionové armádě nezaměstnaných, že nás sametová revoluce přesměrovala k tomu správnému společenskému zřízení?

Většina země se má dnes nesrovnatelně lépe než před čtvrt stoletím.

Vybavuji si, jak byly po revoluci kritizovány manýry tehdejších papalášů. Když vidíme, že šéf jedné ze zdravotních pojišťoven si pořídí téměř třímilionové Audi a přitom chybí peníze na léčení, dá se nejen z tohoto příkladu říci, že se morálka těch, kteří jsou u moci, nijak nezměnila?

To myslíte vážně? Havel, Klaus, či Zeman snad nechali někoho popravit jako Gottwald? Nabobové a hlupáci se najdou všude, ale zločinnost komunismu je úplně jiného řádu.

Po listopadu vznikaly nové nebo se obnovovaly některé politické strany. Teď po čtvrtstoletí jsme naopak svědky úpadku tradičních stran a nástupu nejrůznějších protestních hnutí. Dá se to brát jako selhání klasického politického systému a kdo ho podle Vás způsobil?

Protestní strany sílí napříč Evropou, to není specificky česká situace. Máme se příliš dlouho příliš dobře.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je to venku. Ševčík: „Železný vyběhl, začal na mě řvát.“ Už víme co

7:25 Je to venku. Ševčík: „Železný vyběhl, začal na mě řvát.“ Už víme co

„Tento balíček může s sebou přinést i další zvyšování celkové cenové hladiny a může způsobit zpomale…