Výzkumníci z Akademie věd ČR roztřídili podle průzkumů Medianu lidi na proruské postkomunisty, obecně dezinformované, antiruské demokraty a pro-ukrajinské demokraty. Poslední zmímění jsou pak „vzorní občané“, mají důvěru ve vědu, stát i policii a jsou „odolní vůči ruským narativům“. Jak na vás zjištění takového průzkumu působí?
Pokud se tomuhle kdokoliv z akademické obce propůjčil, tak jde o hnus nejhrubšího zrna. Jde o obyčejné kádrování z jakékoliv totality. Je-li tomu opravdu tak, tak nevím, zda se vědci inspirovali komunisty, nacisty či korporátními fašisty, kteří se nyní zvou liberálními demokraty. Slovy někoho moudřejšího, než jsem já: Nekritická víra v autority je největší překážkou pravdě. Bezmezně a nekriticky důvěřovat vědcům či státu, echt po nedávné hře na covid, může jen jedinec s IQ Drahoše či Fialy – a to ještě po lobotomii.
Skutečně vzorní občané mají důvěru ve vlastní rozum, jsou tolerantní vůči ostatním názorům, skeptičtí vůči vládnoucí vrstvě a obezřetní vůči tomu, co se nazývá vědou. Zdaleka ne všechno jí totiž skutečně je. Připomenu ještě slova Karla Kryla: „Politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Věří se v Boha, věří se v přírodu, věří se v krásu, věří se v myšlenku, ideu. V politika se nevěří, a kdo v něho věří, je idiot.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta