Oponujete názoru, že v Praze jsou jenom bohatí, voliči pravice a odpůrci vlády. Sice je jasné, že to nemůže platit absolutně, ale z mimopražského pohledu to tak dost vypadá. Jaká je vaše zkušenost?
Nadprůměrně bohatých lidí je v Praze samozřejmě víc než ve zbytku republiky. Ale i Pražák s průměrným příjmem je na tom finančně lépe než lidé s průměrným příjmem v jiných krajích. Vždyť je v hlavním městě průměrná mzda 46 tisíc korun měsíčně čili o pětinu vyšší než ve zbytku země. Bohatší lidé mají víc možností si spořit – třeba na důchody, nebo na školné nebo na nadstandardy ve zdravotnictví. Mohou si to dovolit. Na nízkých daních mají zájem hlavně bohatší lidé: Vždycky se umějí zařídit bez veřejného zdravotnictví, školství, nejezdí veřejnou dopravou, chápete?
A těmto lidem navíc ANO a ODS loni na podzim ještě výrazně ulevily zrušením výpočtu daně z příjmu ze superhrubé mzdy. Lidem s nízkými příjmy zůstalo tak v peněženkách o pár stovek víc, kdežto těm bohatým ročně několik desítek tisíc. O to hůř se ale mají v hlavním městě lidé s nižšími příjmy, protože bohatší většina s vyšší kupní silou tlačí ceny všeho nahoru. Nejlépe je to vidět na bydlení. Lidí, kteří na život v Praze už prostě nemají, jsem během kampaně potkal tisíce. Právě v Praze. Paní mi třeba říkala: Deset tisíc dám za nájem, a to ho mám ještě nízký, a zbydou mi z důchodu tři tisíce. S tím musím vyjít. Přitom celý život pracovala. To je ale naprosto nelidské.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban