Tálibán zajistil Afghánistánu bezpečnost, kterou tady nezažili dvacet let. Cestovatel Gregor přímo z místa. Budete se divit

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

14.10.2023 19:43 | Rozhovor

„Když jsem se zeptal na rozdíl mezi americkou a sovětskou okupací, Afghánci odpovídali úplně jasně. Američané prý jen ničili a kradli, Rusové budovali cesty, školy, továrny a tak dále,“ sdělil nám slovenský cestovatel po dost problematických místech Peter Gregor, který je právě v Afghánistánu. Prý si tam mimo jiné i autor knihy Mimo turistickou zónu žádné humanitární krize, jak se píše na Západě, nevšiml.

Tálibán zajistil Afghánistánu bezpečnost, kterou tady nezažili dvacet let. Cestovatel Gregor přímo z místa. Budete se divit
Foto: Archiv PG
Popisek: Cestovatel Peter Gregor v Afghánistánu

Jak vypadala vaše cesta z Pákistánu do Afghánistánu?

Cestovali jsme po zemi z pákistánského Péšávaru, kde jsme si zařídili víza do Afghánistánu. Na hranici to bylo šílené. Strašně moc lidí, chaos a nespočetné kontroly. Když se situace vymykala z rukou, pohraničníci hnali lidi holemi a obušky. Jakmile jsme překročili hranice Afghánistánu, převzal si nás Tálibán. Všechny papíry jsme měli v pořádku, takže vstup do země proběhl rychleji než opuštění Pákistánu. Za hranicí si pro nás přišel lokální průvodce, který nás doprovází po celý čas našeho pobytu. Individuální pohyb po Afghánistánu není momentálně možný.


 

Jak se v zemi projevuje vláda Tálibánu?

Je třeba hned na úvod podotknout, že Tálibán vládne celé zemi a zajistil takovou bezpečnost, která tu nebyla dvacet let. Stará se nejen o bezpečnost, ale i o jiné, běžné věci, které vláda poskytuje. Školství, zdravotní péči, dopravu, kulturu a tak dále. Samotní tálibánci na kontrolních stanovištích či úřadech, kde si vyřizujeme dodatečná povolení, jsou milí, vstřícní a k turistům se chovají s úctou. Jsou nám nápomocní. Nemáme pocit, že bychom přicházeli do kontaktu s nějakými „zlými“ lidmi.

Je tam opravdu tak obrovská humanitární krize?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„A místo jednoho máte dva.“ Zeman se vysmál těm, co zakazovali

12:11 „A místo jednoho máte dva.“ Zeman se vysmál těm, co zakazovali

Proti „zakazujícím“ zásahům do voleb se znovu vyslovil exprezident Miloš Zeman, s odkazem na situaci…