Změní se svět po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách? V čem pro vás vzbuzuje rozhodnutí amerických voličů naději a v čem naopak strach?
Svět se změnil už dávno, jenom teď je to viditelné i na povrchu. Kultura a kultivovanost stále klesají a to není dobré vysvědčení pro nikoho. Z vítězství Donalda Trumpa se neraduji, protože některé jeho hlášky budí velké obavy o vývoj světa, ať jde o zrušení amerického podpisu z dohody o klimatických změnách nebo například o snižování korporátních daní. Podle posledních zpráv dosazuje na důležitá místa mocné bankéře, takže víra lidí, kteří na tom nejsou dobře, se pravděpodobně brzy rozplyne. Naděje spočívá pouze v tom, že svá slova nenaplní. Hillary Clintonová byla rovněž podporována velkými korporacemi a například to, že její manžel amnestoval Marca Riche – člověka usvědčeného z podvodů a pravděpodobně zapleteného i do našich privatizací –, nesvědčilo o tom, že je to jiná volba. Ovšem některé věci by dělala lépe.
Po celém světě se šíří názory, které u nás reprezentuje například Tomáš Halík. Tvrdí, že vítězství Donalda Trumpa pro něj byl šok, a že je to tím, že nevzdělaní lidé jsou manipulovatelní. Prý nejsou schopni vnímat fakta, propadají se do nenávisti v důsledku nechuti k uprchlíkům, homosexuálům a komukoliv odlišnému. Jenže další názorový proud říká, že politici tak dlouho vnucovali lidem něco, co nechtějí, ať už se jedná o práva menšin anebo toleranci k imigrantům, že už těchto názorů mají dost. Kdo má pravdu?
Výroky Tomáše Halíka jsem nečetla, takže nevím, jak přesně to řekl. Řekla bych ovšem, že manipulovatelní a manipulovaní jsme všichni bez ohledu na vzdělání. My totiž už v dnešním světě klamu, polopravd a manipulací nejsme schopni rozpoznat pravdu. Vzdělání v tomhle není výjimkou. Znám vzdělané lidi a nemohu se s nimi shodnout. Manipulace se strachem lidí je vždy výhodná a proto se nikoli náhodou říká: rozděl a panuj. Když lidé nemají práci nebo mají práci špatně placenou, snadno se jim dá namluvit, že za to mohou ubožáci, kteří ještě zhorší jejich postavení, pokud přijdou do země. Ti, kteří za to mohou, kteří vyvádějí peníze do daňových rájů a neplatí daně, se jen tiše smějí. Pak stačí navrhnout kvóty a je oheň na střeše.
Blíží se volby v Německu, ve Francii i v Rakousku. Do jaké míry může nastat, že kandidáty typu Trump budou volit i lidé v Evropě? Bude politický mainstream přinucen otočit kormidlo?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová