Vláda od příštího roku plánuje zvýšit minimální mzdu o 700 korun na 9200 korun. Jak se na toto opatření díváte?
Vláda postupuje v souladu s tím, co si vytyčila v programovém prohlášení. Slíbila, že do konce svého funkčního období navýší minimální mzdu na čtyřicet procent průměrné mzdy. Už od počátku si však myslím, že toto ohlášené zvýšení je v tak krátkém časovém úseku příliš překotné, a může tudíž tím pravděpodobněji způsobit růst nezaměstnanosti.
Jak byste tedy postupoval vy?
V roce 2005 činila minimální mzda 7185 korun, v letech 2007 až 2012 se její výše stabilizovala na osmi tisících a loni Rusnokova vláda rozhodla o jejím navýšení o pět set korun. Za osm let tedy nárůst nedosáhl ani 1500 korun. To je přitom zhruba suma, o níž minimální mzdu hodlá navýšit právě nynější vláda – cíl z koaliční dohody, jak jsem řekl, odpovídá asi 10 tisíci korunám. To je podle mého soudu příliš strmé navýšení. Chápu, že navýšení minimální mzdy může být smysluplné v kontextu existence jiných sociálních výdajů, avšak takovýto růst je značnou zátěží pro zaměstnavatele. A to ještě v období, kdy se teprve vzpamatovávají z táhlého ekonomického útlumu. Postupoval bych tedy pomaleji.
Růst minimální mzdy je tedy podle vás obecně smysluplný?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík