Těžká rána České televizi přímo z Rady ČT: A proto někteří redaktoři nevidí nic špatného na tom, že dávají takový prostor kampani Horáčka...

17.11.2016 4:41 | Zprávy

ROZHOVOR Česká televize si při vysílání volební noci v USA počínala stejně jako mnohé jiné televize ve světě, které vítězství Hillary Clintonové považovaly za takovou samozřejmost, jako je voda v kohoutku. Ale voda najednou přestala téct, hledá člen Rady ČT Michael Hauser vysvětlení pro to, co se dělo na obrazovkách veřejnoprávní televize před zvolením Donalda Trumpa prezidentem i po něm. Všímá si i duchu devadesátých let, který v některých redakcích ČT nadále sídlí. Pro ně je každý, kdo o jejich pravdě pochybuje, buď levicový, nebo pravicový extremista, ale není to normální, slušný člověk.

Těžká rána České televizi přímo z Rady ČT: A proto někteří redaktoři nevidí nic špatného na tom, že dávají takový prostor kampani Horáčka...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Mimořádné vysílání pod názvem Americká volební noc, v němž Česká televize chtěla divákům zprostředkovat volbu nového prezidenta USA, vyvolala velké vášně a kritika se na veřejnoprávní médium jen hrnula. Začnu konstatováním šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla ještě nad ránem, kdy Českou televizi za vysílání nejen zkritizoval, ale přidal, že zpravodajové Řezníček a Kabrhelová jsou důvodem, proč neplatit koncesionářské poplatky. Později dokonce dodal, že volební zpravodajství České televize je ryzí hrůza. Byl výkon zpravodajů z USA z vašeho pohledu opravdu tak katastrofální?

Je třeba srovnat zpravodajství České televize o amerických volbách se zpravodajstvím v jiných zemích. Kam se podíváte, všude převažovalo podobné ladění, jaké bylo v ČT. V celém západním mediálním světě vládl konsensus, že zvítězí Hillary, a to ze dvou důvodů: za prvé předvolební průzkumy devadesáti procent agentur jí dávaly vítězství s pravděpodobností 87 procent a za druhé je za hranicí naší představivosti, že zvítězí Trump. Českou televizi nelze chápat izolovaně od jiných televizí ve světě, které vítězství Hillary považovaly za takovou samozřejmost, jako je voda v kohoutku. Ale voda najednou přestala téct.

Pod palbou kritiky se ale ocitli i moderátoři a redaktoři ČT. Lidem vadilo, že ve chvíli, kdy server New York Times už psal o Trumpově vítězství, Česká televize se zatvrzele držela CNN, jejíž vysílání ostentativně nadržovalo Clintonové a počítadlo Trumpových hlasů zaostávalo za reálným vývojem. Petr Žantovský to pro PL.cz zhodnotil tak, že kdo ČT sledoval, musel dospět k závěru, že Česká televize je orgán placený štábem Demokratické strany a tamní kandidátky Clintonové. Kde je pak objektivita a není namístě volat po razantní změně v přístupu zaměstnanců námi všemi placené České televize?

Ano, tady se ukázalo, že Česká televize zde byla závislá na jednom zdroji, a tím pádem na chvíli zaostala za aktuálním děním. Možná tu působil šok z toho, že všechno je jinak, a redaktoři nejprve nechtěli věřit vlastním očím a oddálili okamžik nepříjemné pravdy. V každém případě se jednalo o historický zlom v americké politice, o jehož příchodu svědčilo mnoho ukazatelů, jako je dlouhodobá nespokojenost nejméně poloviny americké společnosti s establishmentem a celkovými poměry v USA. Před tím zavírali oči téměř všichni redaktoři ve velkých liberálních médiích v USA, nejenom redaktoři ČT. Problém je globálnější, než se to jeví Petrovi Žantovskému. Podobné výtky se snášejí na liberálně orientovaná média v USA. Je ale pravda, že ve zpravodajství České televize se později objevovaly reportáže o lidech, kteří volili Trumpa. Třeba reportáž z „rezavého pásu“ USA, kde rezivějí opuštěné tovární haly. Dělníci mluvili o tom, že volili Trumpa, protože demokraté o ně ztratili zájem.   


Člen Rady ČT Michael Hauser.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jízda s Babišem. „Až nebudu v politice, jedu do Bhútánu. Tam mají ministra štěstí!“ Dozvěděli jsme se také

20:20 Jízda s Babišem. „Až nebudu v politice, jedu do Bhútánu. Tam mají ministra štěstí!“ Dozvěděli jsme se také

„Myslíte milion chvilek nenávisti. Forum neřeším, ten člověk je posedlý Babišem. Už jsem si na ty ne…