Ze strany Ruska se ozvaly pohrůžky jadernými zbraněmi. Nakolik jsou takové hrozby reálné?
Rusko už před nějakou dobou řeklo, že přesune na Krym stíhací bombardéry, které jsou schopné nést jaderné zbraně. To je podle mne samozřejmě určitá forma ukazování svalů, ale přestože Putin v jednom rozhovoru řekl, že byl při obraně Krymu odhodlán jaderné zbraně použít, se nedomnívám, že by situace eskalovala tak daleko, abychom se blížili stavu z roku 1962, kdy svět stál na prahu jaderné války při karibské krizi.
Celkový kontext toho, jak NATO a Rusko postupují, ale není příliš dobrý. Žádná strana do války jít nechce, ale při současné koncentraci sil, při zvýšené aktivitě letectva a při přibližování se vzdušným prostorům druhé strany je zde velké riziko. Když se dělají provokace, k jakým dochází nad Pobaltím nebo nad Skotskem, může se také snadno stát, že dojde k nějaké nehodě nebo omylu, a při současné odhodlanosti obou stran může nastat nějaký malér. Státy se pak mohou nezadržitelně dostat do konfliktu, byť nevěřím, že v tuto chvíli by ze zainteresovaných velkých hráčů některý o válku usiloval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel