Uhelné elektrárny u nás končí, hrozí blackout. Sebevražedný Green Deal a konec EU říše. Temné úvahy o energetice

12.01.2025 21:30 | Monitoring

„Unie je na tom jako antický král Lýdie Kroisos, který se ptal v Delfách, zda má napadnout Persii. Odpověď byla: Když překročíš řeku Halys, zničíš velkou říši. Tak ji překročil. Jenže ho přitom ani ve snu nenapadlo, že zničenou říší bude nakonec ta jeho,“ říká redaktor webu iUHLI.cz, který dlouhodobě sleduje vývoj v energetice, Přemysl Souček. Přináší velmi temné předpovědi.

Uhelné elektrárny u nás končí, hrozí blackout. Sebevražedný Green Deal a konec EU říše. Temné úvahy o energetice
Foto: Tomáš Novák
Popisek: Přemysl Souček, energetický expert a komentátor serveru iUHLI.cz

Jak vnímáte spor o národní bezpečnost a levnou energii?

Tohle je, myslím, jinak. O levnou energii pro současné Česko vláda ve skutečnosti nijak neusiluje. A situace i předpovědi vývoje tomu odpovídají. Takže oprávněné žehrání, prosby a požadavky průmyslu i lidí k žádnému sporu nevedou, protože je vláda přehlíží. Protože sama sebe přesvědčila o tom, že dělá všechno, co je možné. Ve skutečnosti dělá jen to, co si vůči Bruselu sama označila za možné.

Spor o národní bezpečnost se v podstatě také nevede, i když by se samozřejmě vést měl. Protože fatální ohrožení energetické bezpečnosti, ke kterému přímou čarou směřujeme, znamená také zásadní ohrožení národní bezpečnosti, neboť do ní patří také například schopnost zajistit lidem v zimě teplo. Jenže opozice o národní bezpečnosti v souvislosti s energetikou, zdá se, mluví minimálně, vláda vůbec, polostátní ČEZ téma přechází, takže systematicky na její ohrožení upozorňuje jen pár lidí z energetické branže jako například členové spolku Realistická energetika a ekologie. Najdete je zde.

Na vaši otázku se však dá odpovědět i z jiné strany. Pokud bychom měli zajištěnou energetickou část národní bezpečnosti, měli bychom předpoklady pro to, mít levnou elektřinu. Protože bychom měli zajištěnou provozuschopnost stávajících potřebných zdrojů a také bychom už pár let stavěli zdroje nové včetně jádra. A nemuseli bychom se tak bát toho, že až v zimě Němcům nepojedou větrníky ani fotovoltaika, tak vysají veškerou exportní elektřinu pro pokrytí svých potřeb a my budeme mít plné ruce práce, abychom zabránili blackoutu. Když stály německé obnovitelné zdroje energie (OZE) kvůli hlubokému bezvětří „dunkelflaute“ – tedy stavu, kdy několik dnů současně nefouká vítr a nesvítí slunce – v listopadu, tak kromě importu šly do provozu i německé mazutové elektrárny, o kterých jsme si tady mysleli, že už tam dávno neexistují. A to je ještě elektřiny na export relativně dost. Jak to bude vypadat, až nebudou české uhelné elektrárny a Norsko se Švédskem budou odpojené od unijní sítě?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Tohle se v ČR nesmí stát. A budu to odteď pořád opakovat

4:44 Zeman: Tohle se v ČR nesmí stát. A budu to odteď pořád opakovat

Bývalý prezident Miloš Zeman hodlá upozorňovat na nebezpečí zásahu do českých voleb pod záminkou zás…