Jak vidíte bezpečnost v Evropě a hlavně v České republice? Máme se v souvislosti s radikalizací islámských fundamentalistů po brutálním teroristickém útoku na redakci satirického týdeníku v Paříži bát?
Je zcela evidentní, že útok v Paříži zvýraznil fakt, že Evropa musí v současné době čelit paralelně bezpečnostním hrozbám na třech frontách. První fronta je bezpečnostní nestabilita v oblasti Blízkého východu, severní Afriky a Sahelu, to znamená eskalace konfliktních zón, které tam existují. Mám tím na mysli především boje v oblasti Iráku, kde došlo k nástupu Islámského státu, se kterým v současné době bojuje mezinárodní koalice pomocí vzdušných útoků a Islámskému státu čelí i iránské ozbrojené síly a Kurdové. Nicméně se ukazuje, že nebude vůbec jednoduché Islámský stát eliminovat, řada amerických generálů se v tomto směru vyjádřila, že ten konflikt bude dlouhodobý, nikoli v řádu měsíců, ale možná i v řádu několika let. Totéž se samozřejmě týká oblasti severní Afriky, kde jsme konfrontováni v podstatě se zhrouceným státem, kterým je Libye, a velmi nestabilní situace je v jednotlivých zemích Sahelu, kde islamistická uskupení kontrolují výraznou část teritorií nebo jsou schopni podnikat velmi výrazné teroristické útoky. Tady bych ještě připomenul mimo oblast Sahelu jednu zemi, která nám možná ve střední Evropě vypadává z hledáčku, a tou je Nigerie s bohatými zásobami ropy. Islamisté z Boko Haram terorizují obyvatelstvo této země včetně toho, že tam provádějí i řadu teroristických útoků, které si už vyžádaly desítky lidských životů. Takže tato nestabilita na pomezí Evropy, její jižní hranice je jedna rovina, jedna fronta.
Důsledkem konfliktů na Blízkém východě a v severní Africe je vlna migrace, která se valí na Evropu. Není to bezprostřední vážné riziko?
Ano. S tím souvisí druhá fronta, která se nějakým způsobem už dotýká i České republiky, a to je právě otázka migračních vln z těch zón nestability. Protože kvůli konfliktům na Blízkém východě dochází k uprchlickým vlnám, ty uprchlíky počítáme v milionech, což samozřejmě vytváří velmi napjatou situaci z hlediska podmínek pro jejich život, je to v podstatě humanitární katastrofa. A samozřejmě to vytváří tlak na nelegální migraci do Evropy, s čímž jsou konfrontováni hlavně Italové. V roce 2014 Italové zachytili na Středozemním moři zhruba okolo150 000 uprchlíků, přičemž to má ještě jeden aspekt, že se v té záležitosti angažuje přímo organizovaný zločin, který požaduje od uprchlíků jakési výpalné za to, že je přepraví přes Středozemní moře. A v mnoha případech se stává, že uprchlíci jsou ponecháni svému osudu na neřiditelných lodích, o těchto případech psala v posledních měsících i média.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
bezpečnost , Doporučujeme , EU , Evropa , islám , muslim , terorismus , imigrant , Balabán , Islámský stát
autor: Libuše Frantová
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky
11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost
- 0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat
- 9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu