Varuje před Babišem od roku 2011, nyní se ozval: Je to Mussolini. Rozvrátí celý stát a zatáhne nás do neštěstí

25.10.2017 4:45 | Zprávy

ROZHOVOR Šest let poté, co podnikatel Andrej Babiš ohlásil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes své premiérské ambice, se svému cíli přiblížil na dosah. Tehdy na to hned zareagoval poměrně radikální rétorikou ekonom a komentátor Karel Kříž, když prohlásil, že Andrej Babiš je největším bezpečnostním rizikem a argumentuje jako staří evropští fašouni. Po volbách ve stejném tónu pokračuje a jejich jasného vítěze srovnává s Benitem Mussolinim. Andrej Babiš prý nikdy nemá dost, nikdy nepřestane, dokud nezničí své konkurenty. A žádná faleš, úskok a lež není dost velká, aby ji nepoužil, pokud přispěje ke kýženému výsledku.

Varuje před Babišem od roku 2011, nyní se ozval: Je to Mussolini. Rozvrátí celý stát a zatáhne nás do neštěstí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Obavy z Andreje Babiše dávali dlouhodobě najevo mnozí politici, ale také média, která varovala před jeho převzetím moci. Strašení před ním bylo i součástí předvolebního boje ze strany konkurence, ale přesto, jakých největších hrůz bychom se skutečně mohli od Andreje Babiše dočkat?

Já to vůbec nepovažuji za strašení. Bohužel v tomto případě i nejhorší očekávání podle mého budou překonána. Před Babišem jsem varoval už v sérii rozhovorů a komentářů pro Reflex a Lidové Noviny v letech 2011 a 2012, tedy dávno předtím, než se on dostal do sněmovny a ovládl i ty Lidovky. Bylo to varování marné. Nechce se mi znovu opakovat kupu argumentů, ale v největší stručnosti tvrdím, že je to osobnostně člověk, který se velmi podobá Benito Mussolinimu. Zkuste si třeba přečíst Mussoliniho biografii od Jaspera Ridleyho, která byla napsána v roce 1997 a u nás vyšla o pět let později. Ta podobnost je až zarážející. Babiš nikdy nemá dost, nikdy nepřestane, dokud takzvaně úplně nezvítězí, tedy dokud nezničí své konkurenty. A žádná faleš, úskok a lež není dost velká, aby ji nepoužil, pokud přispěje ke kýženému výsledku. Mussolini byl také socialista, který z hloubi duše pohrdal demokracií a už před první světovou válkou se chvástal: „Byli jsme první, kdo jasně řekl, že s rostoucí složitostí moderní společnosti musí docházet k omezení svobod jednotlivce.“ Po první světové válce se mu to skutečně podařilo realizovat. Ruku v ruce s impotencí politických protivníků a s vůlí pokrokového lidu zrušil politické strany, postupně pozavíral a vystřílel politické konkurenty i mafii, a společnost řídil na základě dohod státostrany, odborů a podnikatelského svazu. Za dvacet let, co byl u moci, nic zásadního nevyřešil, Itálii nikam hospodářsky neposunul a nakonec se z logiky věci zapletl i do válečných tažení, která skončila katastrofou. Dost lidí ho však stejně milovalo, ale nakonec ho zabili a pověsili za nohy na milánském náměstí.

Ale u nás je demokracie silná. Ke všemu má hnutí ANO „jen“ 78 mandátů, nic takového, co jste v první odpovědi nastínil, čekat nemůžeme. Nejsou obavy spojené s jasným volebním vítězstvím Andreje Babiše přehnané?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

15:40 Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Prezident Pavel se má podle všeho v neděli setkat s ukrajinským p…