Miloš Zeman je zhruba v polovině svého prezidentování. Je dobře, že prezidentem se stal zrovna on, a ne Karel Schwarzenberg? Co by dnes bylo v Česku jinak?
Politika a historie si nehrají na to, „co by bylo, kdyby“. Je však možné, že Karel Schwarzenberg by byl reprezentativnějším prezidentem, jako aristokratovi by mu sídlo českých králů, symbol monarchie, asi slušelo více než lidovému prezidentu Zemanovi – i když by nás možná pobavil knížecími šlofíky ve Vladislavském sále.
Prezident Zeman se vydal poměrně aktivně na pole zahraniční politiky. Kritizoval sankce proti Rusku, navštívil Moskvu a chtěl se tam původně účastnit Putinovy vojenské přehlídky. Jak vnímáte skutečnost, že se tím rozchází s vládní zahraničněpolitickou linií?
Z toho, že se rozcházejí vládní a prezidentská zahraniční politika, samozřejmě člověk nemůže být nadšený. Miloš Zeman před svým zvolením dával jistou naději, že tomu tak nebude, zvlášť když jsme podobné problémy zažívali s jeho předchůdcem, Václavem Klausem. Pro mě je určitým zklamáním, že i když se Miloš Zeman nejprve deklaroval jako proevropský prezident, po Klausově euroskepticismu na Hradě vztyčil evropskou vlajku, ve skutečnosti jeho politika příliš proevropská není. Nakonec se sice rozhodl neúčastnit vojenské přehlídky v Moskvě, uvidíme, jak to bude v Číně, jeho vstřícný vztah k těmto režimům příliš s Evropou nesouzní.
Co říkáte na jeho výrok, že se v Číně byl poučit, jak řídit stát?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel