Za dovolenou si připlatíte a peníze půjdou EU. Úředník si bude libovat. A kdyby jen to

16.07.2021 14:10 | Rozhovor

„Tlak na přijetí eura v Česku je,“ říká Jan Dočekal, lídr kandidátky Trikolóra, Svobodní, Soukromníci v Plzeňském kraji. Očekává, že po volbách ještě vzroste. Co naopak neočekává, je, že by české předsednictví EU něco znamenalo. Tvrdě odsoudil Evropskou unii, která podle něho zaostala například v oblasti vakcín. A Viktor Orbán? Podle Dočekala není nutné mít na všechno zákon, ale když se rozum z EU vytratil, tak jeho situaci chápe.

Za dovolenou si připlatíte a peníze půjdou EU. Úředník si bude libovat. A kdyby jen to
Foto: archiv J. Dočekal
Popisek: Jan Dočekal

Blížící se české předsednictví EU vnímají někteří čeští politici jako velkou šanci, jak se předvést a zlepšit reputaci Česka v Evropě. Může podle vás předsednictví takovému účelu posloužit, nebo jde spíše o nudnou formalitu, která nikoho příliš nezajímá?

Je to jen divadlo, které má občanům vsugerovat pocit, že jejich země určuje alespoň na krátkou dobu dění v Evropě. Předsedající země nemá naprosto žádný vliv na to, jakou agendu budou orgány EU probírat, pouze má určitý (zanedbatelný) vliv na jejich priority. Ostatně jaké koncepční dlouhodobé kroky chcete v úřednickém molochu evropských struktur prosadit za 6 měsíců? Tak dlouho totiž to předsednictví trvá. Vzhledem k tomu, že spousta jednání na mnoha úrovních se odehrává v předsednické zemi, tak to celé spíš působí jako cestovka pro spoustu lidí. No není to krása, každý půlrok poznávat jinou zemi?

Předseda Pirátů Ivan Bartoš vidí v českém předsednictví EU mimo jiné i možnost zlepšení konkurenceschopnosti domácích firem, udržení pracovních míst, nebo rozvoj regionů. Je předsednictví nástrojem k dosažení těchto cílů?

Pirát Bartoš si klade malé cíle. Během toho půl roku českého předsednictví by měl správně vyřešit kovidovou pandemii, osídlit Mars a rozdojit kozla. Teď vážně: opravdu někdo věří tomu, že během půl roku českého předsednictví toto vše zvládne? Pokud si to někdo myslí, tak je zcela mimo realitu a měl by se léčit. Jakýkoliv byrokratický úkon (např. zmíněný rozvoj regionů)  totiž zahrnuje projednání desítek (stovek?) vyhlášek, nařízení, přidělování dotací apod.  Myslím, že si každý soudný člověk dokáže udělat představu o reálnosti těchto záměrů za 6 měsíců. Navíc zmíněné procesy již probíhají. Pan Bartoš objevuje Ameriku. Právě zde bych ale viděl možnost něco málo (spíš symbolicky) ovlivnit a urychlit.

Piráti v EU chtějí posilovat Evropský parlament a zrušit právo veta při hlasování o daních a zahraniční politice. Shodli se na tom jejich stranický předák Ivan Bartoš a europoslanec Marcel Kolaja. V Radě by tak chtěli odblokovat situace, kdy se proti nějakému návrhu postaví třeba jen několik zemí, nebo dokonce jediná. Je toto prohlášení a uvažování od českého politika v pořádku?

Není. Je to jen další demontáž demokratických procesů na mezinárodní úrovni a posilování vlivu superstátu jménem EU. Otázkou navíc je, proč by vůbec měla být ve státech EU jednotná daňová a zahraniční politika. Je to další krok k omezování suverenity členských států. Místo dialogu, hledání kompromisů a vyjednávání, se neposlušným státům prostě zruší právo veta a budou přehlasovány. Takto se k sobě rovnocenní partneři nechovají, ale chápu, že z hlediska euroúředníků je rušení práva veta vítané. Přece nám do toho někdo nebude kecat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Byl to plán.“ Pět let od covidu. Doktor Čížek tvrdě o „big pharma šmejdech“

15:58 „Byl to plán.“ Pět let od covidu. Doktor Čížek tvrdě o „big pharma šmejdech“

Proč se během covidové pandemie nepsalo o nadějných lécích? Když už se nějaký objevil, byl zadupán d…