Blížící se české předsednictví EU vnímají někteří čeští politici jako velkou šanci, jak se předvést a zlepšit reputaci Česka v Evropě. Může podle vás předsednictví takovému účelu posloužit, nebo jde spíše o nudnou formalitu, která nikoho příliš nezajímá?
Je to jen divadlo, které má občanům vsugerovat pocit, že jejich země určuje alespoň na krátkou dobu dění v Evropě. Předsedající země nemá naprosto žádný vliv na to, jakou agendu budou orgány EU probírat, pouze má určitý (zanedbatelný) vliv na jejich priority. Ostatně jaké koncepční dlouhodobé kroky chcete v úřednickém molochu evropských struktur prosadit za 6 měsíců? Tak dlouho totiž to předsednictví trvá. Vzhledem k tomu, že spousta jednání na mnoha úrovních se odehrává v předsednické zemi, tak to celé spíš působí jako cestovka pro spoustu lidí. No není to krása, každý půlrok poznávat jinou zemi?
Předseda Pirátů Ivan Bartoš vidí v českém předsednictví EU mimo jiné i možnost zlepšení konkurenceschopnosti domácích firem, udržení pracovních míst, nebo rozvoj regionů. Je předsednictví nástrojem k dosažení těchto cílů?
Pirát Bartoš si klade malé cíle. Během toho půl roku českého předsednictví by měl správně vyřešit kovidovou pandemii, osídlit Mars a rozdojit kozla. Teď vážně: opravdu někdo věří tomu, že během půl roku českého předsednictví toto vše zvládne? Pokud si to někdo myslí, tak je zcela mimo realitu a měl by se léčit. Jakýkoliv byrokratický úkon (např. zmíněný rozvoj regionů) totiž zahrnuje projednání desítek (stovek?) vyhlášek, nařízení, přidělování dotací apod. Myslím, že si každý soudný člověk dokáže udělat představu o reálnosti těchto záměrů za 6 měsíců. Navíc zmíněné procesy již probíhají. Pan Bartoš objevuje Ameriku. Právě zde bych ale viděl možnost něco málo (spíš symbolicky) ovlivnit a urychlit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs