„Včerejší útoky jsou odporné a zavrženíhodné. Čelit jim podobným lze jen spojenými silami celé Evropy. Čelíme společnému zlu. Útoky nás nesmějí rozdělit. Nesmějí změnit náš život. Nesmějí vést k tomu, aby nás ovládl strach. Nesmíme otevřít cestu různým populistům, aby se ve jménu boje proti terorismu dostali k moci. Sjednocená Evropa je velká síla,“ napsal jste den po teroristickém činu v Berlíně. Strach je však zcela pochopitelná věc, naštvanost lidí na politiky, kteří je nedokážou před podobnými činy ochránit, také. Takže to, před čím varujete, se může klidně stát?
Jsem si jist, že dojde na moje slova a všichni politici za půl roku či rok uvidí, že jedině společná cesta ochrání Evropu. Slýchávám z různých úst, že vystoupíme z Unie a budeme si to dělat sami. To je cesta do záhuby. Teď se to dobře poslouchá, protože ta hrozba u nás ještě není tak velká jako jinde v Evropě. Mám obavu, že ty hrozby budou sílit. Útoky budou pokračovat. Čelit se jim dá jedině sevřenými řadami. Svůj recept jsem už říkal v ParlamentníchListech několikrát a znovu ho zopakuji. Je třeba udělat vojenskou operaci, která nás bude chránit při hranicích Libye, Alžírska, Libanonu. Zkrátka nemůžeme dovolit, aby mafie dostala migranty na světové moře. Jakmile se na světová moře dostanou, vztahují se na ně Ženevské a jiné konvence a nemá to řešení. Máme vytvořit hotspoty v těch zemích, odkud migranti přicházejí, a tam dělat selekci. Samozřejmě to narazí na odpor těchto zemí. Teď záleží na tom, jak budeme jednat. Můžeme – ve spolupráci se Spojenými státy – zastavit například pomoc Egyptu a těmto zemím, pokud nepřistoupí na tyto podmínky. Myslím, že i nová administrativa Donalda Trumpa dává k tomu šanci, protože do této konstelace potřebujeme dohodu s Ruskem.
Vojenská operace kdyby proběhla, jak a kým by byla provedena?
Severoatlantickou aliancí. Zkrátka námořní vojenská operace, která vytvoří červenou linii poblíž výsostných vod zemí, odkud přicházejí migranti. Žádnou loď ani člun nepustí na světové moře. Jsem přesvědčený, že tohle technicky možné je. Je to otázka jenom odvahy do tohoto konfliktu jít.
Byla by tedy poblíž severní Afriky?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban