Zámecký pán Lobkowicz z TOP 09: Babiš sedí na kase. Oni se ve vládě sice škádlí, ale nakonec si stejně všechno schválí

27.12.2014 16:57 | Zprávy

ROZHOVOR Na Plzeňsku jeden z nejoblíbenějších a nejpopulárnějších politiků, poslanec za TOP 09 Jaroslav Lobkowicz, „zámecký pán z Křimic“, v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz hodnotí uplynulý rok. Obsáhle se věnuje tvorbě nových zákonů a pozitivním změnám ve Sněmovně. Upozorňuje na nebezpečí Islámského státu a byť jako zastánce Evropské unie kritizuje mnohé byrokratické kroky z Bruselu.

Zámecký pán Lobkowicz z TOP 09: Babiš sedí na kase. Oni se ve vládě sice škádlí, ale nakonec si stejně všechno schválí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Lobkowicz na sněmu TOP 09

Jak byste zhodnotil tento rok na politické scéně, jak podle vás pracovala vláda a parlament?

Vláda se hodně snažila. Ne všechno se povedlo, co její členové chtěli a ne všechno se povedlo tak, jak by si někteří přáli. Bylo uděláno hodně zákonů. V poslední době se ale téměř každý zákon vrací ze Senátu s úpravami. To znamená, že se pracuje moc rychle, někdy je kvantita větší než kvalita. Ona ta kvalita vychází z toho, že se to bude novelizovat. Ale každá novelizace zákona přináší určité zmatky. To je ten největší problém. Ještě nedávno se schvalovaly zákony, které mají platit od příštího roku, něco se z Nového roku posunulo až do března. Týká se to například daně z přidané hodnoty. Chápu, že ministr financí má hlavní úkol – sedět na kase, na zdroji a snažit se pokud možno hodně získat. Ví se, že určité ztráty při výběru DPH byly. Nyní jsou naplánovány změny, ty tedy ještě nejsou odhlasovány, ale v budoucnu by každá kasa měla být napojena přímo na finanční kontrolu, aby se dalo zjistit, kdo vydal jakou fakturu a potom jestli z toho přišlo DPH. S tím se dá taky asi švindlovat, protože takový maloprodej může prodávat mimo kasu a nikdo na to nepřijde. Nejhorší je, a to je zapotřebí změnit, mentalita lidí. To ale není otázka roku či dvou let, ale možná celé generace.

My tam máme v Parlamentu kolegy z Úsvitu, kteří chtějí, aby to běželo jako ve Švýcarsku, Ale my na to nejsme asi zralí. Já jsem se na toto téma jednou bavil se švýcarským velvyslancem a ten říkal – u nás máme od roku 1848 stálý vývoj bez jakýchkoliv přerušení. To znamená přes 170 let… to je řada generací, kde neměli žádné rozbroje a kdy se lidi kultivovali. Ale u nás to bude ještě trvat. Třeba otázka svědomí. Ten, kdo chce vydělat, tak svědomí zkrátka vymaže z hlavy a z jeho hlediska dělá dobře, ale z hlediska celonárodního nebo celostátního je to zlodějna.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …