Zastupuje zoufalé nájemníky z Bakalových bytů. Jednal s Babišem, který mu řekl...

09.04.2014 10:36

ROZHOVOR Je to obrovský sofistikovaný podvod, tvrdí Roman Macháček, předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ. Už šest let prosazuje vyřešení kauzy pochybné privatizace bytového fondu 44 000 bytů na Ostravsku, na které se měla dle jeho názoru skupina Zdeňka Bakaly obohatit o miliardy a přivést nájemníky, kteří měli mít předkupní právo, jen k zoufalství. I to sdělil Macháček v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Zastupuje zoufalé nájemníky z Bakalových bytů. Jednal s Babišem, který mu řekl...
Foto: Archiv RM
Popisek: Roman Macháček

Vy jste se obrátil na pana vicepremiéra Babiše, aby se zabýval kauzou bytů OKD. O co konkrétně jste ho požádal?

V zásadě nám jde o tři věci. Chceme, aby Ministerstvo financí znovu nějakým způsobem otevřelo otázku nedovolené podpory při prodeji státního podílu a aby ji začalo vymáhat po kupujícím, to znamená po společnosti Karbon Invest, respektive RPG a dalších skupinách vlastníků. Probírali jsme věc možného zneužívání dominantního postavení společnosti RPG byty na trhu, která určuje, co je a není tržní cena. Třetí důležitý bod byl, aby Ministerstvo financí prošetřilo roli advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & spol. v procesu vyšetřování nedovolené veřejné podpory. Diskutovali jsme i rizika možného uvedení bytů na burzu.

Vše k OKD ZDE

Problémů je hodně. Vy jste se s Andrejem Babišem sešli v pondělí, jaký máte dojem ze schůzky?

Jednali jsme asi tři čtvrtě hodiny. Vysvětlovali jsme panu ministrovi závazky, které má kupující z privatizační smlouvy, jaká rizika hrozí a jak stát může peníze vymáhat. Pan Babiš byl velmi překvapen, když zjistil, že bytový fond OKD v roce 2004 získala skupina Zdeňka Bakaly za 1,7 miliardy korun. Od té doby z toho vytáhla asi 10 miliard korun a teď by údajně ráda získala dalších 13. Byl překvapený, jak je možné takto podnikat. Stát má v této chvíli veškeré potřebné důkazy, které jsme soustředili my i protikorupční policie. Mají dnes všechny trumfy v rukou. Teď je na státu, aby se k tomu postavil čelem, protože stát může získat peníze zpět.

Teď tedy vnímáte šanci, že by s dlouhodobým problémem mohl někdo pohnout?

Věřím tomu, že ano. Jen jsem nejistý, kvůli reakcím pana premiéra Sobotky. Já těm reakcím moc nerozumím, protože my opakovaně předkládáme jasné důkazy, policie v této věci obvinila tři lidi, takže důkazy jsou naprosto jasné a evidentní. Místo toho, aby se pan Sobotka postavil k této věci čelem a řekl, že udělal jako tehdejší ministr financí chybu a chce ji napravit, tak se stále staví do pozice mrtvého brouka a nic v té věci nechce řešit. Mně se to zdá velmi divné, že premiér nechce vymáhat po této skupině nedovolenou podporu a miliardy do státního rozpočtu. Nerozumím tomu, jak je to možné, pokud na tom nebyl osobně zainteresovaný.   Na pana premiéra jde v této věci i trestní oznámení od hnutí Úsvit. Souhlasíte s tím?

Naším primárním cílem není změna premiéra ani vlády nebo vytvářet nějaká laciná gesta. My s trestními oznámeními velmi šetříme. Když jsme něco podávali, tak trestní oznámení měla s přílohami asi 500 stran a byla velmi zodpovědně připravená. S panem Okamurou souhlasím v tom, že je velmi podivné, že policie směřuje ve svých obviněních jen k řadovým úředníkům. Myslíme si, že úředníci splnili pokyn, ale zodpovědnost je širší.

O kolik peněz stát při privatizaci OKD přišel?

My tvrdíme, že jde o částku 20 miliard korun a stát může dostat včetně úroků z prodlení až 30 miliard korun. Zní to neuvěřitelně, ale tak to je.

Vypadá to, že majitel asi těžko hodlá splnit podmínky privatizační smlouvy a skutečně odprodat za zvýhodněnou cenu byty nájemníkům. Přichází totiž s tím, že by s byty obchodoval na burze. Tím by se ale popřela možnost předkupního práva. Je to tak?

Samozřejmě. Vymahatelnost je emisí akcií výrazně ohrožena. Když společnost v budoucnu zkrachuje, tak ji nikdo nepřiměje, aby byty prodala za cenových podmínek podle původní privatizační smlouvy. Bojíme se, že se vlastníci zbavují jakýchkoli závazků. To je přesně způsob, jakým Bakalova skupina postupuje. Ze zákona měli mít nájemníci předkupní právo, jenže byli vlastníky podvedeni. Lidé investovali veškeré své zbývající úspory do oprav bytů. Dnes zůstali bez možnosti koupit si byt a jsou v zoufalé situaci. Nájmy se jim stále zvedají. Investice do bytů společnost RPG prakticky žádné nedělá.

Jaké jsou hlavní problémy lidí, kteří v bytech bydlí?

Dnes, po mnoha letech, kdy lidé byt užívali a dávali do něj finanční prostředky, tak jejich domov vlastní někdo jiný a realitka stále zvedá nájem. Pokud je takovému nájemníkovi například 60 let, tak je nucen v bytě zůstat a platit stále víc a víc. To je ta nehoráznost. Místo lidem, kteří měli mít předkupní právo, tak byty doputovaly do rukou skupinky investorů kolem pana Bakaly. Výnosnost z nájmu se pohybuje kolem 100 procent. Velká část nájemníků si byty chtěla koupit. Tuto možnost ale nedostali a místo toho je stát v podstatě daroval jakési vyvolené skupince investorů za velmi netransparentních podmínek.

Já tohle považuji za obrovskou nespravedlnost a lumpárnu. Jsem si jistý, že stát může situaci napravit a získat peníze zpět. Měl by to být precedens pro všechny ostatní kauzy.

Kauza BYTY OKD je největší finanční kauzou současnosti - státu i nájemníkům v ní podle Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hrozí majetková újma ve výši 35-50 mld. Kč. Klíčovou roli v kauze hraje Zdeněk Bakala a jeho podnikatelská skupina RPG Industries SE. Kauza bytů OKD se týká cca 44 000 bytů, ve kterých žije 103 000 nájemníků. Jsou situované v lokalitě Ostravska, především pak v Ostravě, Havířově a Karviné. Byty byly postaveny před rokem 1989 jako státní. V roce 1990 byly ale údajně v rozporu se zákonem vloženy do společnosti OKD a následně privatizovány. Byty OKD byly tehdy oceněny hluboko pod tržní částkou na 40 000 korun za byt. KARBON INVEST a Zdeněk Bakala v souvislosti s podmínkami prodeje poté veřejně slíbili, že tyto byty za obdobných podmínek převedou na jejich nájemce. To se nikdy nestalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Chýla: Milion chvilek se musí na Letné omluvit. S Babišem a EU je to jinak. Mrzí mě přístup mladých

12:00 Profesor Chýla: Milion chvilek se musí na Letné omluvit. S Babišem a EU je to jinak. Mrzí mě přístup mladých

ROZHOVOR Auditorská zpráva Evropské komise není zdrcující, ale velmi kritická k našemu systému přidě…