Zemanovi se jednou bude říkat „prezident rozdělitel“, tuší Jiří Pospíšil. Je prý vtipné, jak prezidentovi příznivci najednou obdivují Ameriku

18.02.2017 23:59 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Do dějin by mohl s nadsázkou vejít jako ‚prezident rozdělitel‘, říká o prezidentu Zemanovi europoslanec Jiří Pospíšil. Pro ParlamentníListy.cz řekl, že si myslí, že Miloš Zeman znovu kandidovat bude. Promluvil i o vyjádření prezidenta ohledně poplatků v nemocnici, které vzbudilo v minulých dnech poměrně velké emoce. „Byl to zajímavý důkaz, že i Miloš Zeman občas v dobrém slova smyslu vypadne ze své obvyklé role, v níž tak rád využívá populistické názory,“ říká Jiří Pospíšil.

Zemanovi se jednou bude říkat „prezident rozdělitel“, tuší Jiří Pospíšil. Je prý vtipné, jak prezidentovi příznivci najednou obdivují Ameriku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Co budete dělat dnes o půlnoci?

Číst si knížku, popíjet víno a na klíně mi bude sedět pes. Prostě idylka. Takových klidných večerů při své práci moc nemám, a tak si jich opravdu vážím.

Prezident Miloš Zeman se rozhoduje, zda bude podruhé kandidovat. Co vy si o tom myslíte? Měl by?

Zda bude Miloš Zeman svou funkci obhajovat, je určitě jeho osobní rozhodnutí, které mi nepřísluší komentovat. Osobně si myslím, že kandidovat bude. I kdyby nechtěl, jistě ho ke kandidatuře bude tlačit jeho politické i podnikatelské okolí. S jeho výkonem prezidenta nejsem osobně spokojený. Podle mého názoru se mu vůbec nedaří plnit hlavní úkol prezidenta, kterým je spojovat společnost.

Pokud ne on, koho byste na jeho místě rád viděl? A jak vidíte šance těch, o kterých se mluví, jako například Horáček, Kubera, Stropnický a další...

Stále nevidím silného kandidáta, který by měl šanci prezidenta Zemana porazit. Věřím, že se ke kandidatuře přihlásí i větší kalibry, než které jste jmenoval.

Jsou rozhodnutí Zemana a pak i výsledek volby důležitými mezníky, které určí další fungování této země, nebo vzhledem k významu jeho funkce fakticky o nic nejde?

Český prezident sice na rozdíl od vlády nečiní nejdůležitější rozhodnutí každodenní politiky, ale zatím každý, kdo tuto funkci vykonával, výrazně ovlivnil atmosféru v naší zemi. V tom je výběr nového prezidenta vždy důležitým mezníkem. Jasně je to vidět i v oblasti zahraniční politiky, kde Miloš Zeman naši zemi posouvá k více východní orientaci. Musíme si také uvědomit, že pokud Zeman funkci obhájí, nebude se již muset na nic ohlížet, protože to bude z ústavy jeho mandát poslední.

Mnohdy se mluví o tom, že Zeman rozděluje společnost. Je rozdělení společnosti na obdivovatele a odpůrce Zemana opodstatněné, nebo zveličené?

Rozdělení je reálné a vychází jednak z principu přímé volby hlavy státu, která téměř vždy vede k vytvoření dvou silně oddělených táborů. V našem případě ale navíc hraje roli i to, jak Miloš Zeman ke svému prezidentování přistoupil. Jeho posměšky vůči některým skupinám obyvatel jen přilévají olej do ohně. Do dějin by mohl s nadsázkou vejít jako „prezident rozdělitel“.

Jak v poslední době hodnotíte vystupování a různé kroky Miloše Zemana? Když se podíváme například na radost nad vítězstvím Trumpa nebo třeba šťouchance Merkelové a představitelů EU či nesouhlas s Chovancovým „centrem proti propagandě“ – co na tyto jeho kroky a názory říkáte a jak je v nich podle vás úspěšný?

Když prezident kritizuje „centrum proti propagandě“, mnozí se neubrání dojmu, že je za tím jeho známý, pozitivní vztah k Putinovu ruskému režimu. Jenže centrum proti propagandě se opravdu úplně nepovedlo, a to se na něj dívám jako někdo, kdo si je vědom toho, že u nás Rusko i další státy rozehrávají různé dezinformační hry a náš stát na to musí umět přiměřeně reagovat. Neměl by to ale asi dělat pouze označováním falešných zpráv na internetu.

A aktuální výrok Miloše Zemana, že „stovka denně nikoho nezabije“? Má Miloš Zeman v tomto směru pravdu?

Byl to zajímavý důkaz, že i Miloš Zeman občas v dobrém slova smyslu vypadne ze své obvyklé role, v níž tak rád využívá populistické názory. Souhlasím s tím, že je lepší, když si lidé přispějí na pobyt v nemocnici a ušetřené peníze půjdou přímo na jejich léčbu či na léky.

Jaké byly podle vás největší průšvihy Miloše Zemana za dobu jeho prezidentování? (Vzpomeňme například jeho výrok kunda sem, kunda tam, který se stal doslova hitem...)

Pro mne jsou to nechvalně slavná scéna u korunovačních klenotů, kam prezident šel z oslavy na ruské ambasádě, dále pak celý útok na Ferdinanda Peroutku nebo nepochopitelné ataky na vysokoškolské učitele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

9:45 „To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

VIDLÁKŮV TÝDEN „To nevymyslely markety, to vymysleli kdysi vodaři. Zdražili vodu, lidé s ní začali š…