Zemědělec prosí vládu: Už ty pozemky církvím dejte, ať nežijeme v nejistotě

18.03.2014 20:22 | Zprávy

Sedláci vyzývají politiky, aby nezdržovali vracení církevních pozemků v případech, kdy nejsou pochyby, že církve, kláštery a kongregace půdu vlastní. Vadí jim dlouhotrvající nejistota, kdy na pozemky, které obhospodařují, nemají s kým uzavřít nájemní smlouvy, a mohou tak přijít o potřebné dotace. Moratorium, které chtějí prosadit sociální demokraté na vydávání církevního majetku, proto zemědělci naprosto odmítají.

Zemědělec prosí vládu: Už ty pozemky církvím dejte, ať nežijeme v nejistotě
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

„Znamenalo by pro nás velkou komplikaci, nejistota by se dál prodlužovala a výsledek by byl nejasný. Pro drtivou většinou zemědělců, kteří užívají tyto pozemky, by bylo nejlepší, kdyby vypořádání restitucí proběhlo co nejdříve,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.

Mají zemědělci nějaké problémy, pokud jde o pronájem pozemků, na kterých hospodaří, ale které mají být vydány církvi?

Problémů je víc. V současné době vidím hlavní problém, který by mohl ještě eskalovat, v tom, pokud by stát zdržoval vypořádání církevních pozemků zemědělské půdy, především tam, kde není žádný spor a kde je jasné, že půda církví náleží. Kdyby stát přesto z nějakých důvodů vypořádání blokoval, byla by to pro nás velmi nepříjemná situace. Protože dnes jsme v situaci, že Státní pozemkový úřad se zemědělcem, užívajícím pozemek, o který církev teď žádá, neuzavře nájemní smlouvu, ale neuzavře s ním smlouvu ani církev, protože s půdou ještě nedisponuje. Ti, kteří hospodaří na těchto pozemcích, se tak ocitají ve složité situaci. Když totiž chtějí žádat o dotace, kontroluje se mimo jiné, jestli mají právní důvod k užívání pozemku, což v tomto případě nemají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…