Zkušený Zdeněk Škromach: Neznám nikoho, kdo by něco prosadil z opozice. A Hamáček se Zimolou nejsou žádné slečinky, které by se z Babiše sesypaly, jako to bylo minule

05.04.2018 10:59

ROZHOVOR Jít do vlády s hnutím ANO? „Ze špatných řešení je potřeba hledat nejméně špatné a v této chvíli je to nějaká účast na vládě, ale za výrazně lepších podmínek, než by odpovídaly jen volebním výsledkům,“ říká bývalý ministr a někdejší místopředseda vlády Zdeněk Škromach (ČSSD), který upozorňuje, že neví o straně, která by něco prosadila v opozici. Hovoří o tom, že Jiří Zimola s Janem Hamáčkem jsou vystaveni vnitrostranickému boji: „Různé výstřely do zad oslabují pozici.“ Přesto si podle něj vedou dobře a potvrdili, že nejsou slečinky, které se sesypou před hnutím ANO. A zda se Škromach v souvislosti s případným vnitrostranickým referendem obává útoku hackerů? „Teď, co Američané dostali toho ruského hackera, bude zase na chvíli klid.“

Zkušený Zdeněk Škromach: Neznám nikoho, kdo by něco prosadil z opozice. A Hamáček se Zimolou nejsou žádné slečinky, které by se z Babiše sesypaly, jako to bylo minule
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Škromach
reklama

Měla by jít ČSSD do vlády s obviněným premiérem, nebo ne? Jaká je vaše odpověď na tuto otázku?

Podstatné je, zda má smysl jít pro ČSSD do vládní účasti, a můžeme hovořit o různých možnostech, nebo odejít do opozice a iniciovat předčasné volby. Možností je více a žádná z nich není pro ČSSD dobrá. Momentálně by měla otázka znít, zda by měla jít ČSSD do menšinové vlády s ANO a za jakých podmínek. A o těch vyjednávají představitelé strany Hamáček a Zimola.
Ukazuje se, že například proplacení prvních tří dnů nemocenské, příspěvky na děti, pomoc matkám se daří prosadit právě proto, že sociální demokracie vyjednává. Druhá věc je, jakou sílu by ve vládě měla. A to je požadavek na minimálně pět křesel.

Nejde o pašalíky pro někoho, ale o to, aby zástupci ČSSD mohli něco ve vládě ovlivnit. Jestliže vyjednají dobré parametry, pak nastupuje teprve otázka, zda stojí za to jít do vlády za podmínky, že premiérem je Andrej Babiš. To je trošku politické rozhodnutí a bude o tom rozhodovat členská základna.

Politické strany a hnutí jdou do voleb proto, aby to, co slíbili voličům, prosazovali ve vládě. Nevím o straně, která by něco prosadila v opozici, navíc s tak bídným výsledkem, jaký měla sociální demokracie. Ze špatných řešení je potřeba hledat to nejméně špatné a v této chvíli je to nějaká účast na vládě, ale za výrazně lepších podmínek, než by odpovídaly jen volebním výsledkům. 

Jsou vlastně dvě varianty. Buď předseda Jan Hamáček s Jiřím Zimolou na sjezdu řeknou, že má vláda s ANO šanci, a pak teprve přijde na řadu vnitrostranické referendum. Nebo sdělí, jak už naznačili ve středu po setkání s prezidentem, že se také může stát, že výsledkem jednání bude, že s ANO raději ne. A pak vlastně padne i rozhodování v referendu, a tím i problém sociálních demokratů s obviněným premiérem... Dá se situace takto popsat?

Škoda že hned v první části sjezdu nebylo zvoleno celé vedení ČSSD, vyjednavači by měli větší sílu. Jsou vystaveni i vnitrostranickému boji. Také vyjednávání o vládě je využíváno v podstatě k vnitrostranickému boji o pozice na dalších postech místopředsedů, a to celé věci škodí. I vyjednávací pozice je horší, když jim zezadu někteří funkcionáři a poslanci vykřikují, že do vlády vlastně nechtějí. Vyjednávání je hodně složité. Někteří ambiciózní si myslí, že je nejlepší prosadit svoje lidi opět do vedení strany. Bylo by potřeba zklidnit emoce a vyčkat na konečný výsledek. Různé výstřely do zad oslabují pozici.

ANO musí nabídnout podmínky, které se nedají odmítnout a se kterými budou moct Jiří Zimola a Jan Hamáček přijít na sjezd a předložit je, pak bude referendum. Vyjednavači vědí samozřejmě nejvíc, a pokud řeknou, že to nemá smysl, že podmínky neodpovídají a riziko neobhájení vlastních programových cílů včetně rizika určitých výhrad vůči osobě premiéra je příliš velké, pak nemá smysl referendum pořádat. Kdo by prezentoval pozitivní postoj, že má smysl do vlády jít, kdyby o tom nebyli přesvědčení nejvyšší představitelé strany, kteří o vládě vyjednávají?

Hovoříte o snaze prosazovat „svoje lidi do vedení strany…“ Kdo nejvíc střílí vyjednavačům do zad?

Nechci jmenovat, těch vyjádření je více. Komfortní situace pro vyjednávání tohle není. Proto říkám, že je škoda, že se nepodařilo navolit celé vedení strany. Vyjednávání by mělo větší oporu. Žabomyší války, které jsou vedeny, ničemu neprospívají.

Mimochodem, je problém, že je ČSSD názorově rozdělená? Do jaké míry?

Různorodost názorů byla dříve potlačována a teď se začíná více projevovat. Já si myslím, že je to dobře. Byl to jeden z důvodů, proč jsem podpořil platformu Zachraňme ČSSD, aby měli možnost se vyjadřovat i členové, kteří nejsou delegáty, a nehledali prostor třeba přes média, což není ideální. Názorových platforem a skupin je více. Například mladí sociální demokraté.

Když ale čtu některé komentáře na Facebooku od členů nebo od zástupců některých iniciativ v rámci ČSSD, vyplývá z toho, že bychom snad po pár týdnech s novým vedením strany měli mít třicet procent. Ale to je velký omyl. Situace ČSSD je úplně jiná než v minulých letech, kdy vždy měla šanci uspět. Dnes bych situaci srovnal s pozicí lidovců. Teď je otázka, jak se s tím vyrovnat. Mnohým tohle ještě nedošlo. Na to, aby si sociální demokraté mohli rozdělovat nějaké pozice a prosazovat program strany, je potřeba volební výsledek a ten nepřijde ani za týden, ani za čtrnáct dní a dovolím si tvrdit, že ani za jedno nebo za dvě volební období.  

Některým se může zdát, že nové vedení nevyjednává rychle nebo že dosáhli málo. Probíhá jednání o počtech ministerských křesel, také by mohlo dojít ke změnám v obsazení výborů. „V souvislosti s přeobsazením místa předsedy bezpečnostního výboru se hovořilo o bývalém ministrovi vnitra Milanu Chovancovi,“ psaly Novinky.cz. Hovoří se také o změnách v dalších výborech, kde by tímto způsobem byli nahrazeni členové SPD. Obecně, jak si podle vás vedou vaši lídři?

Pokud jde o vyjednávání o vládě, tak si tandem Hamáček – Zimola vede velmi zdatně. Je vidět, že to nejsou žádné slečinky, které by se sesypaly před hnutím ANO. A v tom je silný rozdíl ve srovnání s minulými lety, kdy ANO mělo navrch. Právě tohle je naděje. Tlak okolností, že se vše ostře vyhrotí, i to k vyjednávání patří. ANO musí přijít s takovými podmínkami, které by byly pro ČSSD kompenzací určitých ztrát, které samozřejmě i s účastí ve vládě budou spojovány alespoň v prvních měsících. I z hlediska komunálních a senátních voleb, pokud by měla ČSSD nějakou účast ve vládě, by se měly výsledky projevit, tak aby bylo možné prakticky prokázat výsledek. Neměl by být problém prosadit proplacení například prvních tří dnů nemocenské, abychom mohli říct našim voličům: podívejte se, tyto body se podařilo prosadit. Pokud bychom do vlády nešli, tyto programové body prostě nebudou a žádná změna se neodehraje.

Zkusme připustit variantu, že lídři řeknou: koalice s ANO má smysl a dojde na referendum. Bude vám vadit obviněný premiér?

Pan Kalousek a Fiala ať si tuhle kartu hrají dál. Teď jde o záchranu sociální demokracie a o její návrat na výsluní. Pro ČSSD vždy bylo zásadní věcí plnit volební program a prosazovat potřebné věci pro občany této země.

A jak byste hlasoval ve vnitrostranickém referendu?

Jak jsem říkal, rozhodnu se až na základě všech informací o dosažených výsledcích při vyjednávání o vládě. Výkřiky z davu, které podlamují vyjednávací pozici Hamáčka se Zimolou, jsou zbytečné a je potřeba se rozhodnout na základě konečných výsledků. Je samozřejmě možné, že přijdou s tím, že nemá smysl v jednáních pokračovat a že je potřeba řešit jiné varianty pro sociální demokracii.

Co se týká referenda, zaznívají dohady o tom, zda by se mělo hlasovat elektronicky, nebo dát přednost papírové podobě. Bojíte se hackerů?

Teď, co Američané dostali toho ruského hackera, bude zase na chvíli klid. (smích) Já si myslím, že hackerů se bojí ti, kdo se bojí názorů členské základny. Tohle je pro mě docela zajímavá informace, docela rád si od některých lidí poslechnu, proč nedělat referendum. Ono se to projevuje i v diskusích o obecném referendu. Přitom šlo o jeden z dlouhodobých programů ČSSD a dnes se někteří vyjadřují proti, což mi přijde zvláštní. Pokud najdeme způsob elektronického hlasování, tak by se mělo hlasovat častěji a v zásadních věcech, aby nerozhodovaly jen úzké skupiny, které mohou být pod vlivem různých okolností.

45 procent Čechů si dovede představit v současnosti nejvíce zmiňovanou koalici ANO a ČSSD s podporou komunistů. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Víc respondentů, tedy přesně polovina, byla už jen pro předčasné volby. Vám by nevadily předčasné volby?

Jeden z odhadů říká, že ANO použije tvrdý postup a řekne, že předčasné volby mohou být řešením. I když si o průzkumech můžeme myslet cokoli, trend je jednoznačný. Samozřejmě by předčasné volby posílily strany, které loni ve volbách uspěly. Pro ČSSD by nebyly předčasné volby řešením situace, a naopak by mohly vést k tomu, že by pak už ANO nepotřebovalo nikoho dalšího. Samozřejmě že lidé chtějí stabilní vládu a tak, jak se teď rýsuje, by mohla realizovat řadu levicových prvků. Tzv. Demokratický blok nenabízí žádné řešení.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať soused umře, když mi otevřou hospodu?! Profesor v šoku. Ví své i o USA

6:05 Ať soused umře, když mi otevřou hospodu?! Profesor v šoku. Ví své i o USA

"Politika ve smyslu, že nechám umřít svého souseda jen proto, aby se mohla otevřít moje oblíbená hos…