Zkušený Zdeněk Škromach: Neznám nikoho, kdo by něco prosadil z opozice. A Hamáček se Zimolou nejsou žádné slečinky, které by se z Babiše sesypaly, jako to bylo minule

05.04.2018 10:59 | Zprávy

ROZHOVOR Jít do vlády s hnutím ANO? „Ze špatných řešení je potřeba hledat nejméně špatné a v této chvíli je to nějaká účast na vládě, ale za výrazně lepších podmínek, než by odpovídaly jen volebním výsledkům,“ říká bývalý ministr a někdejší místopředseda vlády Zdeněk Škromach (ČSSD), který upozorňuje, že neví o straně, která by něco prosadila v opozici. Hovoří o tom, že Jiří Zimola s Janem Hamáčkem jsou vystaveni vnitrostranickému boji: „Různé výstřely do zad oslabují pozici.“ Přesto si podle něj vedou dobře a potvrdili, že nejsou slečinky, které se sesypou před hnutím ANO. A zda se Škromach v souvislosti s případným vnitrostranickým referendem obává útoku hackerů? „Teď, co Američané dostali toho ruského hackera, bude zase na chvíli klid.“

Zkušený Zdeněk Škromach: Neznám nikoho, kdo by něco prosadil z opozice. A Hamáček se Zimolou nejsou žádné slečinky, které by se z Babiše sesypaly, jako to bylo minule
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Škromach

Měla by jít ČSSD do vlády s obviněným premiérem, nebo ne? Jaká je vaše odpověď na tuto otázku?

Podstatné je, zda má smysl jít pro ČSSD do vládní účasti, a můžeme hovořit o různých možnostech, nebo odejít do opozice a iniciovat předčasné volby. Možností je více a žádná z nich není pro ČSSD dobrá. Momentálně by měla otázka znít, zda by měla jít ČSSD do menšinové vlády s ANO a za jakých podmínek. A o těch vyjednávají představitelé strany Hamáček a Zimola.
Ukazuje se, že například proplacení prvních tří dnů nemocenské, příspěvky na děti, pomoc matkám se daří prosadit právě proto, že sociální demokracie vyjednává. Druhá věc je, jakou sílu by ve vládě měla. A to je požadavek na minimálně pět křesel.

Nejde o pašalíky pro někoho, ale o to, aby zástupci ČSSD mohli něco ve vládě ovlivnit. Jestliže vyjednají dobré parametry, pak nastupuje teprve otázka, zda stojí za to jít do vlády za podmínky, že premiérem je Andrej Babiš. To je trošku politické rozhodnutí a bude o tom rozhodovat členská základna.

Politické strany a hnutí jdou do voleb proto, aby to, co slíbili voličům, prosazovali ve vládě. Nevím o straně, která by něco prosadila v opozici, navíc s tak bídným výsledkem, jaký měla sociální demokracie. Ze špatných řešení je potřeba hledat to nejméně špatné a v této chvíli je to nějaká účast na vládě, ale za výrazně lepších podmínek, než by odpovídaly jen volebním výsledkům. 

Jsou vlastně dvě varianty. Buď předseda Jan Hamáček s Jiřím Zimolou na sjezdu řeknou, že má vláda s ANO šanci, a pak teprve přijde na řadu vnitrostranické referendum. Nebo sdělí, jak už naznačili ve středu po setkání s prezidentem, že se také může stát, že výsledkem jednání bude, že s ANO raději ne. A pak vlastně padne i rozhodování v referendu, a tím i problém sociálních demokratů s obviněným premiérem... Dá se situace takto popsat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…